portalparentingowy.pl > Szkoła > Rodzice się wściekną. Zamkną szkoły z powodu wyborów
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 27.09.2023 07:35

Rodzice się wściekną. Zamkną szkoły z powodu wyborów

szkoły zamknięte 16 października
Fot. Canva

Każdego dnia bombardują nas sondaże przedwyborcze, a brudna kampania i obrzucanie się obelgami w wykonaniu polityków stają się naszą codziennością. Okazuje się, że wybory 15 października mogą nie zakończyć tego spektaklu. Część szkół w poniedziałek po wyborach będzie zamkniętych.

Wszystko przez mnożące się jak grzyby po deszczu nowe komisje wyborcze. W ubiegłych latach w Polsce było ich około 27 tysięcy, tej jesieni ma być ich o kilka tysięcy więcej. Część zostanie zlokalizowanych w szkołach  i jak zapowiada wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki - część placówek 16 października nie przyjmie uczniów.

Wybory ważniejsze od lekcji

Święto demokracji, wybory, to jasne, że ten dzień powinien być ważny dla każdego Polaka i niezależnie od poglądów, każdy uprawniony, powinien pójść na wybory i zagłosować w zgodzie z sumieniem. Są więc plusy zwiększenia komisji wyborczych. To znacznie ułatwi dostęp do urny mieszkańcom mniej zaludnionych terenów, ale jak się okazuje - coś za coś.

Głosować (i brać udział w referendum) będzie można 15 października od 7:00 do 21:00. Jak poinformował Bernacki, część komisji wyborczych może się nie uporać na czas z liczeniem głosów i wówczas możliwe, że placówki, w których liczenie głosów się przeciągnie, nie otworzą się dla uczniów 16 października.

Projekt bez nazwy (79).jpg

Będą dni dyrektorskie

"W takich przypadkach można zastosować procedurę znaną jako dzień dyrektorski, która jest opisana w prawie oświatowym. Oznacza to, że dyrektor szkoły, po konsultacji z radą rodziców, radą pedagogiczną oraz samorządem uczniowskim, może zadecydować o wprowadzeniu dnia wolnego" - mówił w Radiu Kraków wiceminister.

Wiceszef MEiN podkreślił jednocześnie, że mowa tu zaledwie o niewielkim odsetku placówek. W niektórych z nich możliwe będzie wydzielenie części dla komisji wyborczych tak, aby nie zakłócać zajęć dydaktycznych w placówkach. Rodzice jednak się niepokoją, bo co począć z dzieckiem, jeśli okaże się w poniedziałek rano, że szkoła jest zamknięta? Czy pracodawca przyjmie z radością informację o urlopie na żądanie w imię demokraci?

Zamiast Dnia Nauczyciela - wolny poniedziałek

Zwykle 14 października jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych, a co za tym idzie, pracujący rodzice muszą zapewnić dziecku opiekę. W bieżącym roku szkolnym kalendarz ucznia nie obfituje szczególnie w wolne dni. 14 października, jak i wiele świąt przypadają na sobotę. 

Zostaje nam więc jeden dzień urlopu do zagospodarowania. Może warto już teraz zarezerwować urlop, tak na wszelki wypadek i korzystając z pięknej jesiennej aury zaplanować spacer z dzieckiem po lesie? Zanim staniemy 16 października przed zamkniętymi drzwiami. 

Zobacz także:

Dzisiejsza młodzież to fleje. Kiedyś nikt nie odważyłby się prowadzić tak zeszytu

Zważyłyśmy plecaki naszych dzieci. Nie mogłyśmy uwierzyć, ile dźwigają na barkach

Plują na religię w szkołach, ale nie mają racji. Tam niczego złego dziecko się nie uczy