Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Jakie imiona dla dziewczynek były modne w 2023 roku? Numeru 3 się nie spodziewałyśmy

Jakie imiona dla dziewczynek były modne w 2023 roku? Numeru 3 się nie spodziewałyśmy

Dziewczynka niemowlę
fot. Freepik autor gpointstudio

Ranking popularności imion dla dziewczynek w 2023 roku jest już opublikowany. Wiemy, które imiona najbardziej przypadły do gustu rodzicom, a co do których nie byli przekonani.

Wśród imion żeńskich nie ma wielkich zmian. Większość z nich utrzymuje się w TOP 10 od wielu lat. Widać wyraźnie, że rodzice są przywiązani do tych najbardziej tradycyjnych i klasycznych imion.
 

Imiona dla dziewczynek popularne w 2023 roku

Na szczycie podium znów stanęła Zofia. To piękne imię o długiej historii, oznaczające 'mądrość', cieszy się nieprzerwaną popularnością rodziców, pewnie za sprawą uroczych zdrobnień. W 2023 roku urodziło się 4968 Zoś.

Kolejne imiona dla dziewczynek popularne w tamtym roku to Zuzanna i Laura. Drugie miejsce także w ogóle nie zaskakuje, pojawia się na podium od kilku lat. Jednak popularność imienia Laura jest zastanawiająca. Do TOP 10 zawitało dopiero w 2020 roku. To imię ma bogatą historię i wywodzi się od nazwy rośliny laur, z której robiono wieńce wręczane zwycięzcom.

Oto najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2023 roku:

  1. Zofia - 4968
  2. Zuzanna - 4800
  3. Laura - 4602
  4. Hanna - 4565
  5. Maja - 4461
  6. Julia - 4254
  7. Oliwia - 3846
  8. Pola - 3692
  9. Alicja - 3593
  10. Maria - 3137

Statystyki pochodzą ze strony dane.gov.pl.

Kasia (26).jpg
Fot. Unsplash

Imiona dla dziewczynek w odwrocie - Julia mniej popularna

Największy spadek popularności zaliczyła Julia. Przez całe lata było to najczęściej nadawane imię w Polsce. W latach 19-20 było na drugim miejscu, ale nagle zaczęło spadać w rankingu. Obecnie Julia znajduje się dopiero na szóstej pozycji.

Powolny spadek zainteresowania dotyczy także imienia Lena. W poprzednich latach zawsze była w czołowej dziesiątce. Teraz jednak spadła na 11. pozycję. W TOP 10 nie znalazły się także Natalia i Aleksandra, chociaż jeszcze niedawno święciły tryumfy. Znajdują się poza pierwszą dwudziestką najpopularniejszych imion.

Stale popularne imiona dla dziewczynek

Chociaż moda się zmienia, jest kilka imion, które od wielu lat zawsze pojawiają się w TOP 10. Jednym z nich jest Maria, wybierana przez rodziców z każdego pokoleniu. W rankingach często pojawiają się także Maja, Oliwia i Pola.

Mogłoby się wydawać, że na fali mody na klasyczne imiona zaraz zostaną wyparte przez coraz powszechniejszą Helenę lub tradycyjną Antoninę. Mają jednak ugruntowaną pozycję i nic nie wskazuje na to, że nagle odejdą do lamusa.

Zobacz także: 

Nikt nie chce mieć mściwej córki. Rodzice unikają tego imienia jak ognia

Zapomniane, chociaż piękne. Staropolskie imiona dla dzieci wracają na salony

"Dziecku się nie odmawia"? Zastanów się, zanim weźmiesz na siebie te obowiązki