Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Roześmiana i rozkoszna. To imię dla prawdziwie radosnej dziewczynki

Roześmiana i rozkoszna. To imię dla prawdziwie radosnej dziewczynki

Karina
Fot. Pixaby

Imię Karina zaczęło pojawiać się w XX wieku. W latach 70. było naprawdę bardzo popularne. Obecnie jednak z roku na rok staje się coraz mniej powszechne. A szkoda, ponieważ ma wspaniałe znaczenie!

Karina swoim optymizmem i uśmiechem zaraża wszystkich wokół. Ma przyjazne nastawienie do świata, co bardzo pomaga jej w życiu. Wszyscy rodzice marzą o takiej radosnej córce!

Pochodzenie imienia Karina

Chociaż dźwięczne imię Karina w różnych wersjach językowych przewija się od stuleci, nie do końca wiadomo, jakie ma pochodzenie. Narodziło się prawdopodobnie w starożytności. Może pochodzić z języków germańskich i być zdrobnieniem niemieckiego imienia "Katarina". Karina jest więc odpowiednikiem swojskiej "Kasi".

Druga teoria stawia raczej na łacińskie źródło tego imienia. Ma pochodzić od słowa cara, czyli 'kochana', 'droga'. W języku włoskim carina oznacza po prostu "ładny".

Do Polski Karina przywędrowała dopiero w XX wieku. W latach 2000-2019 co roku to imię otrzymywało 300-500 dziewczynek. Staje się jednak coraz mniej popularne. Według serwisu dane.gov.pl w 2023 roku pojawiło się tylko 81 razy.

Kasia (41).jpg
Fot. Pixaby

Zaraża uśmiechem i optymizmem

Karina ma wspaniałą osobowość. To imię dla dziewczynki pełnej optymizmu, szalonych pomysłów, z przyjaznym nastawieniem do świata. Często żartuje, a uśmiech nie schodzi z jej buzi. Jest także wspaniałą pocieszycielką, ponieważ zawsze wie, jak podnieść rozmówcę na duchu.

Jako mała dziewczynka Karina jest po prostu rozkoszna. Radosna, roześmiana, uwielbia się przytulać i zwracać na siebie uwagę. To jej nie mija także w dorosłym życiu. Zna poczucie swojej wartości, ale ciągle poszukuje aplauzu i podziwu u innych. Dlatego może być hałaśliwa i dominująca.

Kobieta, która marzy o rodzinie

Kobieta nosząca imię Karina bardzo chce mieć rodzinę, jednak często przychodzi jej na to długo czekać. Zakochuje się łatwo i szybko, ale równie błyskawicznie jej uczucia topnieją. Kiedy jednak trafi na tego jedynego, traci dla niego głowę i decyduje się na założenie rodziny.

Karina jest wspaniałą mamą. Chętnie podporządkowuje swoje życie do potrzeb dzieci i poświęca im mnóstwo czasu. Macierzyństwo daje jej poczucie satysfakcji. Może jednak być trochę za bardzo dominująca. Próbując trzymać rękę na pulsie, często narzuca najbliższym swoją wolę.

Wszystko robi z rozmachem, dlatego jej partner musi przygotować się na to, że w ich domu będzie się dużo działo. Karina nieustannie zaprasza gości, organizuje przyjęcia, ma mnóstwo pomysłów i ciągle angażuje się w nowe projekty. Od męża potrzebuje przede wszystkim spokoju i poczucia bezpieczeństwa.

Życie zawodowe Kariny

Kariny są obdarzone pogodą ducha i zaradnością. To świetne pracowniczki. Do tego mają niezwykłą intuicję i potrafią z entuzjazmem podejmować się najtrudniejszych zadań.

Kobieta o tym imieniu stawia na karierę. Jest bardzo ambitna i nieustannie podnosi swoje kwalifikacje.  Ciągle wymaga od siebie coraz więcej. Jeśli jednak nie uda jej się przeskoczyć poprzeczki, staje się nieprzyjemna i agresywna.

To piękne imię ma niewiele zdrobnień. Najpopularniejsze to Karinka, jednak czasami można spotkać się także z takimi określeniami jak Kara, Karusia, Karinia, Karucha, Karunia.

Imieniny: 11 lipca, 2 sierpnia, 7 listopada. 

Zobacz także:

"Dziecku się nie odmawia"? Zastanów się, zanim weźmiesz na siebie te obowiązki

Jakie imiona dla dziewczynek były modne w 2023 roku? Numeru 3 się nie spodziewałyśmy

Nikt nie chce mieć mściwej córki. Rodzice unikają tego imienia jak ognia