Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Colę na ból brzucha polecają nawet lekarze. Powinna być surowo zakazana
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 09.10.2023 09:49

Colę na ból brzucha polecają nawet lekarze. Powinna być surowo zakazana

ból brzucha biegunka u dziecka coca cola
Fot. Pixaby

Jesienią, krótko po powrocie dzieci do placówek, lista dopadających ich infekcji zdaje się nie mieć końca. Zaczynają się katarki, ale też infekcje, które przebiegają z dusznościami, do tego choroby zakaźne i zakażenia bakteryjne. Na tej długiej liście nie może zabraknąć grypy żołądkowej.

Zaczyna się od dziecka, ale w końcu choruje cała rodzina. Ból brzucha, mdłości, nierzadko wymioty, dziecko co chwila biega do toalety, nie chce jeść i pić, bywa, że ma gorączkę. Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że maluch bardzo szybko może się odwodnić. 

Biegunka u dziecka - odwodnienie

Im mniejsze dziecko, tym szybciej może się odwodnić. Jeśli dziecko ma objawy zatrucia rotawirusem, staraj się, żeby jak najczęściej piło po kilka łyczków, przedszkolakowi i starszym dzieciom najlepiej podawać wodę niegazowaną, niemowlęta karmione piersią, przystawiaj jak najczęściej. Pierwszych kilka kropel pokarmu jest rzadsze i służy właśnie napojeniu dziecka. 

Jeśli zauważysz u dziecka pierwsze objawy odwodnienia, bezzwłocznie zabierz je do przychodni, lekarz oceni jego stan i zdecyduje o podjęciu odpowiedniego leczenia. Wśród symptomów, które powinny cię zaniepokoić, należy wymienić:

  • apatię, 
  • senność,
  • skąpomocz,
  • zmniejszona aktywność,
  • rozdrażnienie. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-09T085641.412.jpg

Biegunka u dziecka - domowe sposoby

Często rodzice, widząc, że rotawirus może być dla dziecka bardzo niebezpieczny i patrząc, jak maluch się męczy, chwytają się wszystkich sposobów. Na grupach dyskusyjnych polecają często podanie dziecku odgazowanej Coca Coli. Napój koniecznie ze szklanej butelki, polecają przelać do szklanki i mieszać, aż się odgazuje. Ma to być remedium na wymioty i ból brzucha.

Tę metodę zdarza się też polecać lekarzom pediatrii, jednak trzeba wiedzieć, że może ona przynieść więcej szkody niż pożytku. Początkowo po podaniu napoju dziecko może faktycznie przestać wymiotować, jednak po kilku chwilach mogą się znacząco nasilić biegunki, które także prowadzą do odwodnienia.

Rotawirus u dziecka - pediatra: tego nie rób

Lekarka Monika Działowska, która niedawno uczestniczyła w konferencji "Jesień pediatryczna", apeluje do rodziców za pośrednictwem mediów społecznościowych, aby nie podawali dzieciom coli, a także węgla aktywnego. W pierwszej fazie infekcji nie powinno się stopować ani biegunki, ani wymiotów, bo organizm w ten sposób stara się oczyścić z patogenów. Trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

Lekarka zwraca uwagę, na leki, które dorośli przyjęliby sami, jednak dzieciom nie należy ich podawać, wymienia m.in. węgiel aktywny, cynk, Nifuroksazyd, Tasectan, Loperamid, a także wspomnianą wcześniej Coca-Colę, która może nasilać biegunki. Co więc robić, jeśli dziecko choruje, żeby uniknąć hospitalizacji?

Co podawać dziecku w przebiegu rotawirusa

Dziecku, które ma objawy grypy żołądkowej, podajemy płyny, co kilka minut w małych porcjach. Napój powinien mieć temperaturę pokojową, warto poza wodą sięgnąć po elektrolity przeznaczone dla dzieci, które pomogą nawodnić organizm. Pediatra może też zalecić naprzemienne pojenie dziecka wodą, elektrolitami i glukozą. Wówczas poda odpowiednie proporcje.

Maluch z rotawirusem jest osłabiony i powinien możliwie dużo odpoczywać. W najcięższym momencie dziecko może odmawiać przyjmowania posiłków, jednak musimy pamiętać o nawodnieniu. Ważne jest odizolowanie choreo przedszkolaka od rodzeństwa, szczególnie młodszego, bo wirusy żołądkowe bardzo łatwo się przenoszą. Wszyscy domownicy muszą często myć ręce, również po sprzątaniu po dziecku i koniecznie wymieniać często ręczniki, żeby ograniczyć emisję wirusa. 

Zobacz także:

Miej je zawsze pod ręką, a pokonasz infekcję w jeden dzień. Apteczka idealna

Przedszkola stają się wylęgarnią zarazków. Rodzice dostali pierwsze ostrzeżenia