Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Taki kolor w toalecie oznacza kłopoty. Podpowiadamy, kiedy zgłosić się do lekarza
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 29.09.2023 12:22

Taki kolor w toalecie oznacza kłopoty. Podpowiadamy, kiedy zgłosić się do lekarza

zielona kupa
Fot. Pexels/Sora Shimazaki

Coraz częściej jesteśmy świadomi swojego stanu zdrowia i szukamy porad u lekarza. Coś ukłuje, zaboli... Każda zmiana potrafi budzić niepokój. Niekiedy choroby mogą objawiać się przez kolor stolca. 

Szczególnie stresująca może być wizyta w toalecie, gdy jesteśmy w ciąży. Zwłaszcza jeśli okaże się, że stolec ma mocno nietypowy kolor, np. zielony. Co to oznacza i czy należy się martwić? Wyjaśniamy poniżej. 

Biegunka w ciąży

O biegunce mówimy wtedy, gdy rozrzedzony stolec oddawany jest więcej niż trzy razy na dobę. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja w ciąży, bo ciężarna może się dość szybko odwodnić, a to sytuacja zagrażające nie tylko zdrowiu jej, ale też przyszłego dziecka. Warto wówczas zadbać o właściwe nawodnienie i stosować dietę, która pomoże uspokoić żołądek. 

Ciężarna powinna spożywać ryż, gotowaną marchewkę, ziemniaki i banany. Jeśli biegunce towarzyszą wymioty lub utrzymuje się dłużej niż trzy dni - warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który zaleci właściwe postępowanie. Jeśli przyszła mama podejrzewa, że mogła się zatruć, konieczna jest natychmiastowa wizyta na SOR. Podobnie, jeśli biegunce towarzyszy krwawienie - może to być objaw poronienia.

Projekt bez nazwy (81).jpg

Zielony stolec w ciąży

Kolor stolca może zmieniać się w zależności od diety. Np. po burakach zabarwienie może zmienić się na karmazynowe. Podobnie w przypadku zielonego zabarwienia. Jeśli twoja dieta bogata jest w świeże warzyw w kolorze zielonym - niezależnie od ciąży mogą one wpływać na kolor stolca. Wśród "winowajców" należy wymienić: szpinak, brokuł, jarmuż czy wodorosty.

Odpowiedzialne za zmianę zabarwienia stolca na zielony mogą być hormony ciążowe. Wysoki poziom progesteronu może przyczyniać się do szybkiego przesuwanie treści pokarmowej w jelitach. W efekcie żółć biorąca udział w procesach trawiennych, może nie zdążyć, zmienić koloru z żółtego na brązowy, stąd zielone zabarwienie stolca.

"Winne" suplementy

Często ciężarne mierzą się z niedostatecznym poziomem żelaza. Wówczas konieczna może okazać się suplementacja. Zawierające żelazo preparaty mogą wpływać na zabarwienie stolca. Kolor może zmienić się od zielonego, aż po czarny. 

Inne dolegliwości wynikające z przyjmowania suplementów z żelazem, które mogą się pojawić to zaparcia i ciemne zabarwienie zębów. Warto zgłosić to lekarzowi prowadzącemu ciążę, aby zaproponował inny preparat. Nie wolno jednak odstawiać ich na własną rękę. Żelazo jest niezbędne, aby utrzymać prawidłowy poziom hemoglobiny. Ta odpowiada m.in. za natlenienie krwi matki, ale też płodu.

Ciąża zwiększa ryzyko kamieni żółciowych

Za zielone zabarwienie stolca mogą być odpowiedzialne problemy z drogami żółciowymi. W czasie ciąży wzrasta ryzyko wstąpienia kamicy żółciowej, zwykle nie powoduje ona większych objawów, a kamienie po prostu się rozpuszczają. Bywa jednak, że dochodzi do ich zablokowania w kanałach żółciowych. Wówczas stolec może zmienić zabarwienie na zielonkawy.

Taka barwa może też świadczyć o infekcji wątroby, trzustki czy pęcherzyka żółciowego. Warto wówczas obserwować swoje ciało, gdyż może powstać stan zapalny, który będzie wymagał interwencji lekarza. Zwykle zielony kolor stolca w ciąży pojawia się sporadycznie i ustępuje samoistnie. Zgłosić do lekarza trzeba się, gdy poza zmianą zabarwienia stolca występują inne objawy:

  • gorączka,
  • wymioty,
  • krwawienie,
  • skurcze,
  • ból pleców,
  • ból po prawej stronie brzucha (górna część),
  • biegunka utrzymująca się powyżej 3 dni.

Zobacz także:

Nietypowy objaw ciąży. Latem może być zupełnie niezauważalny

Wiele mam wpada w panikę, gdy widzi takie wyniki. Wyjaśniamy, czy jest się czego bać

Tej metody na przyspieszenie porodu nie znałaś. Przynosi natychmiastowe skutki