portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Niewinna zabawa może skończyć się tragicznie. Wielu właścicieli psów tego nie wie
Marta Uler
Marta Uler 19.09.2023 13:36

Niewinna zabawa może skończyć się tragicznie. Wielu właścicieli psów tego nie wie

Lizanie twarzy przez psa
Fot. Canva

Wielbiciele psów traktują czworonogi jak członków rodziny. Kochają je, pozwalają im wskakiwać na kanapę, a nawet wpuszczają do łóżka. Podczas zabaw nie mają nic przeciwko wspólnemu tarmoszeniu się, choć w trakcie tych igraszek często zdarza się, że pies liże swojego opiekuna. 

Jak to jest z tym lizaniem? Pozwalać na to, czy nie? Są tacy, którzy powiedzą, że to przejaw pozytywnych uczuć zwierzęcia i w lizaniu nie ma nic złego. Dla innych jest to niehigieniczne i potencjalnie groźne dla zdrowia i nie pozwalają na to, by pies lizał ich, a tym bardziej – ich dziecko. 

Pies to najlepszy przyjaciel dziecka

Związek między dziećmi a zwierzętami często buduje się na głębokim poziomie emocjonalnym. Psy potrafią być niezwykle wiernymi towarzyszami zabaw, wszelkich radości, ale także i smutków. To wspaniali pocieszyciele. Często mówi się, że żeby dziecko dobrze się rozwijało, powinno posiadać psa lub innego zwierzaka. 

Da wielu ludzi psy to nieodłączna część życia rodziny. Nie wyobrażają sobie, by w domu nie kręcił się pies. Rozmawiają z nimi, bawią się, śpią. A psy tę miłość odwzajemniają – w sposób, który dla innych może być kontrowersyjny. Chodzi o lizanie – szczególnie po twarzy. Czy to jest zdrowe? Czy powinniśmy pozwalać na to, by pies lizał nasze dziecko po twarzy?

Lizanie przez psa po twarzy – plusy

Zacznijmy od akcentów pozytywnych. Towarzystwo psa pomaga dziecku rozwijać empatię, odpowiedzialność i umiejętność opieki nad innymi istotami. Psychologowie uważają, że kontakt z czworonogiem może wspierać dziecko w budowaniu pewności siebie i rozwijaniu umiejętności interpersonalnych.

Trzeba tu jednak podkreślić, że dzieci powinny wiedzieć, jak zachować się wobec psa i to my, rodzice, uczymy je szacunku dla zwierząt. Zakładając, że te kwestie są zachowane, jeśli chodzi o samą psychologię, z pewnością lizanie twarzy przez psa może być dla dziecka źródłem przyjemności i poczucia bezpieczeństwa. To gest oddania, który wzmacnia ich wzajemną więź.  

Lizanie przez psa po twarzy – minusy

Nieco inaczej to wygląda z punktu widzenia zdrowia. Pies, jak każde zwierzę, przenosi bakterie i choroby, potencjalnie szkodliwe dla ludzi. Podczas lizania może dojść do zakażenia nimi skóry lub nawet jamy ustnej dziecka. Pozwalając na takie zachowanie, narażamy malucha na kontakt z psimi pasożytami, takimi jak glista, tasiemiec, nicienie, a także pchły czy kleszcze. 

Co prawda wiele bakterii przenoszonych przez psy jest nieszkodliwa dla ludzi, jednak zauważmy, że dzieci są szczególnie podatne na infekcje, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność i unikać nadmiernej ekspozycji na bakterie przenoszone przez zwierzęta.

Warto również zwrócić uwagę na to, że niektóre psy mogą mieć nawyk zlizywania różnych substancji z ciała człowieka, takich jak resztki jedzenia czy wydzielina z nosa, co może zwiększyć ryzyko przeniesienia bakterii na twarz dziecka. Dlatego należy dokładnie obserwować zachowanie psa i zadbać o higienę zarówno zwierzęcia, jak i dziecka.

Jakie jest wyjście z tej sytuacji?

Decyzja, czy pozwolić psu lizać dziecko po twarzy, zależy od wielu czynników, w tym zdrowia dziecka, zachowania psa, ale też i rodzinnego kontekstu. Warto pamiętać, że kontakt z psem może być korzystny dla psychiki dziecka, ale pod warunkiem zachowania ostrożności w kwestiach higieny i zdrowia. 

