portalparentingowy.pl
Ciążowy brzuch

fot. af_istocker, canva.com

Paracetamol a ciąża. Najnowsze ustalenia naukowców mogą niepokoić

28 Września 2021

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Do tej pory uważano, że paracetamol w ciąży jest bezpieczny. Jednak według najnowszych badań, u dzieci, których matki przyjmowały paracetamol w ciąży, zaobserwowano określone zmiany. Eksperci podejrzewają, że może on być szkodliwy dla zdrowia płodu.

Badania z ostatnich 25 lat wskazały związek między przyjmowaniem paracetamolu w czasie ciąży a ryzykiem wystąpienia ADHD. Zauważono również możliwość występowania wad rozwojowych.

Ostrożnie z paracetamolem

Grupa naukowców kierowana przez Davida Kristensena z Uniwersytetu w Kopenhadze opublikowała wniosku swoich badań na łamach czasopisma „Nature Reviews Endocrinology”. Według opinii ponad 90 ekspertów można wywnioskować, że przyjmowanie paracetamolu przez ciężarne może nieść ze sobą niepożądane efekty.

Dzieci, których matki w ciąży przyjmowały paracetamol, częściej wykazują zaburzenia rozwojowe ośrodkowego układu nerwowego. Obserwuje się u nich zaburzenia ze spektrum autyzmu, ADHD, a także opóźniony rozwój języka i niższy iloraz inteligencji.

W przypadku chłopców zauważa się jeszcze inne niepokojące objawy. Często noworodki płci męskiej mają niezstąpione jądra. Szybciej również wchodzą w okres dojrzewania.

szkoła

Dni wolne w trwającym roku szkolnym. Kiedy?

CZYTAJ DALEJ


Eksperci uspokajają

- Jest to z pewnością uzasadnione, aby ostrzec przed zbyt nieostrożnym stosowaniem paracetamolu w czasie ciąży — przekazuje agencji prasowej DPA Wolfgang Paulus — kierownik poradni toksykologicznej przy Klinice Uniwersyteckiej w Ulm.

Pomimo tych niepokojących wyników eksperci uspokajają zaniepokojone matki i ciężarne. Przedstawienie najnowszych wyników badań i ostrzeżenie przed możliwym zagrożeniem jest istotne, jednak kobiety nie powinny od razu panikować.

Według autorów badania zakaz stosowania paracetamolu w trakcie ciąży nie jest konieczny. Kobiety mogą go przyjmować, jednak powinny robić to roztropnie i ograniczać się do małych dawek. Ponadto w trakcie stosowania leku ciężarne powinny konsultować to z ginekologiem prowadzącym ciążę i przyjmować go przez jak najkrótszy czas. Autorzy badania sugerują każdorazowe ostrzegania matek przed możliwym zagrożeniem i umieszczenie informacji na opakowaniu paracetamolu.

Na dzień dzisiejszy konieczne jest przeprowadzenie porównywalnych badań. Nie można zatem ogłaszać ostatecznych wyników. Sami badacze podkreślają, że obecne dane nie pozwalają na jednoznaczną ocenę. Ciężarne zatem nie powinny wpadać w panikę. Mimo to ostrożność jest zalecana.

Źródło: www.dw.com/pl, tvp.info

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?

  • Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę

  • Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan

Czy wiesz czego nie robić w ciąży? Sprawdź, czy znasz zasady obowiązujące ciężarne!

Pytanie 1 z 5

Czego nie może pić ciężarna?

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Domowe sposoby na zgagę w ciąży. Jak pozbyć się problemu?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy w ciąży można jeść parmezan? Odpowiadamy

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Czytaj więcej >