Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Dlaczego dziecko kaszle w nocy? To nie musi być infekcja
Beata Łajca
Beata Łajca 28.04.2024 14:44

Dlaczego dziecko kaszle w nocy? To nie musi być infekcja

dziecko kaszle w nocy
fot. Shutterstock/Andrey Sayfutdinov

Nocne napady kaszlu u dzieci są dla rodziców powodem do zmartwień. Niemowlętom i przedszkolakom ta przypadłość zdarza się bardzo często. Niektóre z nich się budzą, a inne kaszlą przez sen. Czasem dzieje się tak nawet wtedy, gdy w ciągu dnia nic im nie dolegało. Dlaczego dziecko kaszle w nocy?

Przede wszystkim dlatego, że leży. W pozycji leżącej wiele organów funkcjonuje nieco inaczej, a podczas infekcji, która jest najczęstszą przyczyną kaszlu, wydzielina z nosa zaczyna spływać do gardła. Czasami jednak nocny kaszel nie ma żadnego związku z infekcją, może natomiast świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, dlatego za każdym razem warto go skonsultować z lekarzem.

Dlaczego dziecko kaszle w nocy

Najczęstszą przyczyną jest po prostu przeziębienie. Nocny suchy kaszel wywołują infekcje wirusowe, a mokry bywa objawem zakażeń bakteryjnych. Kaszel bardzo często pojawia się w duecie z katarem. Może zdarzyć się tak, że zakatarzone dziecko nie kaszle w dzień, ale zaczyna pokasływać w nocy.

Dzieje się tak w wyniku zmiany pozycji na leżącą. Wydzielina z nosa, która w dzień może sobie swobodnie wypływać na zewnątrz, w nocy kieruje się w przeciwną stronę i ścieka po ściankach gardła. To może być bardzo męczące dla dzieci w każdym wieku.

W takiej sytuacji podczas wizyty u lekarza usłyszycie na pewno: "osłuchowo czysto" i będzie to potwierdzeniem, że nic groźnego dziecku się nie dzieje. Ale niestety w niektórych przypadkach dziecko kaszle w nocy z dużo poważniejszych powodów.

mama z dzieckiem u lekarza
fot. Freepik

Astma, zapalenie zatok albo krtani

Dziecko kaszle w nocy także dlatego, że w jego organizmie dochodzi do tzw. obturacji, czyli zwężenia oskrzeli z powodu skurczu i obrzęku błony śluzowej dróg oddechowych. Nocny kaszel może niestety zwiastować astmę oskrzelową. Ta przewlekła choroba charakteryzuje się tym, że oskrzela reagują nadmiernie na różne bodźce. Ataki męczącego, suchego i świszczącego kaszlu mogą pojawiać się właśnie w nocy.

Podobne objawy wywołuje zapalenie zatok. W tym przypadku kaszel nocny będzie suchy i męczący, a w dzień niekoniecznie da się zauważyć gęsty katar, który najczęściej kojarzymy z tym schorzeniem. Jeszcze bardziej niepokojąco brzmią nocne napady kaszlu wywołane przez zapalenie krtani. Mają charakterystyczny, szczekający dźwięk i pojawiają się nawet u półrocznych niemowląt.

To może być też refluks

Niemowlęta cierpią często na refluks żołądkowo-przełykowy, który będzie się nasilał w nocy, zwłaszcza gdy są karmione tuż przed snem. Treść żołądka cofa się wówczas do przełyku, co może wywoływać kaszel, ulewanie lub wymioty, a także duży niepokój przy karmieniu.

Maluszki, u których podejrzewa się refluks, muszą trafić na konsultacje do lekarza. Kaszel to jeden z łagodniejszych objawów tego schorzenia. Silne ulewania mogą wpływać na słaby przyrost masy ciała. Przy refluksie często dochodzi też do przewlekłego zapalenia oskrzeli, bezdechów sennych i ubytków w szkliwie zębów.

