portalparentingowy.pl

fot. af_istocker, canva.com

Paracetamol a ciąża. Najnowsze ustalenia naukowców mogą niepokoić

23 Marca 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Do tej pory uważano, że paracetamol w ciąży jest bezpieczny. Jednak według najnowszych badań, u dzieci, których matki przyjmowały paracetamol w ciąży, zaobserwowano określone zmiany. Eksperci podejrzewają, że może on być szkodliwy dla zdrowia płodu.

Badania z ostatnich 25 lat wskazały związek między przyjmowaniem paracetamolu w czasie ciąży a ryzykiem wystąpienia ADHD. Zauważono również możliwość występowania wad rozwojowych.

Ostrożnie z paracetamolem

Grupa naukowców kierowana przez Davida Kristensena z Uniwersytetu w Kopenhadze opublikowała wniosku swoich badań na łamach czasopisma „Nature Reviews Endocrinology”. Według opinii ponad 90 ekspertów można wywnioskować, że przyjmowanie paracetamolu przez ciężarne może nieść ze sobą niepożądane efekty.

Dzieci, których matki w ciąży przyjmowały paracetamol, częściej wykazują zaburzenia rozwojowe ośrodkowego układu nerwowego. Obserwuje się u nich zaburzenia ze spektrum autyzmu, ADHD, a także opóźniony rozwój języka i niższy iloraz inteligencji.

W przypadku chłopców zauważa się jeszcze inne niepokojące objawy. Często noworodki płci męskiej mają niezstąpione jądra. Szybciej również wchodzą w okres dojrzewania.

Eksperci uspokajają

- Jest to z pewnością uzasadnione, aby ostrzec przed zbyt nieostrożnym stosowaniem paracetamolu w czasie ciąży — przekazuje agencji prasowej DPA Wolfgang Paulus — kierownik poradni toksykologicznej przy Klinice Uniwersyteckiej w Ulm.

Pomimo tych niepokojących wyników eksperci uspokajają zaniepokojone matki i ciężarne. Przedstawienie najnowszych wyników badań i ostrzeżenie przed możliwym zagrożeniem jest istotne, jednak kobiety nie powinny od razu panikować.

Według autorów badania zakaz stosowania paracetamolu w trakcie ciąży nie jest konieczny. Kobiety mogą go przyjmować, jednak powinny robić to roztropnie i ograniczać się do małych dawek. Ponadto w trakcie stosowania leku ciężarne powinny konsultować to z ginekologiem prowadzącym ciążę i przyjmować go przez jak najkrótszy czas. Autorzy badania sugerują każdorazowe ostrzegania matek przed możliwym zagrożeniem i umieszczenie informacji na opakowaniu paracetamolu.

Na dzień dzisiejszy konieczne jest przeprowadzenie porównywalnych badań. Nie można zatem ogłaszać ostatecznych wyników. Sami badacze podkreślają, że obecne dane nie pozwalają na jednoznaczną ocenę. Ciężarne zatem nie powinny wpadać w panikę. Mimo to ostrożność jest zalecana.

Źródło: www.dw.com/pl, tvp.info Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?

  • Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę

  • Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan

Tagi:

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Podczas porodu lekarz nagle na nią nakrzyczał. "Kazał mi być cicho"
Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Awantura przed gabinetem lekarskim. Starsza kobieta nagle zaczęła szarpać ciężarną
Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Pielęgniarka zabrała noworodka na rutynowe badania. Gdy matka odzyskała dziecko, wpadła w gniew
Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Ciężarna weszła na siłownię i zaczęła podnosić ciężary. Wideo trafiło do sieci
Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Kobieta postanowiła urodzić w oceanie. Wideo zrobiło furorę w sieci
Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Zdradziła swojej rodzinie, że jest w ciąży. Nagle z ust jej męża padły bolesne słowa
Czytaj więcej >
Martyna Kucharczyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]