Pamiętajmy, że także i z psem trzeba regularnie odwiedzać lekarza-weterynarza, by mieć pewność, że jest zdrowy. W ostatecznym rozrachunku należy po prostu odnaleźć równowagę między korzyściami psychologicznymi a aspektami zdrowotnymi, aby stworzyć bezpieczne i zdrowe środowisko zarówno dla dziecka, jak i jego czworonożnego przyjaciela.

Czytaj także:

Zacznij podawać je dziecku, a robaki uciekną z wrzaskiem. To najlepsza metoda

Piękna przyjaźń między kotem a dzieckiem

Mama nagrała niesamowitą przyjaźń psa z dzieckiem. Rozczulający widok

Jak wspierać dziecko po śmierci ukochanego pupila?
chłopiec z psem
Zwierzęta przez wielu ludzi traktowane są jak pełnoprawni członkowie rodziny. Szczególnie dzieci przywiązują się do swoich zwierzaczków, a kiedy ich czas dobiegnie końca, mogą cierpieć tak, jak po stracie człowieka. Jak wspierać dziecko po śmierci ukochanego pupila?Śmierć ukochanego zwierzęcia jest bardzo trudnym przeżyciem dla wielu dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Warto otoczyć je wtedy odpowiednim wsparciem i nie bagatelizować problemu. Radzimy, jak wspierać dziecko po śmierci ukochanego pupila i w jaki sposób zakomunikować mu, że żadne zwierzątko nie żyje wiecznie.
Czytaj dalej
Najlepsze rasy psów dla dzieci. Są przyjacielskie, łagodne i bardzo cierpliwe
dzieci: polecane rasy psów
dzieci: polecane rasy psów
Małe dzieci wprost uwielbiają zwierzęta. Co więcej, uczą się przy nim wielu wspaniałych wartości, takich jak opiekuńczość i wrażliwość. Najpopularniejszym wyborem na domowego pupila w Polsce jest oczywiście pies. Chociaż jego zachowanie w ogromnym stopniu zależy od wychowania, to niektóre rasy uznawane są za lepsze, a niektóre za gorsze w kontekście nawiązania relacji z dziećmi. Przedstawiamy kandydatów, którzy powinni najlepiej poradzić sobie z tym zadaniem.undefinedNajlepsze rasy psów dla dzieci. Będą stanowić wspaniałą paczkęundefinedEksperci zgodnie twierdzą, że nie ma ras psów, które same w sobie są złe. Wszystko zależy od tego, jak zostaną wychowane. Psiaki, które będą miały negatywne doświadczenia we wczesnym okresie swojego życia i zostaną zranione przez ludzi, mogą później zachowywać się agresywnie, ponieważ będą czuły się zagrożone. Mimo tego istnieją pewne predyspozycje, które czynią niektóre rasy lepszymi do określonych zadań. Rasy polecane rodzinom z dziećmi to te, które są z natury łagodne, cierpliwe, opanowane, a także opiekuńcze. Jedną z nich jest, chociażby bokser. Właściciele bokserów chwalą je za uwagę, jaką poświęcają dzieciom. Niektórzy nazywają je nawet “psimi nianiami”.Kolejną rasą godną polecenia dla dzieci są maltańczyki. To łagodny, ale bardzo energiczny piesek o małych rozmiarach. Bardzo szybko uczy się sztuczek i lubi bawić się dziećmi. Wielu ludzi za ikonę psa rodzinnego uważa golden retrievera. Sława jest w pełni zasłużona. Rasa charakteryzuje się dużym posłuszeństwem wobec ludzi, a także niebiańską wręcz cierpliwością. Warto rozważyć także kandydatury buldoga francuskiego i beagle’a. Niektórzy eksperci wskazują też na sznaucera miniaturowego. Ma bardzo dużo energii do zabawy, jest przyjazny i towarzyski.Listę zamyka pudel duży. Jest bardzo inteligentnym psiakiem, który szybko się uczy i potrafi dostosować do wymagających warunków, jakie stwarzają przed nim dzieciaki. Oczywiście umieszczenie powyższych ras na naszej liście, nie oznacza wcale, że inne absolutnie nie nadają się dla rodzin z dziećmi. Są to po prostu sprawdzone propozycje, dobrane pod kątem predyspozycji psiaków. Jak już jednak wspominaliśmy, bardzo dużo zależeć będzie od wychowania psa, któremu należy poświęcić szczególną uwagę.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Niepokojące praktyki podczas nauki zdalnej. Zrozpaczona mama wysłała wstrząsający listDieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczachŹródło: parenting.pl
Czytaj dalej