Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Schowałaś już zimowe rzeczy? Niepotrzebnie – znów idzie zima
Marta Uler
Marta Uler 07.03.2024 11:29

Schowałaś już zimowe rzeczy? Niepotrzebnie – znów idzie zima

dziecko
Fot. Freepik/prostooleh

W ostatnich dniach udało nam się trochę poopalać, wystawić twarz do słońca, nasycić światłem i ogrzać. Niestety, te miłe dni odeszły właśnie do historii. Na najnowszych mapach pogodowych widać, że nadciągają do nas zimne masy powietrza ze wschodu, a to może oznaczać tylko jedno: będzie zimno.

Najbliższe dni zapowiadają się nieciekawie. Kto już chciał sadzić kwiatki, musi się powstrzymać. W nocy temperatura spadnie grubo poniżej zera, a taka aura utrzyma się niestety przez dłuższy czas.

Wiosna w odwrocie

Było już tak pięknie! W wielu rejonach Polski można było się nawet opalać, jeśli udało się ustawić z leżaczkiem tak, by nie wiało. W ciągu ostatnich dwóch tygodni temperatury w wielu rejonach kraju oscylowały wokół 14-16 st. C. Przyroda wprost oszalała. Pączki forsycji w niektórych zakątkach już się rozwinęły. Ale inne będą musiały poczekać.

Pogoda potrafi zaskakiwać. Właściwie o tej porze roku to nic dziwnego, a samo przysłowie "w marcu, jak w garncu” jest tego kwintesencją. Lubimy, gdy jest ciepło, ale musimy się pogodzić z tym, że nic nie trwa wiecznie. Nadchodzi ochłodzenie i to takie konkretne. A wszystko za sprawą chłodnych mas powietrza, które docierają do nas ze wschodu.

Fot. Pexels/Juan Pablo Serrano Arenas

Znów będzie zimno

Zimno ciągnie znad Skandynawii. Synoptycy ostrzegają, że wraz z chłodnymi masami powietrza i nieprzyjemnym wiatrem, może znów zacząć padać i to nie tylko deszcz, ale i śnieg. Najbardziej odczują to mieszkańcy północnych regionów kraju. Nad morzem, na Kaszubach, Kujawach, Warmii, Mazurach i Podlasiu temperatura wyniesie przeciętnie 0-1 st. C.

W pasie centralnym termometry pokażą od 2-4 st. C. Najcieplej ma być bliżej południowej granicy, jednak nie będzie to nawet 10 st. C, może 5-6. Śnieg może popadać:

  • na Warmii i Mazurach,
  • na Pomorzu Gdańskim
  • w województwie kujawsko-pomorski

Natomiast deszcz:

  • w Małopolsce, 
  • na Lubelszczyźnie
  • i Podlasiu. 

Będzie to taki deszcz zimny i marznący, z powiewami wiatru. Brr. Nic przyjemnego. A najgorsze jest to, że według zapowiedzi pogodowych, wspomniana aura ma się utrzymać na pewno przez dwa tygodnie.

Zimowa odzież jeszcze się przyda...

Kto już zdążył pochopnie schować do piwnicy czy na strych zimową odzież, buty, szaliki i grube płaszcze, teraz pożałuje. Pośpieszył się, niestety. Jeszcze przydadzą nam się ciepłe ubrania, a rowery, będą musiały poczekać, choć wiele z nich wykonało już próbną, wiosenną jazdę, zaliczyło serwis, pompowanie i czyszczenie. Takie życie.

Leszczyna kwitnie, krokusy prezentują swoje najpiękniejsze kolory, żywopłoty aż pęcznieją od nabrzmiałych pąków, ale nic z tego. Muszą powściągnąć środki wyrazu i jeszcze trochę się wstrzymać. A dla nas najważniejsze to przyjąć tę nieoczekiwaną pogodową zmianę z pokorą. Nie chodźmy zawzięcie w cienkich kurteczkach i zwiewnych apaszkach, bo możemy to przypłacić przeziębieniem lub grypą, która panoszy się w najlepsze. 

Zobacz także:

Tym razem pojawiły się wcześniej! Uważajcie na rodzinnych spacerach

Właśnie teraz są najbardziej agresywne. Co robić, gdy spotkasz dziki?

Szykuj się! Te znaki zodiaku mogą liczyć na przypływ gotówki w marcu