Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Religia precz ze szkół! Tak uważa coraz więcej Polaków [SONDAŻ]
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 16.09.2023 14:55

Religia precz ze szkół! Tak uważa coraz więcej Polaków [SONDAŻ]

religia w szkole
fot. Canva/pixelshot - zdjęcie ilustracyjne

Czy lekcje religii powinny odbywać się w szkole, czy poza nią? Temat wraca co pewien czas. A wraz z nim argumenty za tym, aby nauczanie religii z powrotem przeniosło się do salek katechetycznych.

Najnowszy sondaż pokazuje, co na temat nauczania religii w szkole myślą Polacy.

Problemy z lekcjami religii w szkole

Temat nauczania religii w szkole lub poza nią wraca co pewien czas. Przy okazji podnoszone są różne związane z tym problemy. Coraz więcej uczniów nie chce chodzić na religię i się z niej wypisuje. Rodzice zgłaszają kłopot z zapewnieniem przez szkoły dzieciom opieki, gdy lekcje religii przypadają w środku dnia. 

Przeciwnicy nauczania religii w szkole przytaczają argument, że szkoła publiczna powinna być instytucją laicką. Jest też wątek finansowy. W wielu samorządach brakuje pieniędzy z subwencji oświatowej na pensje dla nauczycieli (w tym są też uwzględniane wynagrodzenia dla katechetów).
 lekcje religii.png

Czy Polacy chcą religii w szkole?

Z sondażu przeprowadzonego przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research dla portalu Goniec.pl wynika, że ponad 50 procent ankietowanych jest przeciwnych nauczaniu religii w szkole. Za opowiedziało się 35 proc. respondentów, a 14 procent badanych nie ma zdania w tej sprawie.  

Wśród przeciwników religii w szkole więcej jest mężczyzn. Ale różnice między płciami są nieznaczne (51 proc. mężczyzn – przeciw, 49 proc. kobiet – za). 

Badanie przeprowadzono na początku września na grupie ponad 800 osób, w wieku od 16 roku życia wzwyż. 

Młodzi już się przyzwyczaili

Z sondażu płynie też wniosek, że wśród przeciwników religii w szkole więcej jest osób z grupy wiekowej pięćdziesiąt plus. Znaczenie częściej nauczanie religii w szkole popiera młodzież i młodzi dorośli w wieku 16-24 lata. Są to osoby, które od przedszkola uczestniczą w takim systemie edukacji. 

Starsi przeciwnicy religii w szkole zapewne dobrze pamiętają katechezy odbywające się w salkach przy kościele. Przypomnijmy, religia została ponownie wprowadzona do szkół w 1990 roku po Okrągłym Stole. Wcześniej uczono jej w szkołach przed II wojną światową.

Zobacz też:

Czy religia jest obowiązkowa? Tak wypiszesz dziecko z katechezy

Posypały się skargi na lekcje religii w szkole. Fundacja Wolność od Religii opublikowała raport 

Ksiądz pokazał, co się dzieje na lekcji religii. To nagranie nie pozostawia złudzeń