Projekt "lex Czarnek" trafił do Sejmu. "Pogrzeb polskiej edukacji"
- Sytuacja jest krytyczna. Skojarzenie mamy tylko jedno, to będzie pogrzeb polskiej edukacji — mówi Anna Schmidt-Fic, współzałożycielka inicjatywy Protest z Wykrzyknikiem. Do Sejmu trafił projekt "lex Czarnek" zakładający zwiększenie roli kuratora. Nauczyciele protestują.
7 grudnia odbędzie się pierwsze czytanie projektu "lex Czarnek". Proponowane przez niego zmiany dotyczą przede wszystkim roli kuratora w funkcjonowaniu szkół. Będzie mógł decydować o odwołaniu dyrektora.
Projekt Przemysława Czarnka
Projektowi sprzeciwiali się niemal wszyscy pracownicy oświaty: nauczycielskie związki zawodowe, naukowcy z PAN, rektorzy uniwersytetów, a także Rzecznik Praw Obywatelskich i Związek Miast Polskich. Mimo to 7 grudnia "lex Czarnek" zostanie po raz pierwszy odczytany w Sejmie.
"Lex Czarnek", czyli Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe wzmocni rolę kuratora oświaty jako organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Na jego podstawie kurator będzie miał prawo wezwać dyrektora placówki w razie niedotrzymania przez niego nałożonych zalecań, a nawet wystąpić do organu prowadzącego o jego odwołanie. Ponadto "lex Czarnek" zakłada kontrolę organizacji i stowarzyszeń wchodzących do szkoły. Program ich zajęć będzie musiał być zaakceptowany przez kuratora.
Protest przeciw "lex Czarnek"
W środę 8 grudnia przed Sejmem odbędzie się pierwszy protest przeciwko zaproponowanej nowelizacji.
- Ubierzmy się na czarno. Pożegnajmy szkołę różnorodną, otwartą, odważną i demokratyczną. Nadchodzi mroczny czas szkoły partyjnej, formatującej posłusznych obywateli i obywatelki — piszą organizatorzy.
Anna Schmidt-Fic, nauczycielka i współzałożycielka Protestu z Wykrzyknikiem wypowiedziała się w sprawie swojej działalności dla portalu Interia.
- To inicjatywa wspólna, spontaniczna. Do współorganizacji dołączają wszyscy, których zatrważa wizja szkoły z kagańcem Czarnka, którzy widzą w "lex Czarnek" realną groźbę całkowitego upartyjnienia szkoły i podporządkowania kuratorom, a za ich pośrednictwem ministrowi edukacji. Nie chcemy szkoły strachu dla naszych dzieci, uczniów i uczennic.
Źródło: wiadomosci.radiozet.pl
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Informujemy, komu należą się pieniądze
-
Minister Edukacji i Nauki ogłosił zmiany w szkołach. Wzrośnie subwencja oświatowa