Objawy ciąży pozamacicznej
fot. pixabay.com/MedicalPrudens
Karol Zaborowski - 8 Lutego 2021

Wczesne objawy ciąży pozamacicznej. Bardzo łatwo można ją pomylić ze zwykłą ciążą

Ciąża pozamaciczna jest stanem patologicznym, który zagraża zdrowiu, a nawet życiu kobiety. Niestety jej pierwsze objawy często są niezwykle mylące, przez co kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy, że może być coś nie tak.

Ciąża pozamaciczna najczęściej rozwija się w jajowodzie, jednak możliwe jest też zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w samym jajniku, szyjce macicy, a nawet jamie brzusznej. Niestety jest to stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu i powinien być jak najszybciej zakończyć. Problem w tym, że pierwsze objawy ciąży pozamacicznej praktycznie nie różnią się od normalnej ciąży.

Objawy ciąży pozamacicznej

Typowymi objawami ciąży pozamacicznej jest ból po jednej stronie podbrzusza, plamienia, krwawienia, nudności, a także wymioty. Co więcej, często się zdarza, że przeprowadzenie standardowego testu ciążowego da wynik dodatni, więc wiele kobiet nawet nie podejrzewa, że mogło coś pójść nie tak.

W takiej sytuacji do postawienia trafnej diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie przez lekarza badania USG. To dopiero na obrazie z badania można stwierdzić, czy w macicy zagnieździł się pęcherzyk ciążowy.

Jeżeli problem zostanie wykryty we wczesnym stadium, lekarz może zalecić, aby kobieta przyjęła odpowiednie leki, które zakończą niebezpieczną dla jej zdrowia ciążę.

Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Minister Czarnek podaje możliwe scenariuszeKiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Minister Czarnek podaje możliwe scenariuszeCzytaj dalej

Jednak zdarzają się też przypadki, kiedy niezbędna staje się interwencja chirurgów, co niesie ze sobą kolejne ryzyko powikłań, podobnie jak inne zabiegi operacyjne.

Mimo wszystko jest to posunięcie niezbędne, aby nie doszło do uszczerbku na zdrowiu kobiety. Co więcej, zabieg może być potrzebny, żeby uratować jej życie.

Na szczęście tego typu patologie nie są zbyt częste, co nie oznacza, że powinno się je bagatelizować. Co więcej, jeżeli u kobiety już raz pojawiła się ciąża pozamaciczna, to przy kolejnym staraniu się o dziecko powinna być pod szczególną opieką lekarską, aby upewnić się, czy tym razem wszystko poszło, tak jak powinno.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: edziecko.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News