Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > To imię dla chłopca wraca do łask. Wszystko przez nowego "Znachora"
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 06.10.2023 13:13

To imię dla chłopca wraca do łask. Wszystko przez nowego "Znachora"

imię Rafał co oznacza dla dziecka
Fot. Kadr z filmu "Znachor"

Nowy "Znachor" robi furorę nie tylko na Netfliksie. Coraz więcej młodych rodziców rozgląda się za starymi, mądrymi imionami dla swoich dzieci. Czy dadzą się skusić filmowej adaptacji tak jak kiedyś widzowie "Niewolnicy Izaury"? Jedno imię z pewnością warte jest uwagi. 

Ile imion ze "Znachora" pamiętasz? Z pewnością była tam panna Marysia, a także Leszek. Jej ukochany hrabia Czyński. Młody Tomasz Stockinger podbił serca wielu Polek. A jednak głównym bohaterem opowieści jest Rafał Wilczur, nazywany również Antonim.

Nie trzeba się domyślać, że w czasach świetności filmu imię Rafał było wiele razy wybierane przez rodziców zainspirowanych losami bohatera powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Niestety w 2023 roku nadano je jedynie 120 razy. Czy to się zmieni? Być może. To imię ma piękną historię i znaczenie. 

 

Rafał oznacza uzdrowiciel

Imię Rafał jest męskim imieniem i w języku hebrajskim oznacza "Bóg uzdrowiciel" lub "uzdrowiciel ludzi". To imię popularne nie tylko w Polsce, ale także na świecie. W innych krajach możemy spotkać się z imieniem Rafael czy Raffaello. To imię o dobrym znaczeniu, niosące nadzieję i wiarę w uzdrowienie.

Bywały okresy historii, że imię Rafał było bardzo często nadawane. W Polsce znane jest do XIII wieku. Jeszcze 30 lat temu to imię było całkiem popularne, niestety potem nadszedł jego schyłek. Tym razem ma szanse na zdobycie popularności dzięki remake'owi filmu "Znachor" z Leszkiem Lichotą, w której główna postać nosi właśnie to imię. I co nie jest przypadkiem - jest lekarzem, uzdrowicielem. 

Rafał jako dziecko

Dziecko o imieniu Rafał to typowy "grzeczny chłopak". Bywa nieśmiały i wycofany, często unika dynamicznych zabaw i krzykliwych dyskusji. Jest świetnym obserwatorem i szybko się uczy. Przyjaciół zdobywa dzięki swojej życzliwości oraz zaradności. Rafał nie odmawia pomocy i zawsze chętnie pozwoli odpisać pracę domową z matmy, a jeszcze chętniej wytłumaczy, jak ją wykonać samodzielnie.

Rafał z pewnością będzie uczniem, którego świadectwo nie zawiedzie rodziców. Chłopcy o tym imieniu są skupieni, potrafią słuchać z zainteresowaniem oraz analizują wszystkie zagadnienia kilka razy, zanim w pełni uznają, że znają odpowiedź.

Każdy Rafał jest pracowity i odpowiedzialny. Chętnie będzie członkiem samorządu szkolnego, choć raczej skarbnikiem niż przewodniczącym. To osoby wymagające od siebie bardzo dużo, ale też działające na rzecz całej społeczności uczniowskiej. 

pexels-luna-lovegood-1104014.jpg

Rafał - życie miłosne

„Gdy zakochasz się w Rafale, myśleć nie będziesz wcale" - podobno tak się mówi. Może być w tym powiedzeniu sporo prawdy, ponieważ Rafał potrafi nieźle zawrócić w głowie. To czuły, troskliwy i empatyczny partner.

Zawsze wiąże się na poważnie i szuka w kobietach materiału na przyszłą żonę. Jego marzeniem jest założyć szczęśliwą rodzinę, zostać ojcem i mężem, na którego najbliżsi zawsze będą mogli liczyć. Nie wyobraża sobie iść przez życie samemu.

Rafał z pewnością będzie partnerem w relacji, z którym będzie można omówić każdy problem. Będzie na bieżąco analizował życie rodzinne i wprowadzał poprawki. To mąż, który nie boi się kompromisu i przyznania do błędu. Z pewnością będzie podporą dla każdej żony. 

Rafał w pracy

Mając w zespole Rafała, każdy szef wie, że powinien szykować go na stanowisko menadżera. Rafał to osoba, która potrafi poradzić sobie z każdym konfliktem i jest świetnym negocjatorem. Potrafi rozmawiać z ludźmi oraz szybko zyskuje sobie ich sympatię.

Dobrymi zawodami dla Rafała są lekarz, mediator, psycholog, strażak, przedstawiciel handlowy. Rafał nie podąża ślepo za wynikami. Ważniejsze są dla niego relacje z innymi osobami.  Niemniej potrafi wykorzystać wszystkie swoje cechy, by osiągnąć zawodowy sukces.

Przeciętność nie jest czymś, co zadowoliłaby Rafała. To osoba, która nieustannie się uczy i chce zdobywać kolejne umiejętności. Nie zapomina jednak przy tym o najbliższych, ale i swoim samopoczuciu. Rafał jako pracownik ma do perfekcji opanowany work-life balance, który sprawia, że jest jeszcze bardziej efektywnym pracownikiem.

Imieniny Rafała: 20 listopada, 2 grudnia, 24 stycznia

Zdrobnienia imienia Rafał: Rafałek, Rafcio, Rafi, Rafciuś, Rafek, Raf. 

 

Zobacz też:

Nazwano tak tylko 3 chłopców. Zapomniane imię na "A" noszą tylko wyjątkowi mężczyźni

Pięć lat temu to imię nie występowało w Polsce. Dziś jest szalenie popularne

Jakie imiona dla chłopców będą modne w 2024 roku? Nie zabraknie zaskoczeń