Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Padł rekord! Na wizytę u tego specjalisty trzeba czekać 6 lat
Marta Uler
Marta Uler 04.09.2023 16:36

Padł rekord! Na wizytę u tego specjalisty trzeba czekać 6 lat

kolejki do lekarzy
Fot. Sopotnicki/Shutterstock

Średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to 238 dni. Ale oby to było „tylko” tyle. Rekordzistą jest ośrodek w Będzinie. Tu, jeśli wpiszemy się na listę oczekujących, może w międzyczasie dorosnąć, o ile w ogóle dożyjemy…

Fundacja GrowSPACE przyjrzała się listom oczekujących na konsultację psychiatry dziecięcego. Dane, które zebrała, są fatalne. Wynika z nich, że lepiej nie musieć się leczyć psychiatrycznie w tym kraju.

Kolejka do psychiatry na NFZ to dramat

Naprawdę smutne dane zebrała Fundacja GrowSPACE. Wynika z nich, że w Polsce, na wizytę do psychiatry dziecięcego czeka się średnio 238 dni, czyli około 8 miesięcy. Ale to jeszcze nie tak bardzo długo. W pięciu ośrodkach kolejki przekraczają 1000 dni. „Rekordowy termin pierwszej wizyty u psychiatry to 6 maja 2030 r”, czytamy na FB Fundacja Growspace.

Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE powiedział: „To pokazuje ogromny dramat dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, którzy realnie nie będą mogli skorzystać z odpowiedniej pomocy (…) Rodzina nie będzie mogła liczyć na odpowiednią pomoc. Oczywiście w przypadku ogromnego kryzysu, który będzie zagrażać życiu, można wezwać karetkę, ale to nie rozwiąże przyczyny problemów”. 

W tych miejscach w Polsce czeka się najdłużej

Zatrważające dane Fundacja GrowSPACE zebrała z Narodowego Funduszu Zdrowia za pośrednictwem strony swiatprzychodni.pl. Na niechlubnym szczycie listy najdłuższych kolejek znalazł się Ośrodek Terapii i Psychoedukacji “Kompas” w Będzinie, gdzie na wizytę czeka się aż 2441 dni. A co dalej?

Ponad 1000 dni, dziecko poczeka jeszcze w tych przychodniach:
   •  Szpital Dziecięcy im. prof. dr. Med. Jana Bogdanowicza SPZOZ w Warszawie – około 1155 dni
   •  SPZOZ Warszawa Wola - Śródmieście – około 1647 dni
   •  Ośrodek Wczesnej Interwencji - Pilicka 21 w Warszawie – około 1191 dni
   •  Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed w Gdańsku – około 1445 dni.

Najgorzej jest na Pomorzu i w województwie śląskim. Tam na konsultację u psychiatry dziecięcego czeka się odpowiednio 411,15 dni i 512,85 dni.

Można skrócić kolejkę... za pieniądze

Fundacja nie polegała tylko na danych z swiatprzychodni.pl. Zweryfikowała wiele placówek i ustaliła, że SPZOZ Warszawa Wola – Śródmieście zaoferowało konsultację na 2028 rok, a Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza wyznaczył termin na 28 października 2026 roku. 

Okazało się także, że w niektórych miejscach kolejkę można skrócić, jeśli wizyta odbędzie się prywatnie: „Wówczas są wolne terminy na przykład na maj 2024 roku. Nie każda rodzina dziecka w kryzysie może sobie jednak pozwolić na taki krok. Pamiętajmy też, że często diagnoza i leczenie nie kończą się na jednej wizycie”, powiedział Wojciech Szumiło z Fundacji GrowSPACE.

Dlaczego trzeba tak długo czekać?

Fundacja podaje najważniejsze powody, dla których kolejki do psychiatrów są tak długie. Po pierwsze, chodzi o ewidentnie duże zapotrzebowanie, a pandemia odegrała tu przecież rolę niebagatelną. Naprawdę wiele dzieci i młodzieży zwykłe życie po prostu przerasta.

Po drugie – brak specjalistów. W całej Polsce jest ich zaledwie 555. Czyli jeden przypada na około 12 400 wszystkich dzieci i młodzieży do 18. roku życia. „Ministerstwo Zdrowia w lutym tego roku chwaliło się tym, że w ramach prewencji suicydalnej od 2020 roku otworzyło dwa dodatkowe oddziały dzienne psychiatrii dziecięcej. Czyli dwa oddziały w ciągu trzech lat”, mówi Dominik Kuc.

Ponadto nie ma psychiatrów w szkołach, ani także odpowiedniej psychoedukacji skierowanej do młodych ludzi. Tak to niestety wygląda... A Zgodnie z raportem NIK z 2020 r. oraz z raportem UNICEF-u z 2021 r. pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej potrzebuje dziś około 10 proc. polskich dzieci.

Zobacz też:

Zacznij od "Kocham cię". Jak zapobiegać samobójstwom dzieci i nastolatków w Polsce

Zalecenia UNICEF. Chodzi o próby samobójcze wśród dzieci

Czarnek i Ordo Iuris usuwają Telefon Zaufania z podręczników. Nie pasuje im ideologicznie