Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Płodność

Płodność

Naturalna zdolność do posiadania potomstwa. Płodność zmienia się wraz z wiekiem. Potencjał reprodukcyjny zmniejsza się wraz z wiekiem kobiet i można oczekiwać, że płodność ustanie na pięć do 10 lat przed menopauzą.

para na plaży
03.05.2024 08:19 Czy opalanie wpływa na płodność? Odpowiedź może was zaskoczyć

Naukowcy od lat ostrzegają przed nadmiernym opalaniem. Wiemy już, że promienie UV w świetle słonecznym są szkodliwe i powinniśmy się przed nimi chronić. Ale słońce daje nam też dużo dobrego. Pod jego wpływem w naszym organizmie produkuje się witamina D. W lecie maleje ryzyko depresji, a wzrasta szansa na zajście w ciążę. Czy powodem dużej liczby poczęć w miesiącach letnich jest tylko urlopowy nastrój? Okazuje się, że nie.Naukowcy zbadali wpływ promieni słonecznych na libido i płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wyniki okazały się dużym zaskoczeniem. O ile zwiększoną ochotę na igraszki po kilku godzinach spędzonych na słońcu można łatwo wytłumaczyć, o tyle zwiększona płodność nie jest już taka oczywista. A jednak. Wygląda na to, że rozsądne opalanie znacznie zwiększa szanse na zajście w ciążę.

kobieta para
25.04.2024 14:49 Ile żyją plemniki? W ciążę możesz zajść nawet w dni niepłodne

Pary starające się o dziecko najczęściej podejmują próby w czasie dni płodnych kobiety. Wtedy szanse są największe. Jednak nie oznacza to, że stosunek poza tym okresem na pewno nie zakończy się ciążą.Wszystko dlatego, że plemniki żyją naprawdę długo, zwłaszcza w sprzyjających warunkach, a właśnie takie mają w drogach rodnych kobiety. Zdarza się, że przetrwają aż do momentu rozpoczęcia owulacji.

szparagi
16.04.2024 10:37 Powinnaś zacząć się nimi zajadać. Poprawiają libido i wspierają pracę nerek. Koniecznie z truskawkami

Czy wiesz, że chińscy mędrcy leczyli niepłodność szparagami? Jeżeli problemy z poczęciem wynikały z małej ochoty na zbliżenia, to te wiosenne warzywa musiały być bardzo skuteczne. Szparagi to wyjątkowo silny naturalny afrodyzjak i nie jest to jedyny powód, aby jeść je bez ograniczeń w trakcie starań o dziecko.Szparagi są bogate w kwas foliowy, chlorofil i całą gamę witamin. Mają dobroczynny wpływ na organizm kobiety, znacznie zwiększają szanse na zajście w ciążę i jej zdrowy przebieg. Szparagi powinny jeść także te panie, które już są przy nadziei. Nie muszą się ich bać także mamy karmiące, bo to samo zdrowie dla nich i dla maluszka.

matcha
12.04.2024 16:01 Matcha zamiast kawy? A cóż to znowu za wynalazek?!

Wielu z nas trudno wyobrazić sobie poranek bez filiżanki aromatycznej kawy. Ale w ostatnim czasie nasz ulubiony napój zyskał mocnego konkurenta. Co ciekawe, proponują go nawet kawiarnie! To matcha. Co takiego ma w sobie ten zielony stymulant? Można raczej spytać – czego nie ma? Pobudza, ale i relaksuje, obniża cholesterol, zabija bakterie, a nawet podkręca płodność. A to zaledwie ułamek niezwykłych właściwości tej... herbaty.

ciastka w stringach
12.04.2024 12:37 Fikuśne majtki nie dla przyszłej mamy. To one odpowiadają za nieudane starania o dziecko

Kobiety lubią majtki o tym kroju, bo nie odznaczają się pod obcisłymi kreacjami. Są znane także z tego, że rozpalają męską wyobraźnię. Ale wygląda na to, że z atutów tej bielizny lepiej korzystać tylko w sypialni. Bo niestety zmniejszają szanse na poczęcie dziecka.Ta zmysłowa bielizna ma wyjątkowo negatywny wpływ na zdrowie kobiety. Codzienne noszenie stringów powoduje nawracające infekcje intymne, które skutecznie utrudniają zajście w ciążę. Czy to znaczy, że starając się o dziecko, trzeba z nich całkowicie zrezygnować?

smutny mężczyzna
10.04.2024 12:32 Mężczyźni często popełniają ten błąd. To przez niego nie mogą mieć dzieci

Niewielu mężczyzn zawraca sobie tym głowę. Tymczasem bielizna, która nosi, ma bezpośredni wpływ na płodność. Kupowanie pierwszego z brzegu trój-, pięcio- lub sześciopaku majtek może skończyć się dla niego bardzo źle. Wybór odpowiedniej bielizny jest kluczowy dla zdrowia intymnego mężczyzn. Niestety, mężczyźni zaczynają o tym myśleć, dopiero, kiedy okazuje się, że starania o dziecko kolejny miesiąc nie przynoszą efektów.

Starszy ojciec z dzieckiem
03.03.2024 17:35 Mężczyznom też tyka zegar biologiczny. Kiedy jest dla nich najlepszy czas na dziecko?

