portalparentingowy.pl
Objawy ciąży pozamacicznej

fot. pixabay.com/MedicalPrudens

Wczesne objawy ciąży pozamacicznej. Bardzo łatwo można ją pomylić ze zwykłą ciążą

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Ciąża pozamaciczna jest stanem patologicznym, który zagraża zdrowiu, a nawet życiu kobiety. Niestety jej pierwsze objawy często są niezwykle mylące, przez co kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy, że może być coś nie tak.

Ciąża pozamaciczna najczęściej rozwija się w jajowodzie, jednak możliwe jest też zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w samym jajniku, szyjce macicy, a nawet jamie brzusznej. Niestety jest to stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu i powinien być jak najszybciej zakończyć. Problem w tym, że pierwsze objawy ciąży pozamacicznej praktycznie nie różnią się od normalnej ciąży.

Objawy ciąży pozamacicznej

Typowymi objawami ciąży pozamacicznej jest ból po jednej stronie podbrzusza, plamienia, krwawienia, nudności, a także wymioty. Co więcej, często się zdarza, że przeprowadzenie standardowego testu ciążowego da wynik dodatni, więc wiele kobiet nawet nie podejrzewa, że mogło coś pójść nie tak.

W takiej sytuacji do postawienia trafnej diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie przez lekarza badania USG. To dopiero na obrazie z badania można stwierdzić, czy w macicy zagnieździł się pęcherzyk ciążowy.

Jeżeli problem zostanie wykryty we wczesnym stadium, lekarz może zalecić, aby kobieta przyjęła odpowiednie leki, które zakończą niebezpieczną dla jej zdrowia ciążę.

Jednak zdarzają się też przypadki, kiedy niezbędna staje się interwencja chirurgów, co niesie ze sobą kolejne ryzyko powikłań, podobnie jak inne zabiegi operacyjne.

Mimo wszystko jest to posunięcie niezbędne, aby nie doszło do uszczerbku na zdrowiu kobiety. Co więcej, zabieg może być potrzebny, żeby uratować jej życie.

Na szczęście tego typu patologie nie są zbyt częste, co nie oznacza, że powinno się je bagatelizować. Co więcej, jeżeli u kobiety już raz pojawiła się ciąża pozamaciczna, to przy kolejnym staraniu się o dziecko powinna być pod szczególną opieką lekarską, aby upewnić się, czy tym razem wszystko poszło, tak jak powinno.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewać

  • Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystać

  • Objawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?

Źródło: edziecko.pl

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >