Wczesne objawy ciąży pozamacicznej. Bardzo łatwo można ją pomylić ze zwykłą ciążą
Ciąża pozamaciczna najczęściej rozwija się w jajowodzie, jednak możliwe jest też zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w samym jajniku, szyjce macicy, a nawet jamie brzusznej. Niestety jest to stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu i powinien być jak najszybciej zakończyć. Problem w tym, że pierwsze objawy ciąży pozamacicznej praktycznie nie różnią się od normalnej ciąży.
Objawy ciąży pozamacicznej
Typowymi objawami ciąży pozamacicznej jest ból po jednej stronie podbrzusza, plamienia, krwawienia, nudności, a także wymioty. Co więcej, często się zdarza, że przeprowadzenie standardowego testu ciążowego da wynik dodatni, więc wiele kobiet nawet nie podejrzewa, że mogło coś pójść nie tak.
W takiej sytuacji do postawienia trafnej diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie przez lekarza badania USG. To dopiero na obrazie z badania można stwierdzić, czy w macicy zagnieździł się pęcherzyk ciążowy.
Jeżeli problem zostanie wykryty we wczesnym stadium, lekarz może zalecić, aby kobieta przyjęła odpowiednie leki, które zakończą niebezpieczną dla jej zdrowia ciążę.
Jednak zdarzają się też przypadki, kiedy niezbędna staje się interwencja chirurgów, co niesie ze sobą kolejne ryzyko powikłań, podobnie jak inne zabiegi operacyjne.
Mimo wszystko jest to posunięcie niezbędne, aby nie doszło do uszczerbku na zdrowiu kobiety. Co więcej, zabieg może być potrzebny, żeby uratować jej życie.
Na szczęście tego typu patologie nie są zbyt częste, co nie oznacza, że powinno się je bagatelizować. Co więcej, jeżeli u kobiety już raz pojawiła się ciąża pozamaciczna, to przy kolejnym staraniu się o dziecko powinna być pod szczególną opieką lekarską, aby upewnić się, czy tym razem wszystko poszło, tak jak powinno.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewać
Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystać
Objawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?
Źródło: edziecko.pl