Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Tej metody na przyspieszenie porodu nie znałaś. Przynosi natychmiastowe skutki
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 31.08.2023 11:59

Tej metody na przyspieszenie porodu nie znałaś. Przynosi natychmiastowe skutki

Ciężarna porządki
Fot. Canva

Ostatnie dni ciąży bywają dla przyszłej mamy bardzo uciążliwe. Duży brzuch, parcie na pęcherz, puchnące nogi i ta chęć, żeby w końcu przytulić dziecko. Dni ciągną się w nieskończoność, a kiedy mija wyznaczony przez lekarza termin, zaczyna dopadać cię frustracja.

Jedni mówią: odpoczywaj, drudzy: idź na spacer. Babcia może powiedzieć: umyj podłogę na kolanach. I to właśnie ta ostatnia rada może okazać się najbardziej przydatna. Od pokoleń kobiety wykorzystują tę metodę i jak się okazuje - to wcale nie jest zabobon.

Nie szarp się, bo za wcześnie urodzisz

Ciężarne często słyszą, że nie mogą się nadmiernie forsować, partner ma myć łazienkę i trzepać dywany, na mycie okien wpadnie przyszła babcia i cała rodzina przyniesie zapasy jedzenia. "Śpij, póki możesz" mówią troskliwi bliscy. I mają trochę racji, bo nadmierny wysiłek w końcówce ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Jednak to nie znaczy, że ostatnie trzy miesiące masz przeleżeć na kanapie. Wybieraj spacery, spokojne aktywności, świetnie sprawdza się np. joga dla ciężarnych, ale też jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, nieomal każdy sport, jaki uprawiałaś przed ciążą, choć z mniejszym obciążeniem. 

Green Beans (39).png

A po terminie umyj podłogę

Jeśli termin minął, a dziecko nie spieszy się na świat, warto wykorzystać babciną metodę. Wcale nie chodzi o to, żeby dokładnie wyszorować kąty, ale zachęcić ciało przyszłej mamy do rozpoczęcia akcji porodowej. W pozycji na czworaka miednica jest właściwie ułożona, a także ruch bioder pobudza do pracy odpowiednie mięśnie. 

"Szorowanie bezwysiłkowe podłogi w okresie terminu porodu, czy po terminie, jest bardzo korzystne dla naszego ciała, dla naszej miednicy, w ramach przygotowania do porodu" - pisze na Instagramie Izabela Dembińska, położna oraz trenerka świadomej pracy z ciałem w okresie okołoporodowym. 

Tego lepiej nie rób

Jako jeden z babcinych sposobów na przyspieszenie porodu czasem poleca się też wieszanie firanek, jednak to lepiej tego nie rób. Wbrew temu, co mówią niektórzy, wcale nie chodzi o to, że dziecko zawinie się w pępowinę. W wysokiej ciąży łatwo stracić równowagę. Lepiej nie ryzykować upadku z drabinki. 

Kiepskim pomysłem są też środki przeczyszczające, skakanie i wiele innych. Doskonałym sposobem na przyspieszenie porodu jest seks. Skurcze, których doświadczysz, mogą zmobilizować szyjkę macicy do pracy. Do tego zawarte w spermie prostaglandyny również powodują skurcze. 

Zobacz także:

Straciła pracę, bo zaszła w ciążę. Dostała 185 tys. zł odszkodowania

Leniwa, samolubna i niedostateczna. Młode matki pod wiecznym ostrzałem i oceną

Chłopiec czy dziewczynka? Tak płeć dziecka sprawdzały nasze babki

Tagi: ciąża poród
Nietypowy objaw ciąży. Latem może być zupełnie niezauważalny
Wczesne objawy ciąży - zadyszka
Spóźniająca się miesiączka, mdłości, senność, zgaga, obrzmiałe piersi - te objawy od razu kojarzą nam się z ciążą. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie kobiety ich doświadczą. Jest szereg objawów, których z ciążą nigdy byś nie powiązała, zwłaszcza w upalne lato.Niektóre, szczególnie wczesne objawy ciąży, łatwo zrzucić na styl życia, przemęczenie czy nawet porę roku. Bo co dziwnego w tym, że się pocisz, kiedy na dworze jest ponad 30 st. C.? Jednak nie tylko nadmierna potliwość może być objawem ciąży.
Czytaj dalej
Kobiety w Polsce nadal muszą rodzić w bólach. Ponad połowa szpitali nie stosuje znieczulenia
znieczulenie do porodu
Jest XXI wiek, a kobiety w Polsce nadal w wielu szpitalach muszą rodzić bez znieczulenia. Placówki, w których poród znieczula się na życzenie, należą do mniejszości – tak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia. Co to oznacza dla rodzących, łatwo sobie wyobrazić, gdy wiemy, jak bardzo może boleć poród. Gdzie kobiety mogą liczyć na ulgę w cierpieniu podczas porodu, a gdzie nie? Dlaczego tak się dzieje? I jak trafić do dobrego szpitala?– Przy pierwszym porodzie anestezjolog mi powiedział, że jak się nie uspokoję, to mi żadnego znieczulenia nie da i mam się męczyć, więc spięłam się mocno, żeby przestać krzyczeć z bólu oraz uspokoić oddech i nastawiłam plecy - wspomina swój poród Aneta, która rodziła w warszawskim szpitalu. – Najpierw jednak znieczulenie rozlało mi się tylko po jednej stronie, ale już odjęcie połowy tego bólu to był raj. Aneta miała szczęście, bo znieczulenie dostała. Choć trudno nazwać to znieczuleniem na życzenie. To raczej klasyka gatunku, czyli brak godnego, pełnego empatii potraktowania rodzącej w trudnej dla niej chwili, jaką jest poród.Drugi poród Anety. Okres okołoświąteczny. – Lekarzom oczywiście nie chciało się wstawać na blok, okrojony skład położniczy, dostałam ostatnią butlę z gazem z oddziału i przyszła do mnie anestezjolożka. Trafiłam na salę poporodową z kobietą, do której nie zdążyła i złorzeczyła na cały szpital.
Czytaj dalej