Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > To imię dla wyjątkowej małej Polki. Kiedyś szalenie popularne, dziś niemal zapomniane
Beata Łajca
Beata Łajca 07.02.2024 11:48

To imię dla wyjątkowej małej Polki. Kiedyś szalenie popularne, dziś niemal zapomniane

dziewczynka
fot. Freepik

W języku greckim oznacza "spokój". To piękne imię było w Polsce bardzo popularne. Dzisiaj wydaje się, że rodzice całkowicie o nim zapomnieli. Tymczasem kobiety o tym imieniu noszą niesamowite cechy.

Irena, bo o niej mowa, to wyjątkowa kobieta. A spokój to niekoniecznie jej najmocniejsza strona. Niestety, małych Irenek już prawie w Polsce nie ma.

Imię Irena

Irena to imię pochodzenia greckiego, można je tłumaczyć jako "spokój" lub "pokój". Nosiła je starożytna bogini pokoju, Eirene. Występuje w większości krajów europejskich. W języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim zapisuje się tak samo — Irene. Nieco inną formę przyjmuje w Rosji — Irina. 

W Polsce, z roku na rok, małych Irenek rodzi się coraz mniej. W 2021 roku imię Irena nadano 98 razy. Rok później dziewczynek o tym imieniu było już tylko 72. W 2023 imię Irena wybrali rodzice zaledwie 73 dziewczynek. Mamy jednak wiele sławnych Iren, wystarczy wspomnieć Irenę Szewińską, Irenę Santor czy Irenę Jarocką.

Beata (97).jpg
fot. Flickr/Daniel Kruczyński

Jaka jest Irena?

Mimo swojego znaczenia w języku greckim Irena nie zawsze jest spokojna. Wręcz przeciwnie! Roznosi ją energia i naprawdę nie znosi nudy. Uwielbia, gdy ciągle coś się dzieje. Świetnie odnajduje się także na scenie, dlatego często wybiera karierę artystyczną.

Irena ma zawsze swoje zdanie, bywa uparta i kapryśna. Ma w sobie jednak wiele uroku, który przyciąga ludzi. Nie brakuje jej adoratorów, ale Irenę nie tak łatwo usidlić. W małżeństwie najczęściej przejmuje rolę głowy rodziny. Jako matka Irena jest jednocześnie wymagająca i bardzo przyjacielska. 

Irena — imieniny i zdrobnienia

Najpopularniejszą datą, jaką wybierają Ireny na swoje imieniny, jest 9 sierpnia. Ale świętować je można także 22 i 25 stycznia, 21 i 26 lutego i 25 marca. Imienin Ireny w kalendarzu jest jeszcze więcej. Pojawiają się aż cztery razy w kwietniu, dwa razy w maju, a także w czerwcu, wrześniu, październiku i grudniu.

Imię Irena, chociaż ma w sobie dużo wdzięku, brzmi dość poważnie i formalnie. Można je jednak ślicznie zdrobnić. Najpopularniejsze zdrobnienia to Irenka, Irka, Ireczka, Irusia, albo Irinka.

Zobacz także:

To imię dla dziewczynki oznacza wojowniczkę. One nigdy się nie poddają

Oto pierwsze dziecko urodzone w Polsce w 2024 roku! Jakie imię mu wybrano?

To będzie hit tego roku! Skandynawskie imię dla pewnego siebie chłopca

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Czy we własnych domach możemy bezpiecznie oddychać? Wyniki badań firmy Dyson
Zanieczyszczenie powietrza: Dyso
Firma Dyson przeanalizowała dane dotyczące jakości powietrza w pomieszczeniach, zebrane przez ponad 2,5 mln oczyszczaczy powietrza marki. Co się okazało? W 2022 r. w dwóch trzecich badanych krajów zarejestrowano wyższe stężenie pyłu PM2,5 w pomieszczeniach niż na zewnątrz. We wszystkich krajach średnie miesięczne poziomy PM2,5 w pomieszczeniach, przez co najmniej 6 miesięcy w roku, przekraczały długoterminowe wytyczne WHO.We wszystkich regionach najwięcej zanieczyszczeń pyłem PM2,5 występowało zimą lub wczesną wiosną. Najbardziej zanieczyszczonym miesiącem w Polsce był marzec, w którym poziom PM2,5 w pomieszczeniach zamkniętych przekroczył ponad 4,5-krotnie dopuszczalne normy WHO. W ciągu doby średnio najwięcej zanieczyszczeń (PM2,5) występowało między godz. 18 a północą, czyli wtedy, kiedy ludzie na ogół przebywają w domach.
Czytaj dalej
Studniówka to nie szkolna akademia. Uczniowie mogą pić, co chcą i bawić się, jak lubią
studniówka
Studniówka, organizowana poza szkołą, to nie jest impreza szkolna. Uczniowie i nauczyciele mogą pić alkohol i bawić się dokładnie tak, jak im się to podoba. Nie muszą ubierać się "na galowo", nie muszą tańczyć poloneza, a osoby towarzyszące nie mogą być pytane o swoje dane osobowe.Przyzwyczailiśmy się do tego, że na studniówkach panują pewne zwyczaje. Alina Czyżewska, ekspertka od praworządności w oświacie, postanowiła rozprawić się z mitami dotyczącymi studniówek.  
Czytaj dalej