Przyjęło się uważać, że tylko kobietom tyka zegar biologiczny, a mężczyźni są płodni przez całe życie. Ale nie do końca tak jest. Wiek potencjalnego ojca także mocno wpływa na szansę na poczęcie.Mężczyźni nie tracą płodności do końca życia, jednak z roku na rok ich możliwości w tym zakresie są coraz mniejsze. Co więcej, wiek ojca ma także wpływ na rozwój płodu.

ogród
29.02.2024 11:44 Zioła na płodność z babcinej apteczki. Pomagały kobietom od lat

Trudności z poczęciem dziecka dotykają aż 1,5 miliona par w Polsce. Kolejne negatywne testy ciążowe sprawiają, że szukają nowych sposobów na wsparcie płodności. Pomóc może medycyna ludowa. Te 4 zioła znane są od wieków ze swojego dobroczynnego wpływu na płodność.Nasza babcie doskonale wiedziały, po jakie zioła sięgnąć przy przeziębieniu, a jakie będą najlepsze na problemy z żołądkiem. Ziołowe herbatki piły też po to, aby wyregulować cykl menstruacyjny. Niektórym z nich przypisywano wręcz magiczne właściwości przywracania płodności. Poznaj 4 zioła na płodność z babcinej apteczki.

kalendarz
13.02.2024 08:48 Tę metodę znały już nasze babki. Tak sprawdzisz, kiedy masz dni płodne

Istnieje kilka metod określania dni płodnych, chociażby dostępne w aptekach testy owulacyjne. Ale żeby sprawdzić, kiedy jest idealny czas na zajście w ciążę, wcale nie trzeba testów, kalendarzyków czy jakiś skomplikowanych czynności. Wystarczy tylko czujna obserwacja własnego organizmu.Nasze ciało daje nam wyraźne sygnały, że właśnie nadszedł ten czas. Świetnym wskaźnikiem płodności jest śluz, który wydobywa się z pochwy zdrowej kobiety przez cały cykl menstruacyjny. Jego wygląd i właściwości różnią się w poszczególnych etapach cyklu, dlatego łatwo rozróżnisz śluz płodny i niepłodny. 

test owulacyjny
01.02.2024 09:33 Kobiety popełniają ten błąd w czasie odczytywania testu. Dwie kreski nie zawsze oznaczają radość

Wyjaśniamy jak czytać testy owulacyjne, które nie są tak proste, jak ciążowe. Dwie kreski nie zawsze oznaczają owulację!Testy owulacyjne mogą bardzo pomóc parą starającym się o dziecko. Zwłaszcza jeżeli próbujecie już jakiś czas i nadal się nie udaje. Czasami trudno wyłapać ten najlepszy moment na zbliżenie, a testy pomagają go dokładnie określić. 

Małgorzata Socha nie mam macicy
11.11.2023 15:09 Małgorzata Socha podzieliła się odważnym wyznaniem. Kobiety ruszyły z podziękowaniami

To zdjęcie aktorki wywołało niemałe poruszenie w sieci. Tysiące fanek ruszyło z podziękowaniami i wyrazami solidarności, by chwilę potem zdenerwować się na gwiazdę oraz produkcję serialu, w którym gra. 

płodność mężczyzny od czego zależy
02.09.2023 14:05 Raz w miesiącu to za mało. Tyle musicie się kochać, aby zwiększyć szanse na dziecko

Temat płodności jest zawsze gorący. Dziś coraz więcej par przyznaje się do trudności z poczęciem dziecka. Choć emocjonalnie to niełatwe, to czasem tylko takie "zerwanie plastra" daje szanse na spokój. Zamiast szeptów i wiecznych pytań przy świątecznym stole: "Kiedy dzidziuś", młodzi ludzie wolą milczenie,Jednak często za drzwiami ich sypialni toczy się walka o upragnione maleństwo. Warto wiedzieć, że na wiele aspektów płodności mamy wpływ. Warto zadbać nie tylko o kobiece zdrowie, ale też o jakość nasienia przyszłego taty. Odpowiednia dieta, strój i styl życia mężczyzny znacząco zwiększają szansę na poczęcie dziecka. 

dieta na płodność
23.08.2023 10:16 Co jeść, żeby zajść w ciążę? Te produkty podkręcą twoją płodność

Zdrowe odżywianie połączone z aktywnością fizyczną i rezygnacją ze złych nawyków może pomóc szybciej zajść w ciążę. Sprawdź, co jeść, a czego unikać, kiedy starasz się o dziecko?Kiedy starasz się o dziecko, potrzebujesz właściwej dawki składników odżywczych, aby stworzyć odpowiednie warunki dla poczęcia. Oto przewodnik po diecie, która pomoże ci w osiągnięciu tego celu. 

Test ciążowy
05.01.2022 01:00 Starasz się o dziecko? Te trzy czynniki wpływają na twoją płodność

Zajście w ciążę nie zawsze jest proste. Niektóre pary starają się o dziecko miesiącami, a nawet latami. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą znacznie zwiększyć lub zmniejszyć nasze szanse na upragnionego malucha. Bywa, że zajście w ciążę wymaga od nas dużych starań. Kobieta w tym czasie powinna szczególnie zadbać o swoje zdrowie — zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Z poniższego artykuły dowiecie się, na jakie czynniki trzeba szczególnie uważać.

bezpłodność: kobiet
18.02.2021 01:00 Niepłodność u kobiet - najczęstsze przyczyny

Niepłodność według szacunkowych wartości może dotyczyć nawet od 1,2 do 1,3 miliona par w Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za chorobę społeczną. Nawet 1 na 10 par może mieć problem ze spłodzeniem potomka. Problem może leżeć po stronie mężczyzny, jak i kobiety, chociaż przyczyny są odmienne. Dziś zajmiemy się tymi, które dotykają Pań.undefined