Śnieg: czy warto go jeść
pixabay
Damian Witoń - 17 Lutego 2021

Co może się stać, gdy dziecko zje śnieg?

Podczas zimowych zabaw i spacerów zdarza się, że dzieci celowo lub przypadkowo zjadają śnieg. Naukowiec ze Stanów Zjednoczonych postanowił sprawdzić, czy może być to dla nich niebezpieczne

Dzieci uwielbiają śnieg, który wykorzystują przy różnego rodzaju zabawach. Zdarza się, że kierowane naturalną chęcią eksploracji i poznawania otoczenia zaczynają go jeść, co może wywołać przerażenie u niektórych rodziców. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście jest się czego bać.

Czy zjedzony śnieg może wyrządzić dziecku szkodę? Amerykańscy naukowcy odpowiadają

Jordy Hendrikx z Uniwersytetu Stanowego w Montanie postanowił zgłębić temat wpływu jedzenia śniegu na organizm człowieka. Sprawa zajęła go tak bardzo, że samemu poddał się nawet eksperymentowi, który polegał na zjedzeniu dużej ilości białego puchu.


Naukowiec chciał raz na zawsze rozwiać wątpliwości rodziców, którzy nie wiedzieli, czy jedzenie śniegu jest niebezpieczne dla ich dzieci. Jego analizy posłużyły do wyciągnięcia kilku ciekawych wniosków.

Czy warto leczyć zęby mleczne? Eksperci nie pozostawiają złudzeńCzy warto leczyć zęby mleczne? Eksperci nie pozostawiają złudzeńCzytaj dalej


Czysty śnieg nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla organizmu człowieka, chociaż może go wychłodzić na tyle, że zwiększy się ryzyko przeziębienia i infekcji.


Zupełnie inaczej sprawy mają się w przypadku śniegu zanieczyszczonego. Tutaj konsekwencje zjedzenia zależeć będą od rodzaju skażenia. Mogą być to bóle brzucha, nudności, wymioty, a nawet poważne zatrucie organizmu.


Biorąc pod uwagę to, że ciężko nam mieć pewność co do czystości śniegu, po który sięga nasz maluch, lepiej go od tego pomysłu odwodzić. Oczywiście złapanie na język kilku płatków spadających z nieba, nie powinno mieć negatywnych konsekwencji, ale już zjedzenie z podłoża śniegu, który ma podejrzaną barwę, może być niebezpieczne.

Żółty śnieg może zawierać mocz, poszarzały prawdopodobnie jest zanieczyszczony kurzem lub spalinami. Zjedzenie tego rodzaju śniegu może prowadzić do zatrucia.


Warto być świadomym tego, że bez odpowiedniego sprzętu i wiedzy nie jesteśmy jednak dokładnie sprawdzić, czym zanieczyszczony jest śnieg, wobec tego wystąpienie jakichkolwiek podejrzanych symptomów u dziecka, które go zjadło, wymaga niezwłocznej konsultacji ze specjalistą.


Wybór środków zapobiegających dalszemu rozwojowi konsekwencji zatrucia organizmu powinien zostać powierzony lekarzowi. Pamiętajmy, że organizm dziecka jest delikatniejszy od naszego, a zatem to, co pomogło kiedyś nam, niekoniecznie będzie najlepszych rozwiązaniem dla malucha.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: edziecko.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News