Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Tym razem pojawiły się wcześniej! Uważajcie na rodzinnych spacerach
Marta Uler
Marta Uler 16.02.2024 13:46

Tym razem pojawiły się wcześniej! Uważajcie na rodzinnych spacerach

Kleszcze - choroby, zapobieganie
Fot. Freepik

Jesteśmy tak spragnieni ciepła, że gdy tylko na zewnątrz robi się nieco przyjemniej, wychodzimy szukać wiosny. Wyruszamy do parków i lasów, a tam, oprócz uśpionych jeszcze biedronek, czekają już na nas inne robaki. Takie, z którymi wolelibyśmy nigdy nie mieć do czynienia – kleszcze.

Choć powinny jeszcze trwać w stanie hibernacji, taka pogoda sprawia, że zaczynają wychodzić ze swoich kryjówek. I, naturalnie, szukają ofiar. Trzeba bardzo uważać, a po spacerach dokładnie oglądać całe ciało.

Kleszcze atakują prawie cały rok

Kleszcze atakują nie tylko wiosną i latem, jak przyjęło się uważać. W gruncie rzeczy najbardziej aktywne są raczej wiosną i jesienią, ale tu też nie chodzi o porę roku, tylko o temperaturę. Dla kleszcza wystarczy, żeby było ok. 4,5-5 st. C. Gdy jest na tyle ciepło, wychodzi ze swojej kryjówki – te owady hibernują tuż pod ziemią, gdzie mogą się schronić zarówno przed mrozem, jak i utratą wilgoci. 

Jeżeli zima nie jest zbyt mroźna, kleszcze spokojnie mogą być więc aktywne nawet przez cały rok. I teraz kiedy od dłuższego czasu mamy dodatnie temperatury, niestety możemy natrafić na takiego pajęczaka.

Zwykle kleszcze wchodzą na źdźbła traw, a nawet na krzewy do 150 cm wysokości, i z tej perspektywy, swoim aparatem Hallera, starają się namierzyć ofiarę. Choć są ślepe, potrafią to zrobić bezbłędnie (jak wiemy), ponieważ ten ich radar wyczuwa okoliczne zmiany w cieple, wilgotności, stężeniu dwutlenku węgla, zapachach, a nawet w drganiach.

Fot. Pixabay/Erik Karits

Kleszcze roznoszą groźne choroby

Ukąszenie przez tego niemal mikroskopijnego (1-3 mm) pajęczaka może być bardzo niebezpieczne. Kleszcze roznoszą groźne choroby, takie jak:

 • borelioza, inaczej choroba z Lyme – wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia. Początkowo na ciele chorego obserwujemy (choć nie zawsze!) charakterystyczny rumień, występują też objawy grypopodobne, takie jak ból głowy, gorączka, dreszcze, bóle stawów. Jeśli w tym momencie zostanie wdrożone leczenie (antybiotykoterapia przez 2-3 tygodnie), chorobę łatwo można opanować. Gorzej, gdy rozwinie się forma przewlekła.
   
 • kleszczowe zapalenie mózgu – tym razem patogenem jest wirus z rodziny Flaviviridae. Objawy tej choroby również mogą być pomylone z grypą, jednak mijają one po tygodniu. Tydzień później znów się pojawiają, ale o wiele intensywniejsze. Mogą to być oczopląs, zaburzenia świadomości, gorączka powyżej 40 st. C, ból głowy, sztywność karku, problemy z mową i połykaniem.
   
 • anaplazmoza – w Polsce występująca sporadycznie. Wywołują ją Gram-ujemne bakterie Anaplasma phagocytophilum. Choroba powoduje gorączkę, bóle mięśniowe, ogólne zmęczenie, i tak, jak borelioza czy KZM, objawy grypopodobne. Choć może mieć bardzo ciężki przebieg, zwykle jest bezobjawowa i samoograniczająca. 
   
 • babeszjoza – w Polsce u ludzi występuje rzadko. Znacznie częściej u psów – dlatego właściciele czworonogów powinni systematycznie sprawdzać futro swoich zwierzaków i nie zapominać o preparatach na kleszcze.

