Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Nikt nie chce mieć mściwej córki. Rodzice unikają tego imienia jak ognia
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 25.01.2024 09:27

Nikt nie chce mieć mściwej córki. Rodzice unikają tego imienia jak ognia

Znaczenie imienia Kazimiera
Fot. Freepik

Oznacza “tę, która nie daje spokoju wrogom”. Kiedyś każdy z nas miał ciocię lub babcię o tym imieniu, dziś rodzice unikają go jak ognia. Nikt nie nazwał tak córki, ani w ubiegłym roku, ostatni raz nadano je w 2020 roku (3 razy), rok wcześniej użyto go dwukrotnie.

Dobrze, czasem pojawia się jako drugie, ale pierwsze? W życiu! W czasopiśmie "Polska Głos Wielkopolski" (z 01.12.2009 r.) onomastka z UAM prof. Irena Sarnowska Giefing mówiła, że od 1942 w Kraju Warty Niemcy nakazali nadawać jako pierwsze lub drugie imię Kazimierz, lub Kazimiera. Czyżby to popsuło sławę Kaziom?

Kazimiera pochodzenie i znaczenie imienia

Kazimiera to imię pochodzenia słowiańskiego, żeński odpowiednik imienia Kazimierz. Oznaczę tę, która nie daje spokoju wrogom. Imię zyskało sławę dzięki Marii Kazimierze d'Arquien, znanej szerzej, jako Marysieńka Sobańska. 

Jeśli wierzyć w słowa prof. Giefing, faktycznie zauważymy wzrost popularności tego imienia w czasach II Wojny Światowej. Jednak już przed 1939 rokiem. Dziś Kazimier ubywa w oczach, jeszcze w 2001 roku to imię nosiło blisko 160 tys. kobiet, w 2018 roku było ich niewiele ponad 71 tys. Dziś rodzice nie chcą tak nazywać córek.

Kopia – Marta L - 2024-01-22T194611.364.jpg
Fot. Pexels

Cechy charakteru Kazimiery

Wbrew znaczeniu, osobom noszącym to imię przypisuje się wiele pozytywnych cech. Kazimiery są bardzo otwarte i towarzyskie. Kobiety o tym imieniu są bardzo empatyczne i wykazują się niezwykłym zrozumieniem dla słabości innych. Potrafią wpierać. 

Dzięki charyzmie Kazimiera cieszy się ogromną popularnością i sympatią, gdy wchodzi do pomieszczenia - otacza ją światłość. Bywa uparta i lubi obstawać przy swoim zdaniu, ale trafiają do niej logiczne argumenty. Gdy się pomyli - potrafi to przyznać. 

Kazimiera jest mściwa

Każdy na swoje słabości, ona też. Jest bardzo pamiętliwa. Jeśli ktoś zrobi jej przysługę, może liczyć na jej dozgonną wdzięczność i to, że kiedy będzie potrzebować, może na Kazimierę liczyć. Ten, kto zajdzie jej za skórę… też musi się liczyć z doskonałą pamięcią Kazi. Ona a zawsze zachowa to w pamięci. 

Kazimiera najbardziej wierzy… sobie. Co nie zawsze wychodzi jej na dobre. Ma silną intuicję, której ufa bezgranicznie, a ta… bywa zawodna. Kobieta o tym imieniu  świetnie sprawdzi się w każdym zawodzie, który wymaga dobrej komunikacji. Może zostać świetnym handlowcem, psycholożką,  ale też dziennikarką.

Wrażliwe dziecko wyrośnie na pewną siebie dorosłą

Kazimiera w dzieciństwie wydaje się być wycofana i krucha, jednak dobrze zaopiekowana - rozwija skrzydła. Miewa problemy z wyrażaniem swoich emocji i trzeba nad tym pracować. Kiedy wygląda na smutną, zmartwioną - zabierz ją na łono natury. Kazimierę uspokaja szum wody, kocha la, warto, aby chodziła boso po trawie i piasku, bo ma silny związek z ziemią i ta ją ustawia na właściwych torach.

Zdrobnienia: Kazia, Kaziulka, Kaziunia, Kaziutka, Ziutka, Kazimierka.

Imieniny: 4 marca, 21 sierpnia, 19 grudnia.

Zobacz także:

Jakie imiona dla dziewczynek będą modne w 2024 roku? Julka w dół. W górę stare polskie imiona

Zapomniane, chociaż piękne. Staropolskie imiona dla dzieci wracają na salony

Pięć lat temu to imię nie występowało w Polsce. Dziś jest szalenie popularne