Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > To imię nosi najpiękniejsza Polka. Jednak rodzice rzadko je wybierają
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 08.09.2023 11:30

To imię nosi najpiękniejsza Polka. Jednak rodzice rzadko je wybierają

Ewa znaczenie imienia
Fot. Canva

W pierwszym półroczu 2023 roku to imię nadano zaledwie 184 dziewczynkom. Może to zaskakiwać, tym bardziej że imię jest silnie zakorzenione w katolickiej kulturze. Do tego jest krótkie, łatwe do wymówienia w każdym języku świata i bardzo kobiece.

Ewa to postać biblijna, matka wszystkich ludzi. Kobieta nosząca to imię jest odpowiedzialna i rozsądna. Choć w naszej kulturze często kojarzy się z postacią tragiczną, to jest w niej pewien mistycyzm.

Pochodzenie imienia Ewa

Imię Ewa pochodzi z języka hebrajskiego, od słów hajja (być), hawwa (wzięta od męża albo dająca życie) lub hewja (wąż). Według Biblii Ewa była pierwszą kobietą na ziemi, którą Bóg stworzył z żebra Adama, by towarzyszyła mu w rajskim ogrodzie. 

Ewa okazała się postacią tragiczną, bo skuszona przez węża zerwała jabłko z rajskiej jabłoni i poczęstowała nim Adama. Bóg za karę wypędził pierwszych ludzi z Raju, byli nadzy, a na upamiętnienie "zbrodni" Ewy Stwórca sprawił, że kobiety wydając z siebie życie, cierpią przy porodzie, według Biblii mają też być podległe mężowi.

Kopia – Green Beans (21).jpg

Jaka jest Ewa - charakter

Ewa, jakby nauczona na doświadczeniach pierwszej kobiety jest odpowiedzialna i rozsądna. Dziewczynka nosząca to imię niesie pomoc otaczającym ją ludziom i zwierzętom. Jest wrażliwa i empatyczna. Ewa od małego wykazuje się wielką mądrością, wie, że życie ma jedno i nie może go zmarnować, dlatego robi co w jej mocy, aby pozostawić po sobie ślad w pamięci każdego napotkanego człowieka. 

Jest silna i niezależna, wie, że może polegać tylko na sobie i własnej ciężkiej pracy. Nie ogląda się na innych i nie porównuje się z nimi. Jedyną osobą, z którą się mierzy, jest ona sama. Każdego dnia idzie wyznaczoną ścieżką. W szkole uczy się pilnie, w pracy pracuje najlepiej, jak potrafi. Jej niezależność bywa onieśmielająca dla otoczenia.

Ewa w relacjach

Kobieta nosząca to imię jest wierną i oddaną przyjaciółką. Najbliższych jej ludzi chce chronić za wszelką cenę, czasem może stwarzać wrażenie zaborczej, jednak nie wynika to z jej zazdrości, ale z dalekowzroczności. Osoba nosząca to imię jest zawsze kilka kroków przed innymi i z daleka wyczuwa wszelkie niebezpieczeństwa, chce chronić przed nimi tych, na których jej zależy.

Zwykle jest kobietą bardzo zadbaną i atrakcyjną a do tego przebojową, nie narzeka więc na brak adoratorów. Często jednak nie wchodzi w trwałe związki, bo to oznaczałoby poświęcenie dużej energii wąskiemu gronu, a Ewa lubi pomagać na szeroką skalę. Jeśli stworzy rodzinę, jaj bliscy będą mieli w niej czułą opiekunkę domowego ogniska. 

Praca dla Ewy

Już w szkole nazwana tym imieniem dziewczynka sprawia wrażenie osoby niezwykle utalentowanej. Otoczenie może odnosić wrażenie, że wszystko przychodzi jej z jednakową łatwością. Jednak tylko ona sama wie, ile kosztuje ją sukces. Żadna piątka nie wynika u niej z fartu. Ewa ciężko, odpowiedzialnie i systematycznie pracuje.

W życiu zawodowym podobnie - ona wie, że praca popłaca, dlatego nigdy nie idzie na żywioł. Nie naraziłaby dobra zespołu dla żądzy przygody. Ona działa zawsze według sprawdzonych schematów, które ciężko wypracowała. Wie, że one zagwarantują jej sukces. Świetnie odnajduje się w roli mentora, nauczyciela, a także w zawodach medycznych, w których są jasne scenariusze postępowania. 

Zdrobnienia: Ewcia, Ewunia, Ewka

Imieniny: 24 grudnia

Znana imienniczka: Ewa Wachowicz, Miss Polonia 1992.

Zobacz także:

We wrześniu urodzisz... zdolniachę. W tym miesiącu rodzą się zdrowe i silne dzieci

To imię oznacza siłę i mądrość. W tym roku nazwano tak tylko 15 chłopców

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2023 roku. U chłopców duże zmiany