Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Tak sprawdzisz, kiedy 500+ wpłynie na konto. ZUS podaje sposób
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 06.09.2023 10:33

Tak sprawdzisz, kiedy 500+ wpłynie na konto. ZUS podaje sposób

kiedy wypłaty 500 plus
fot. Pixaby

Każdy rodzic ma przyznany automatycznie i losowo termin, w którym wypłacane jest 500 plus. Można w prosty sposób sprawdzić, kiedy pieniądze wpłyną na konto osoby uprawnionej do otrzymywania tego świadczenia. 

Od czerwca 2023 do maja 2024 trwa aktualny okres wypłat 500 plus. W trakcie jego trwania od stycznia 2024 po raz pierwszy zmieni się wysokość wypłacanego świadczenia z 500 na 800 zł. Rodzice często nie są pewni, kiedy przyznane pieniądze wypływają na ich konto. Od ubiegłego roku można to sprawdzać w prosty sposób. 

Kiedy wypłaty 500 plus?

Aby upewnić się, kiedy otrzymamy pieniądze wypłacane w ramach świadczenia wychowawczego, wystarczy zalogować się na swoje konto w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) lub do aplikacji mobilnej mZUS. Tam mamy dostęp do naszych danych w ZUS i świadczonych przez tę instytucję usług. 

Po zalogowaniu wybieramy opcję Rodzina 500 plus (po lewej stronie ekranu). Wyświetlamy listę wniosków o przyznanie świadczenia. Gdy zaznaczymy ostatni wniosek i wyświetlimy „szczegóły”, ukaże się informacja: „wypłaty i zwroty”.  Tam znajdziemy datę przelewu pieniędzy. 

Każdy ma swój termin wypłaty 500 plus

ZUS automatycznie przyznaje termin wypłaty 500 plus. Każdy rodzic uprawniony do świadczenia ma przyznany termin, w którym pieniądze powinny pojawić się na jego koncie. 

Termin ten jest przyznawany losowo spośród następujących dat: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22. Co do zasady jest on niezmienny w okresie, na który zostało przyznane świadczenie. Oznacza to, że obecnie (od czerwca 2023 do maja 2024) możemy spodziewać się wypłaty świadczenia w tym samym terminie. 

Jeśli przyznany termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny (weekend) lub święto, pieniądze zwykle wypłacane są wcześniej.

Kiedy wypłata 800 plus?

Od 1 stycznia 2024 świadczenie wychowawcze będzie wypłacane w kwocie 800 zł. Ponieważ zmiana wysokości świadczenia wymaga odpowiedniego przygotowania systemu informatycznego. ZUS zastrzegł, że mogą pojawić się opóźnienia w przelewaniu pieniędzy. 

Pierwsze wypłaty 800 plus mają pojawić się na kontach rodziców do 29 lutego 2024 (z wyrównaniem za styczeń). Jest to tylko ewentualność, o której informuje ZUS, na wypadek gdyby nie udało się dotrzymać ustalonych wcześniej terminów.

Później świadczenie powinno być wypłacane tak jak poprzednio, czyli zgodnie z terminami, które są widoczne na koncie w PUE ZUS.

Co ważne: Aby w nowym roku otrzymać wyższe świadczenie, nie trzeba składać kolejnego wniosku. 800 plus zostanie przyznane automatycznie.

Zobacz też:

800 plus podpisane przez prezydenta. Co już wiadomo?

Jak dostać 400+ na opiekę nad dzieckiem w 2023 roku? Ważne informacje

Darmowe obiady w szkole. Szykują się zmiany