Nocne napady kaszlu u dzieci są dla rodziców powodem do zmartwień. Niemowlętom i przedszkolakom ta przypadłość zdarza się bardzo często. Niektóre z nich się budzą, a inne kaszlą przez sen. Czasem dzieje się tak nawet wtedy, gdy w ciągu dnia nic im nie dolegało. Dlaczego dziecko kaszle w nocy?Przede wszystkim dlatego, że leży. W pozycji leżącej wiele organów funkcjonuje nieco inaczej, a podczas infekcji, która jest najczęstszą przyczyną kaszlu, wydzielina z nosa zaczyna spływać do gardła. Czasami jednak nocny kaszel nie ma żadnego związku z infekcją, może natomiast świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, dlatego za każdym razem warto go skonsultować z lekarzem.
Przemęczenie to nie jest zwykłe zmęczenie. Nie wystarczy dodatkowa kawa czy nawet jeden spokojny weekend, by się z nim uporać. To poważniejsze, niż może ci się wydawać.Nasz organizm wysyła sygnały, że jesteśmy przemęczeni. Czasami je bagatelizujemy, czasami nie potrafimy właściwie odczytać. A przemęczenie ma wpływ na cały organizm i potrafi być tragiczne w skutkach.
Swędzenia dłoni i stóp w ciąży nie wolno lekceważyć. To może być pierwszy objaw cholestazy, która niezauważona w porę, jest bardzo groźna dla dziecka.Cholestaza ciążowa to stosunkowo rzadkie powikłanie związane z wątrobą. Jest jednak na tyle poważne, że może wymóc wcześniejsze wywołanie porodu. Warto wiedzieć, co ją powoduje i jakie są jej objawy, a także co czeka ciężarną, u której cholestaza zostanie zdiagnozowana.O cholestazie porozmawiałyśmy z ginekolożką z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.
Budzisz się w nocy, patrzysz na zegarek – znowu ta sama godzina! Zdarza się to prawie codziennie, dlatego zaczynasz się zastanawiać, co jest nie tak.Czy twój dom nawiedził duch i nocnymi pobudkami próbuje ci coś powiedzieć? Wyjaśnienie może okazać się dużo mniej straszne, ale za to o wiele poważniejsze.
To bardzo dziwna przypadłość. Niektórzy lekarze nawet jej nie znają. Nazwa nie jest przypadkowa, bo osoby, które dotyka syndrom Alicji w Krainie Czarów, rzeczywiście mogą poczuć się jak w bajce, i to nieco strasznej.– Pewnego wieczoru położyłam chorego syna do łóżka. Nagle popatrzył na mnie dziwnie i powiedział: „Mamo, jesteś bardzo malutka. Wyglądasz, jakbyś się skurczyła”. Mama, która relacjonuje to zdarzenie dla portalu parents.com uznała, że to efekt gorączki. Kolejnego dnia dziwne objawy znów się pojawiły, choć syn już nie gorączkował.
Na początku pandemii koronawirusa rodzice mogli być spokojni o swoje dzieci, dla których nie stanowił on większego zagrożenia. Najmłodsi przechodzili wtedy zakażenie wirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo. Obecnie pojawiła się już kolejna odmiana wirusa, która niestety atakuje także dzieci, wywołując objawy choroby i stanowiąc dla nich zagrożenie. Według ekspertów Omikron jest łagodniejszą odmianą koronawirusa, ale za to bardziej zaraźliwą. Największe niebezpieczeństwo stanowi dla osób niezaszczepionych w tym małych dzieci, dlatego w grupie najmłodszych pojawia się coraz więcej przypadków zakażeń Omikronem.
Aneta Górska-Kot, ordynator oddziału pediatrycznego w warszawskim szpitalu przy ulicy Niekłańskiej powiedziała, że w czwartej fali COVID-19 jest najwięcej zachorowań wśród dzieci do tej pory. Przyznała, że u większości z nich choroba przebiega łagodnie, ale zdarzają się także ciężkie przypadki.Aneta Górska-Kot, ordynator oddziału pediatrycznego w warszawskim szpitalu w rozmowie z TVN24 opowiedziała o tym, jakie objawy występują najczęściej u dzieci zarażonych koronawirusem.