portalparentingowy.pl
Cukrzyca ciążowa

fot. pixabay.com/Olliss

Objawy i przyczyny cukrzycy ciążowej

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Cukrzyca ciążowa z każdym rokiem staje się coraz poważniejszym problemem. Choć lekarze mogą ją skutecznie leczyć, a po porodzie choroba może w pełni zaniknąć, to nie oznacza, że można ją bagatelizować.

Cukrzyca ciążowa jest chorobą metaboliczną, która może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest zaburzenie gospodarki hormonalnej. W czasie ciąży ciało kobiety zaczyna inaczej pracować. Zmiany dotyczą również ilości produkowanych hormonów. Ilość niektórych rośnie, natomiast innych spada. Ma to wpływ na wiele elementów organizmu i może właśnie między innymi doprowadzić do pojawienia się cukrzycy ciążowej.

Inną przyczyną cukrzycy ciążowej może być skłonność genetyczna, wiek powyżej 35. roku życia, zbyt mała aktywność fizyczna, nadwaga, ciąża mnoga, duża ilość ciąż w przeszłości, przebyte poronienia, a także podobnie, jak w przypadku innych rodzajów cukrzycy, niewłaściwa dieta. Co więcej, to właśnie dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu cukrzycy ciążowej

Objawy i leczenie cukrzycy ciążowej

Jeżeli chodzi o same objawy cukrzycy ciążowej, to nie różnią się one jakoś znacząco od tych występujących w innych rodzajach tej choroby. U pacjentek najczęściej pojawiają się takie dolegliwości jak zwiększone pragnienie, senność, osłabienie i częstsze oddawanie moczu. Oczywiście wynikają one z podwyższonego poziomu cukru we krwi.

Co warto wspomnieć, to w przypadku cukrzycy ciążowej podawanie insuliny nie jest obowiązkowe. Wszystko zależy od tego, jaki jest stan pacjentki oraz poziomu wyrównania stężenie glukozy we krwi. Jednak czasami lekarz może zalecić mniejsze lub większe dawki tego hormonu.

Natomiast kluczową rolę w leczeniu odgrywa aktywność fizyczna i przede wszystkim odpowiednia dieta. Ważne jest ograniczenie cukrów prostych i przestawienie się na cukry złożone. Oznacza to koniec słodkich przekąsek, a większą ilość warzyw i owoców. Przydatny jest też błonnik.

Nie można też zapominać o ćwiczeniach, które powinny być dostosowane indywidualnie, ponieważ w przypadku kobiety, która na co dzień ćwiczy, lub robi to zawodowo, będzie ona mogła pozwolić sobie na więcej, niż pacjentka, która rzadko uprawia jakikolwiek sport.

Trzeba też pamiętać, że kobietom w ciąży nie zaleca się nadmiernej aktywności fizycznej. Ćwiczenia w czasie ciąży powinny być umiarkowane. Dobrym pomysłem będzie spacer z kijkami, czy też rowerek stacjonarny. Pamiętajmy, aby mierzyć swoje możliwości na zamiary. Oczywiście nie można zapominać o absolutnym przestrzeganiu zaleceń, które da nam lekarz. Dzięki temu cukrzyca może w ogóle nie wpłynąć na zdrowie dziecka i zniknąć całkowicie po zakończeniu ciąży.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Mama zrobiła swojej córce manicure

  • Dziewczynka jest oczarowana śpiewem mamy

  • Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

źródło: Edziecko.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Lekarze ostrzegają: chrońmy małe dzieci przed słońcem!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >