Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Siedem zdań i trików, dzięki którym uspokoisz dziecko
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 28.09.2021 02:00

Siedem zdań i trików, dzięki którym uspokoisz dziecko

złość
Fot: Nadezhda1906, canva.com

Jako rodzice chcielibyśmy uchronić nasze dzieci przed problemami. Niestety nie jest to możliwe. Jedyne co możemy zrobić, to nauczyć je jak sobie z nimi radzić. Bardzo ważne jest, by po prostu być i dać dziecku wsparcie. Kiedy u Twojego dziecka pojawią się trudne emocje, wypróbuj tych 7 kojących zdań.

Dzieci często nie potrafią radzić sobie z emocjami. Ważne jest jednak aby ich nie tłumiły. Nie należy dzieciom zabraniać ich przeżywania. Kiedy czują złość, przygnębienie, strach lub tracą wiarę w siebie, postaraj się wesprzeć je tymi słowami. I pamiętaj, najważniejsze, żeby być przy dziecku, kiedy tego potrzebuje.

7 trików pomagających radzić sobie z trudnymi emocjami:

1. "Nie jesteś sam w tym, jak się czujesz" - Uświadom dziecko, że nie tylko ono przeżywa trudne emocje. Że dany problem spotkał nie tylko je, ale także inne dzieci. Postaraj się przypomnieć sytuację z Twojego życia, w której spotkało Cię coś podobnego. Przypomnij sobie, jak się wtedy czułeś i jak sobie z tym poradziłeś. Opowiedz o tym swojemu dziecku.

2. "Jak myślisz, dlaczego tak jest?" - Zadając dziecku to pytanie, pomożesz mu zrozumieć, dlaczego odczuwa dane emocje. Zachęcisz je także do opowiedzenia o nich, co sprawi, że poczuje się lepiej.

3. "Udawajmy, że nadmuchujemy gigantyczny balon" - Odpowiednie oddychanie to jedna z technik relaksacyjnych. Aby zachęcić do tego dziecko, zaproponuj mu zabawę w nadmuchiwanie balonika. Powiedz mu, żeby wzięło głęboki wdech (jak przed nadmuchiwaniem balonu), a następnie głęboki wydech (by jak najbardziej ten balon nadmuchać). To pomoże przywrócić Twojemu dziecku spokój.

Odłóżmy zmartwienia na półkę

4. "Połóżmy twoje zmartwienia na półce, a w tym czasie zróbmy coś relaksującego" - Kiedy dziecko nie może opanować złości, strachu lub niepokoju, zaproponuj mu, aby odłożył zmartwienie na bok i zajął się czymś przyjemnym, np., poczytajcie książkę lub zróbcie coś innego, co lubicie. Łatwiej będzie mu uporać się z problemem kiedy spojrzy na niego "na chłodno".

5. "Zamknij oczy. Wyobraź sobie…" - Zachęć dziecko do znalezienia dowodów na poparcie lub odrzucenie powodów niepokoju. To pozwoli mu przekonać się, czy jego obawy są słuszne.

7."To uczucie minie" - Kiedy Twoje dziecko mocno coś przeżywa, zapewnij je o tym, że to negatywne uczucie minie. Utwierdź je także w tym, że da sobie radę z tą sytuacją.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: mamadu.pl