Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Po co ludzie wkładają sobie czosnek do uszu? Powód mocno cię zaskoczy
Marta Uler
Marta Uler 17.09.2023 08:06

Po co ludzie wkładają sobie czosnek do uszu? Powód mocno cię zaskoczy

Czosnek na ból ucha
Fot. Mat. pryw.

Domowe sposoby na leczenie przeróżnych dolegliwości cieszą się niesłabnącą popularnością. I choć wiele z nich ma swoje uzasadnienie i rzeczywiście działa, to na niektóre trzeba po prostu uważać i nie robić bezmyślnie czegoś, o czym się przeczytało w internecie.

Córka znajomej cierpiała na nawracające zapalenia uszu. Zdarzało jej się standardowe leczenie uzupełniać o domowe sposoby, takie jak... wkładanie do uszka przekrojonego ząbka czosnku. Gdy laryngolog obejrzał później to ucho, nie krył dezaprobaty.

Tu potrzeba trochę wyobraźni

Czosnek jest bardzo mocny, może zmacerować delikatną skórę ucha. Proszę tego nie robić”, usłyszała wtedy koleżanka w gabinecie i napadły ją wyrzuty sumienia. Nie chciała przecież zrobić swojemu dziecku krzywdy. Tyle się w końcu mówi o czosnku i jego leczniczych właściwościach.

Laryngolog wyjaśnił jej, że zapalenie ucha, które tak często dotyka dzieci, jest to zwykle zapalenie ucha środkowego, które bierze się, krótko mówiąc, z kataru. Przyczyna zaplenia ucha tkwi więc w środku, nie na zewnątrz. 

Leczenie powinno być oparte na podaniu leków przeciwzapalnych i obkurczających, które mają za zadanie ułatwienie wyprowadzenia nadmiaru wydzieliny z kanału słuchowego. Gdy pozbędziemy się zalegającej wydzieliny, także i ból ucha ustępuje. Trzeba powalczyć z katarem, by ból ucha przeszedł.

A jednak sięgamy po czosnek, jak i babcie sięgały

O co więc chodzi z tym czosnkiem? Wkładanie czosnku do ucha jest starą praktyką, która cieszy się popularnością w wielu kulturach na całym świecie. Uważa się, że czosnek ma właściwości przeciwbakteryjne (allicyna) i przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu infekcji ucha i bólu.

Choć nikt nie podważa przeciwbakteryjnej mocy samego czosnku, to brak jest solidnych badań naukowych potwierdzających jego skuteczność w przypadku zapalenia ucha. Ponadto wkładanie obcego ciała do ucha może być ryzykowne i prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej lub infekcji wtórnych. 

Największy problem z tą metodą polega na tym, że czym innym byłoby zastosowanie np. rozcieńczonego w olejku wyciągu z czosnku, a czym innym włożenie do ucha przekrojonego ząbka. Chodzi o stężenie. Przyłożony, rozkrojony ząbek czosnku, bezpośrednio do skóry w uchu, może wywołać poważne podrażnienie.

Inne domowe sposoby na ból ucha

Jeśli czekasz na wizytę u lekarza z dzieckiem, które boli ucho i chcesz już jakoś mu pomóc, możesz wypróbować raczej jeden z tych sposobów:

  • Ciepłe kompresy – ciepło działa rozluźniająco, może więc nieco pomóc w łagodzeniu bólu i zmniejszeniu napięcia mięśni.
  • Oliwa z oliwek – działa nawilżająco, jest bogata w witaminy i może pomóc w zmniejszeniu suchości w uchu zewnętrznym, co może być przyczyną bólu. Ewentualnie, w kilku kroplach oliwy rozrób 1-2 krople oleju z czarnuszki, który ma działanie przeciwbakteryjne 
  • Staranne czyszczenie uszu – utrzymywanie higieny uszu może pomóc w zapobieganiu infekcjom – ale należy uważać, by nie wkładać wacików zbyt głęboko.

Czytaj także:

Sposoby na katar u dziecka. Jak działa maść majerankowa?

Antybiotyki dla uszu – czy są skuteczne? Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?

Jak sobie radzić z zatkanym nosem u dziecka?