Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Prezydent Andrzej Duda zawetował "Lex Czarnek"
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 02.03.2022 01:00

Prezydent Andrzej Duda zawetował "Lex Czarnek"

Andrzej Duda
Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Andrzej Duda zawetował projekt nowelizacji ustawy Prawo Oświatowe, znanej jako "Lex Czarnek". Prezydent stwierdził, że niektóre kwestie wymagają ponownego rozpatrzenia.

"Nie będę ukrywał, że apelowaliście do mnie państwo - przedstawiciele opozycji i różnych środowisk - o weto do ustawy o systemie oświaty, tej zmiany ustawy" - powiedział Duda. Prezydent zdecydował się zawetować ustawę i skierować ją do ponownego rozpatrzenia.

Andrzej Duda zawetował "Lex Czarnek"

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę Andrzej Duda poinformował, że zawetował nowelizację ustawy Prawo Oświatowe. Podkreślił, że w obecnym czasie należy unikać konfliktów pomiędzy Polakami.

- Nie będę ukrywał, że apelowaliście do mnie państwo - przedstawiciele opozycji i różnych środowisk - o weto do ustawy o systemie oświaty, tej zmiany ustawy. Ponieważ ja apeluję do państwa o jedność, o brak politycznych sporów, postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia — powiedział.

"Lex Czarnek" zostanie ponownie rozpatrzony

Weto prezydenckie nie oznacza, że projekt Przemysława Czarnka zostanie całkowicie odrzucony. "Lex Czarnek" wróci teraz na ławy sejmowe, gdzie po raz kolejny zostanie poddany głosowaniu. Nie wiadomo, jednak kiedy to się stanie.

- Wykonałem wasz apel, wykonałem waszą prośbę. Nie mówię, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do tej ustawy. Miałem, ale był w niej też szereg rozwiązań, które popierałem i uważam, że powinny zostać wprowadzone. Ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto — powiedział Duda.

Przypominamy, że projekt "Lex Czarnek" ma na celu zwiększenie kontroli organizacji pozarządowych wchodzących na teren szkoły. Wraz z nowelizacją ustawy każde planowane zajęcia musiałyby być zawczasu zatwierdzane przez kuratorium oświaty. Ponadto kuratorzy zyskaliby prawo odwoływania dyrektorów dowolnych placówek.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: dziendobry.tvn.pl