Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Oni dostaną 300+ dopiero w grudniu. Lepiej nie przegapić terminu
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 04.07.2024 08:13

Oni dostaną 300+ dopiero w grudniu. Lepiej nie przegapić terminu

rodzina 300+
Fot. East News/Marek Bazarek

300+ to potoczna nazwa świadczenia wypłacanego z programu Dobry Start. 300 zł ma w założeniu wesprzeć rodziców uczniów w kompletowaniu wyprawki szkolnej. W teorii, bo w praktyce niektórzy dostaną przelew dopiero w grudniu.

300+ dla rodziców uczniów dopiero w grudniu

Rządowy program Dobry Start ma stanowić wsparcie finansowe dla rodziców uczniów, którzy muszą wyposażyć dzieci na nowy rok szkolny. W przypadku uczniów szkół podstawowych podręczniki są bezpłatne, więc zakupy ograniczają się do materiałów piśmienniczych i plastycznych, kapci czy stroju na WF.

Jednak wsparciem jest objęte każde dziecko w Polsce, które uczęszcza do szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej, póki nie ukończy 20 lat, w przypadku uczniów niepełnosprawnych 24. W szkołach ponadpodstawowych dodatkowym kosztem rodziców są podręczniki. Te potrafią kosztować ponad 1000 zł za komplet, ale świadczenie tego nie uwzględnia. Nie było waloryzowane od 2018 roku.

księgarnia freepik
Fot. Freepik

Kiedy złożyć wniosek na 300+

Wnioski można składać drogą elektroniczną od 1 lipca do 30 listopada, jednak jeśli chcemy dostać pieniądze przed rozpoczęciem roku szkolnego, lepiej się pospieszyć, bo ZUS obiecuje, że jeśli złożymy wniosek do końca sierpnia, to pieniądze wpłyną na konto nie później niż do 30 września.

Zwłoka w dopatrzeniu tej formalności może oznaczać, że pieniądze otrzymamy dopiero w grudniu. Należy pamiętać, że ustawodawca gwarantuje, że w przeciągu dwóch miesięcy otrzymamy pieniądze. 300+ należy się na każdego ucznia, niezależnie od dochodu rodziców, jednak podobnie, jak w przypadku 800+ - wnioski trzeba składać co roku.

300+ nie dla wszystkich

W ubiegłym roku podstawową wyprawkę dało się kupić za 300 zł, o ile oczywiście dziecko miało tornister z ubiegłego roku, jak będzie w tym roku? Sprawdzimy na własnej skórze, jednak jak się okazuje nie wszyscy. Poza uczniami szkół średnich, którzy muszą własne środki przeznaczyć na zakup podręczników, jest jeszcze jedna, zupełnie pominięta grupa.

Chodzi o dzieci, które w roku szkolnym 2024/25 będą uczęszczały do zerówek. Te, nawet jeśli są zlokalizowane w szkole, wciąż są oddziałami przedszkolnymi, a na przedszkolaka 300+ nie przysługuje. To spory kłopot dla wielu rodzin, bo przedszkola wciąż wymagają zakupu pokaźnych wyprawek, a także podręczników. Komplet do podstawy programowej, religii i języka angielskiego nierzadko kosztuje nawet 500 zł. 

Zobacz także:

1 lipca ruszył nabór wniosków nie na 1, ale 3 świadczenia. Prawie 1000 złotych dla rodziców

12 lipca rodzice dostaną podwójne przelewy z 800+. Oni mogą zacierać ręce

Kto może dostać mieszkanie socjalne? Lista beneficjentów jest bardzo długa

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?