Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Kto dziedziczy po bezdzietnym? Wcale nie najbliższa rodzina

Kto dziedziczy po bezdzietnym? Wcale nie najbliższa rodzina

prawnik
Fot. Freepik/azerbaijan_stockers

Kolejność dziedziczenia jest w Polsce określona przez prawo. Ustawa decyduje o tym, kto i w jakich częściach dostanie spadek po zmarłym.

Na pierwszym miejscu jest małżonek i dzieci. Co jednak się dzieje, jeśli zmarła osoba nie założyła rodziny? Kto dziedziczy po bezdzietnym? Czasami nie jest to wcale najbliższa rodzina.

Kolejność dziedziczenia w Polsce

Śmierć kogoś bliskiego to bardzo trudna sytuacja. Nie dość, że okres żałoby wiąże się z silnymi emocjami i dojmującym smutkiem, trzeba jeszcze załatwiać szereg formalności. Jedną z nich jest właśnie dziedziczenie.

W polskim prawie najważniejsza jest wola zmarłego. Oznacza to, że jeśli został sporządzony notarialnie potwierdzony testament, to on wyznacza, kto jest spadkobiercą. Jeśli takiego dokumentu nie ma, o tym, kto dostanie spadek, decyduje ustawa.

Kolejność dziedziczenia:

  1. małżonek i dzieci oraz wnuki,
  2. małżonek i rodzice,
  3. małżonek, rodzeństwo lub dzieci oraz wnuki,
  4. dziadkowie,
  5. pasierbowie.

Jeśli tych osób zabraknie, majątek przechodzi na Skarb Państwa.

Jeśli zmarła osoba miała dzieci, jej majątek jest podzielony między małżonka i jego potomków. Dziedziczą w równych częściach, ale w taki sposób, by małżonek miał co najmniej 25 proc. całego spadku. Jeśli dzieci zmarłego także nie żyją, majątek przypada wnukom.

Kasia (11).jpg
Fot. Pexels/RDNE Stock project

Kto dziedziczy po bezdzietnym?

Bardziej skomplikowana jest sytuacja, kiedy zmarła osoba nie ma dzieci. Kto dziedziczy po bezdzietnym? W takim przypadku spadkobiercy to małżonek i rodzice zmarłego. Jeśli była to osoba samotna, jej majątek po połowie dostają rodzice.

Małżonek dziedziczy 50 proc. spadku, a rodzice zmarłego po 25 proc. Jeśli jednak rodzice nie dożyli do chwili otwarcia spadku, przypadająca na nich część majątku jest podzielona na rodzeństwo spadkodawcy lub ich dzieci. Prawo do dziedziczenia ma zarówno rodzeństwo biologiczne, jak i przyrodnie.

Zobacz także: Niepokojące wieści dla seniorów. Wiadomo, ile potrącą z emerytur

Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Jeśli zmarła ciotka Adela nie miała dzieci i męża, jej majątek przypada rodzicom. Jeśli ci jednak także nie żyją, spadek zostanie podzielony po równo na rodzeństwo kobiety. Jeśli i oni nie żyją, zostanie przeniesiony na ich dzieci, czyli bratanków i siostrzeńców zmarłej.

Wykluczeni z dziedziczenia

Do niedawna w świetle prawa nie miało znaczenia, jak układały się relacje między bezdzietnym zmarłym a jego rodzicami. Spadek należał się nawet rodzicowi, który nie sprawował opieki nad dzieckiem i nie płacił zasądzonych alimentów.

Jednak od listopada 2023 roku jest to przesłanka, by sąd wykluczył takich rodziców z dziedziczenia. Także dzieci, które nie zajmowały się swoimi schorowanymi rodzicami, mogą zostać odsunięte od spadku.

Wykluczeni z dziedziczenia są oczywiście byli małżonkowie. Część spadku nie należy się także tym, którzy przed śmiercią zmarłego otrzymali "papiery rozwodowe". Tracą prawo do spadku na podstawie decyzji sądu, jeśli ponoszą winę za rozpad małżeństwa.

Zobacz także:

Nagranie z chrztu hitem internetu. Wierni parsknęli śmiechem

Tak matki niszczą swoich synów. A wystarczy jedna rzecz, aby naprawić tę relację

Czy chrzest bez chrzestnych jest możliwy? Ksiądz jasno powiedział, w jakich sytuacjach