portalparentingowy.pl Życie rodzinne Sinice nad morzem. Sprawdź, gdzie kąpać się bezpiecznie [MAPA KĄPIELISK]
Fot. Pixaby/Admiral_Lebioda

Sinice nad morzem. Sprawdź, gdzie kąpać się bezpiecznie [MAPA KĄPIELISK]

11 lipca 2023
Autor tekstu: Aneta Zabłocka

Sinice nad  Bałtykiem doprowadziły do zamknięcia sześciu kąpielisk w Gdyni i powiecie nowodworskim. W tych lokalizacjach obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Sprawdź, czy inne kąpieliska są bezpieczne.

Sinice nad Bałtykiem

Kąpieliska nad Bałtykiem zostały zamknięte. Aż w sześciu z nich odkryto sinice. Chodzi o trzy kąpieliska w Gdyni:

  • Babie Doły
  • Śródmieście,
  • Redłowo,

oraz miejsca w powiecie nowodworskim:

  • Jantar,
  • Stegna II,
  • Kąty Rybackie.

Sanepid prowadzi dalsze badania stanu wody. Tymczasem należy wstrzymać się od korzystania ze wskazanych kąpielisk.

Mapa kąpielisk

Główny Inspektorat Sanitarny udostępnia w czasie wakacji specjalną mapę kąpielisk , na której można sprawdzić, które wody są bezpieczne. Na wykazie możemy zobaczyć, które miejsca są zdatne do użytkowania wraz z opisem jakości wody. Miejsca, w których woda została skażona, zanieczyszczona lub kąpielisko nie spełnia norm bezpieczeństwa, zaznaczone są na czerwono. Specjalny znacznik pokazuje, z jakiego powodu kąpielisko zostało wyłączone z użytku.

Mapę kąpielisk znajdziesz na stornie GIS. Dostępna jest w formie listy, gdzie można wyszukać interesującą nas lokalizację lub interaktywnej mapy. Dane są aktualizowane na bieżąco. Zanim wyjedziemy na wakacje, sprawdźmy, czy w miejscu docelowym mamy szansę na wypoczynek nad wodą.

Co to są sinice?

Sinice to grupa mikroorganizmów występujących w środowisku wodnym, zarówno w jeziorach, rzekach jak i morzu. W niektórych warunkach, takich jak duża obecność składników odżywczych w wodzie, jej wysoka temperatura i niskie przepływy, populacje sinic mogą się gwałtownie rozmnażać i tworzyć tzw. zakwity sinicowe.

Zakwity sinic mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Niektóre gatunki sinic wytwarzają toksyny, zwane toksynami sinicowymi, które mogą być szkodliwe dla organizmów wodnych, zwierząt i ludzi. "U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić dolegliwości takie jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów " - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

Zakwity sinic mogą również prowadzić do zmniejszenia zawartości tlenu w wodzie, tworzenia się nieprzyjemnych zapachów i smaków.

Bałtyckie sinice są widoczne z kosmosu. Pokazali zdjęcie
Obserwuj nas w
autor
Aneta Zabłocka

Redaktorka naczelna i dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w polskich mediach. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się zdrowiem psychicznym i nowoczesnymi metodami wychowania. Zwolenniczka otwartych rozmów na temat traumy pokoleniowej i zmian społecznych. Prywatnie mama dwójki chłopców.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy