Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Rewolucja w przyznawaniu 800+ już w poniedziałek. Ci rodzice nie dostaną pieniędzy

Rewolucja w przyznawaniu 800+ już w poniedziałek. Ci rodzice nie dostaną pieniędzy

Matka z dzieckiem na spacerze
Fot. Pixabay/reksik004

Ledwo co, bo 1 czerwca, ruszył kolejny okres rozliczeniowy programu 800+, a już pojawiają się zmiany. Wchodzą w życie lada dzień, bo już 1 lipca. Chodzi o to, że po raz pierwszy w historii programu, aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić warunki.

Do tej pory środki z 800+ (wcześniej 500+) otrzymywali rodzice na każde dziecko do 18 roku życia. Nie było żadnych progów dochodowych ani innego rodzaju warunków. Teraz to ma się zmienić.

800+ nie dla wszystkich dzieci

Pieniądze z programu 800+ były wypłacane rodzicom na każde dziecko od chwili urodzenia do 18 roku życia. Na początku były wypłacane tylko na drugie i kolejne dziecko, potem także na pierwsze i jedynaków. W końcu wszystkie dzieci w Polsce były objęte tym świadczeniem.

To ma się jednak zmienić — w programie projektu w poniedziałek 1 lipca zachodzi ważna zmiana. Zgodnie z ustawą z 15 maja 2024 zmieniają się zasady przyznawania świadczeń 800+ i DobryStart. Od tego momentu 800+ będzie przyznawane przez ZUS tylko na te dzieci, które realizują:

  • obowiązek szkolny,
  • obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (zerówka),
  • obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.

Zmiany te dotyczą więc głównie uchodźców, którzy nie decydowali się posłać dzieci do polskich szkół. Teraz muszą zacząć naukę, by ich rodzice mogli otrzymać świadczenia. Będą dotyczyły także Polaków, których dzieci mieszkają i uczą się za granicą.

Rewolucja zaczyna się 1 lipca, ale realnie zmiany w przepisach będą brane pod uwagę dopiero od września, kiedy to zacznie się nowy rok szkolny.

ojciec z dziećmi
Fot. Pixabay/ambermb

Jest kilka wyjątków od reguły

Zasada konieczności chodzenia do szkoły nie dotyczy oczywiście maluchów, czyli tych dzieci, których nie obejmuje obowiązek szkolny. W Polsce rozpoczyna się on we wrześniu tego roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7 lat.

Świadczenie 800+ będzie wypłacane także absolwentom szkół średnich i maturzystom, jeśli ukończyli już edukację, ale jeszcze nie osiągnęli 18 roku życia. Oni także są już zwolnieni z obowiązku szkolnego.

Spełniam warunki, ale 800+ nie ma

Może jednak zdarzyć się, że chociaż dziecko spełnia warunki, czyli chodzi do szkoły, świadczenie 800+ nie wpływa na konto. Wszystko dlatego, że trzeba dopełnić formalności. Wniosek o wypłatę pieniędzy składa się raz w roku.

Jest na to czas od lutego do końca kwietnia. Jeśli spóźnisz się tylko trochę, środki wpłyną na konto później, ale z wyrównaniem. Jeśli jednak złożysz wniosek po 1 lipca, za brakujące miesiące nie dostaniesz żadnych pieniędzy. Dlatego trzeba bardzo pilnować terminów.

Wnioski można składać poprzez bankowość elektroniczną, PUE ZUS, aplikację mZUS i przez portal Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane tylko przelewem na konto.

Zobacz także:

Zarabiamy 13 tys. złotych i nie stać nas na wakacje. Na chleb pożyczamy od mojej matki

Drugi rok z rzędu ma średnią ocen 6.0. Powiedziała, jak zdobyć same celujące

Rynek się stabilizuje, więc Polacy dostaną po kieszeni. Od 1 lipca zapłacimy więcej