Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Skarbówka sprawdzi rodziców. Czekają ich horrendalne kary finansowe

Skarbówka sprawdzi rodziców. Czekają ich horrendalne kary finansowe

Kobieta z dwójką dzieci
Fot. Pixaby/Krzysztofniewolny

W rozliczeniu PIT rodzice mogą odliczyć sobie tak zwaną ulgę na dziecko. Dzięki niej zwrot podatku jest większy. Okazuje się, że ten element rozliczenia może być skontrolowany przez Urząd Skarbowy.

Wypłacanie ulgi na dziecko jest obłożone pewnymi warunkami. Rodzice czasami tego nie wiedzą i po prostu wpisują ją w rozliczenie podatkowe. Pomyłka oznacza konieczność tłumaczenia się w skarbówce, a w niektórych przypadkach może zakończyć się nałożeniem kary finansowej.

Ulga prorodzinna w rozliczeniu rocznym

Ulga na dziecko, czyli ulga prorodzinna jest przyznawana zarówno rodzicom biologicznym, jak i adopcyjnym, opiekunom prawnym i rodzinom zastępczym. Przysługuje na dzieci niepełnoletnie oraz pełnoletnie do 25. roku życia, jeśli dalej się uczą.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą korzystać z ulgi niezależnie od wieku dziecka. Wysokość odliczenia jest różna w zależności od liczby dzieci:

  • na pierwsze i drugie dziecko - 92,67 zł/mies., czyli 1112,04 zł,
  • na trzecie dziecko - 166,67 zł/mies., czyli 2000,04 zł,
  • na czwarte i kolejne dzieci - 225,00 zł/mies., czyli 2700 zł.

Ulgę można rozliczyć do 30 kwietnia 2024 roku. Wtedy mija ostateczny termin składania PIT-ów i innych wniosków o dodatki i ulgi.

Kasia (30).jpg
Fot. Pexels/Yan Krukau

Nie każdemu przysługuje ulga na dziecko

Jest jednak kilka warunków, które trzeba spełnić, by móc odpisać ulgę na dziecko. Przede wszystkim ulga przysługuje na dzieci pełnoletnie, pod warunkiem że ciągle się uczą. Rodzice powinni dysponować dokumentami, które to potwierdzają. Ulgę można rozliczyć tylko na dzieci, które nie weszły w związek małżeński.

Poza tym jest jeden warunek finansowy. Dotyczy rodziców jedynaków. Jeśli masz jedno dziecko, możesz odliczyć ulgę, jeśli dochód po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne nie przekracza 112 000 zł dla małżeństwa i 56 000 zł dla rodzica samotnie wychowującego dziecko.

Urząd Skarbowy może sprawdzić rodziców, którzy wpisali ulgę na dziecko do swojego rozliczenia. Najczęściej robi to od razu, ale ma na to aż pięć lat.

Kary za źle wypełnione wnioski

Wypełniając formularz PIT, należy zachować szczególną ostrożność i dobrze wszystko przeliczyć. Zgodnie z informacjami serwisu Podatnik.info, nieprawidłowe wypełnienie dokumentów grozi karą finansową. 

Zdarza się, że rodzice jedynaków nie wiedzą o warunku dochodowym. Najczęściej jednak popełniane błędy, które wyłapuje Urząd Skarbowy, to wpisanie ulgi na dziecko dorosłe, które zakończyło naukę.

Warto pamiętać, że w roku, w którym dorosłe dziecko kończy naukę, można odliczyć ulgę tylko za te miesiące, w których jeszcze uczęszczało na zajęcia. Tak samo jest w przypadku zawarcia przez dziecko związku małżeńskiego czy ukończenia 25. lat.

Kara finansowa nie jest jednak nałożona od razu. Najczęściej Urząd Skarbowy najpierw wzywa do wyjaśnienia sytuacji. Czasami wystarczy złożyć korektę rozliczenia. Czasami jednak błędne wypełnienie PIT-u może grozić karą finansową o wysokości do 720 stawek dziennych.

Zobacz także:

Rodzice załamani! Z podwyżki 800 plus nic nam nie zostanie

Ile kosztuje organizacja I komunii w Polsce? Ceny zaczynają się od 10 tys. zł

Kto dziedziczy po bezdzietnym? Wcale nie najbliższa rodzina