Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Pierwsza pomoc. Jak ratować niemowlę w przypadku zadławienia?
Damian Witoń
Damian Witoń 06.02.2021 01:00

Pierwsza pomoc. Jak ratować niemowlę w przypadku zadławienia?

pierwsza pomoc: niemowlę, zadławienie
unsplash

Zatkanie dróg oddechowych niemowlęcia przez ciało obce stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jego życia. Pierwsza pomoc jest zatem niezbędna, aby uratować jego życie. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak udzielić jej w prawidłowy sposób. 

undefined

Zadławienie stanowi ogromne zagrożenie dla życia niemowlęcia. Jak w jego przypadku powinna wyglądać pierwsza pomoc?

undefined

Aby w ogóle zacząć udzielać pierwszej pomocy dziecku, które się zadławiło, trzeba oczywiście zauważyć, że coś jest nie tak. Tutaj konieczna jest znajomość objawów, którymi w tym przypadku są kaszel, problemy z oddychaniem oraz sinienie. Symptomy różnią się od siebie w zależności od rodzaju zadławienia.

Wyróżniamy dwa podstawowe warianty zadławienia. Pierwsze to takie, w którym kaszel jest efektywny. Osoba reaguje i może nabrać powietrza. Drugie wiąże się z kaszlem nieefektywnym, czyli sytuacją, w której poszkodowany nie może wydawać z siebie dźwięków, nabrać powietrza, a na jego ciele pojawia się sinica. Sytuacja ta wymaga udzielenia natychmiastowej pomocy, gdyż jest zagrożeniem dla życia.

Niemowlę to w przypadku zadławienia kładziemy je na kolanie lub przedramieniu z twarzą zwróconą ku dołowi. Dbamy, aby przy tym nie uciskać tkanki miękkiej pod żuchwą, ponieważ może to wzmożyć efekty dławienia. Wykonujemy kilka uderzeń nadgarstkiem w plecy między łopatkami. 

Jeżeli nie przynosi to zamierzonych efektów, rozpoczynamy uciskanie mostka, wcześniej odwracając maluchy na plecy, tak aby główka była zwrócona ku dołowi. Należy ją wtedy podtrzymywać dłonią. Uciskanie wykonujemy przy pomocy dwóch palców, przykładając je około 1cm od linii międzysutkowej. 

Gdy mimo wykonania powyższych kroków, kłopoty nadal nie zostały zażegnane, powtarzamy uderzenia i uciskanie. Nieustanne działanie powoduje wzrost ciśnienia w klatce piersiowej, które może przyczynić się do usunięcia przedmiotu z dróg oddechowych.

Ważne jest też zaglądanie do buzi niemowlęcia. Pozwala na ocenę tego, czy ciało obce jest już wystarczająco blisko, aby sięgnąć po nie dłonią. Trzeba jednak uważać, aby przy próbie wyciągnięcia nie wepchnąć go głębiej. 

Należy jeszcze zaznaczyć, że gdy niemowlę nie oddycha lub traci przytomność, konieczne jest rozpoczęcie reanimacji i wezwanie pogotowia. Chociaż oczywiście sytuacja jest niesamowicie stresująca dla rodzica, warto mimo wszystko próbować zachować zimną krew. To właśnie od naszego spokoju i opanowania może zależeć życie dziecka.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?