Obecnie zmagamy się też z powrotem niebezpiecznej choroby – krztuśca. Dziecko cierpiące na krztusiec będzie kaszleć nocą bardzo intensywnie, aż do utraty tchu. A podczas wdechu może wydawać dźwięk podobny do piania koguta. Takie objawy wymagają pilnej wizyty u lekarza.

Dziecko kaszle w nocy – co robić

Jeżeli nie wiesz, dlaczego dziecko kaszle w nocy, najpierw powinnaś udać się z nim do lekarza i wykluczyć najpoważniejsze przyczyny. Jeżeli okaże się, że oskrzela i płuca są czyste, a kaszel jest wynikiem lekkiej infekcji, to wystarczy wdrożyć zaproponowane przez pediatrę leczenie.

Uwaga na syropy przeciwkaszlowe. Zanim zaczniesz je podawać, zapoznaj się dokładnie z ulotką. Niektóre, zwłaszcza wykrztuśne leki, nie mogą być podawane tuż przed snem. Będą wtedy wzmagać nocne ataki kaszlu.

Dziecku może pomóc zmiana pozycji do spania. Zarówno wtedy, gdy przyczyną jest spływająca wydzielina, jak i wtedy, gdy dochodzi do refluksu. Kaszlące dziecko warto ułożyć nieco wyżej. Przedszkolakowi warto położyć dodatkową poduszkę. Maluszkom można podłożyć kilka książek pod nogi łóżeczka na wysokości głowy, tak aby dziecko leżało pod lekkim kątem. To powinno pomóc.

Zobacz także:

Jakiej diety potrzebuje roczne dziecko i jak sprawdzić, czy odpowiednio żywisz roczniaka?

Dziecko nie chce bawić się samo? Istnieje prosty sposób, by je tego nauczyć

Fakty i mity na temat ospy wietrznej. Tę wiedzę powinien posiadać każdy rodzic

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Nie każde dziecko jest gotowe na szkołę. Wyjaśniamy, jak odroczyć obowiązek szkolny
chłopiec w szkole
Nie każde dziecko jest gotowe iść do szkoły wtedy, gdy nakazują to przepisy polskiego prawa. Dla takich dzieci jest przewidziane odroczenie obowiązku szkolnego. Ale żeby uzyskać dodatkowy rok na przygotowanie do kolejnego etapu edukacji, trzeba wywiązać się z kilku formalności.Ostatnim dniem na złożenie wniosku o odroczenie obowiązku szkolnego jest 31 sierpnia. Ale sam wniosek to za mało. Dziecko musi mieć odpowiednią opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej, a jej uzyskanie wymaga czasu. Koniec kwietnia to ostatni moment, żeby się o to postarać.
Czytaj dalej
Jak przetrwać sezon pylenia? Najlepsze porady od mikrobiologa z firmy Dyson
alergia pylenie roślin
alergia pylenie roślin
Alergia to stan, w którym układ odpornościowy niewłaściwie reaguje na substancję z pozoru niegroźną dla organizmu [1]. Substancje, które wywołują reakcję alergiczną, nazywamy alergenami.W Polsce ponad 40 proc. ludzi zmaga się z różnymi alergiami, a liczba chorych szybko rośnie[2]. Jedną z dziesięciu najczęściej spotykanych alergii na świecie jest alergia na pyłki (określana również mianem kataru siennego) [3].Jeśli o określonych porach roku dręczą Cię takie objawy, jak ciągłe kichanie, katar, łzawienie oczu i drapanie w gardle, może to oznaczać, że masz alergię, czyli uczulenie na pyłki roślin. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że sezon pylenia przypada na wiosnę. Jednakże w zależności od miejsca i klimatu okresy pylenia roślin rozpoczynają się w różnych porach roku i trwają dłużej lub krócej. Pyłki mogą więc otaczać nas przez cały rok - wyjaśnia Joanne Kang, Lead Research Scientist w firmie Dyson.Chociaż objawy można kontrolować medycznie, warto dowiedzieć się więcej o tym, na co jesteśmy uczuleni, aby móc skuteczniej przewidywać, kiedy alergia może się nasilić i w razie potrzeby szybko podjąć środki zaradcze.
Czytaj dalej