Jak chronić się przed kleszczami?

Na początek najważniejsze – od wielu już lat istnieje skuteczna szczepionka przeciwko KZM czyli kleszczowemu zapaleniu mózgu. Warto pomyśleć o niej już teraz, bo szczepienie rekomenduje się zacząć właśnie wczesną wiosną. By uzyskać pełną ochronę, trzeba przyjąć trzy dawki szczepionki w odstępach kilkumiesięcznych. Co ważne – można szczepić już małe dzieci od 1 r. życia. 

Jeśli chodzi o pozostałe choroby przenoszone przez kleszcze – niestety szczepionek nie ma. W dodatku np. na boreliozę można chorować wiele razy. Pocieszające jest to, że prace nad szczepionką przeciwko tej chorobie trwają i może już niedługo będzie można chronić się przed nią skuteczniej. Póki co, trzeba postawić na profilaktykę:

 • odpowiedni strój podczas spacerów w lasach i parkach – sprawdzają się długie spodnie, długie rękawy, czapki i wysokie buty. Warto również ubierać się jasno – na takim tle lepiej zauważyć wszystkie ciemniejsze “kropeczki”.
   
 • używanie repelentów – najlepsze środki odstraszające kleszcze, to te zawierające substancję o nazwie DEET lub ikardyne, dla małych dzieci rekomendowane są spraye na bazie olejków zapachowych, np. z cytroneli, wanilii, goździków,
   
 • regularne sprawdzanie ciała – po powrocie z terenów zielonych należy – jak najszybciej – dokładnie obejrzeć ciało. Szczególną uwagę zwracamy na obszary, takie jak pachy, krocze, owłosiona skóra głowy oraz za uszami. Kleszcz wyjęty z ciała po 12 godzinach nie powinien jeszcze zakazić.

Zobacz także:

Zakazane metody na wyciągnięcie kleszcza. 6 błędów, które popełnia niemal każdy

Na głowie córki mama zauważyła kleszcza. Wcześniej pojawiły się dolegliwości

Jak chronić się przed kleszczami w czasie ciąży?

Rekrutacja do przedszkoli 2024. Na rodziców czeka kilka niespodzianek
rekrutacja
Rekrutacja do przedszkola 2024 rusza pod koniec lutego. Zapisać można każde dziecko, które w dniu rozpoczęcia rekrutacji ukończyło 2,5 roku. Dzieci sześcioletnie mają obowiązek uczęszczania do placówki, która zapewnia przygotowanie zerówkowe. Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoje dziecko dostanie się do wymarzonego przedszkola, zacznij działać już teraz, ponieważ aby przystąpić do rekrutacji, nie wystarczy tylko złożenie wniosku.Miejsce w przedszkolu przysługuje każdemu dziecku, ale nie wszystkie placówki cieszą się takim samym zainteresowaniem. Kiedy chętnych jest więcej niż miejsc, pierwszeństwo mają kandydaci z większą liczbą punktów. Pozostali muszą zadowolić się inną placówką. Warto wcześniej skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, których może być naprawdę dużo. 
Czytaj dalej
Królewskie imiona dla dzieci. Przyciągają bogactwo i wieszczą sukces w życiu
Imiona dla dzieci, które przyciągają bogactwo
"Kto nie wybierał imienia dla dziecka, nie wie, ilu osób nie lubi" - żartowała moja kuzynka, gdy głowiłam się, jak nazwać potencjalną córkę. Na szczęście finalnie okazało się, że będę mieć syna. Piszę na szczęście, bo imię dla chłopca miałam wybrane jeszcze w szkole podstawowej. Podobało mi się, dobrze kojarzyło (nosił je mój dziadek, który był uosobieniem dobra).Rodzice kierują się różnymi kryteriami: modą, albo przeciwnie, oryginalnością, jednym zależy, żeby brzmienie było polskie, inni szukają światowych imion. Sprawdzamy, jak będzie brzmieć z nazwiskiem, albo skupiamy się na znaczeniu. Są też imiona, które mają sprowadzać na noszące je osoby sukces i bogactwo. Oto najpiękniejsze z nich.
Czytaj dalej