Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Ten "uśmiech bombelka" to fałszywka. Od kiedy niemowlęta naprawdę się śmieją?
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 27.09.2023 12:26

Ten "uśmiech bombelka" to fałszywka. Od kiedy niemowlęta naprawdę się śmieją?

kiedy pierwszy uśmiech dziecka
fot. Shutterstock

Niektórzy rodzice dopatrują się pierwszego uśmiechu u dziecka już w pierwszych dniach po urodzeniu. Ale ci, którzy dobrze znają się na rozwoju niemowląt, wiedzą, że to są tylko anielskie uśmiechy. Na prawdziwy pierwszy prawdziwy uśmiech trzeba trochę poczekać.

Wyjaśniamy, kiedy niemowlę zaczyna się świadomie uśmiechać i czym są przypominające uśmiech pierwsze minki dziecka.

Pierwszy uśmiech u dziecka

W pierwszym miesiącu po narodzinach dziecko nie potrafi jeszcze się uśmiechać. Ale robi minki, które do złudzenia przypominają radosny, czasem nawet szeroki uśmiech. 

Wielu rodziców obserwuje taką mimikę podczas snu dziecka. Maluszek przeciąga się i radośnie otwiera buzię. Czym to jest spowodowane, skoro nie uśmiechem? 

Specjaliści od rozwoju niemowląt przypuszczają, że podobny do uśmiechu skurcz mięśni to reakcja na to, co dzieje się w organizmie dziecka. Tak maluszek może reagować na gazy w jelitach lub głód (choć na ten ostatni małe dzieci najczęściej reagują głośnym płaczem). 

Czasem uśmiechnięta twarz noworodka bywa też objawem zadowolenia. Zdarza się, że maluchy robią śmiejącą się minę, gdy się je głaszcze. Ten mimowolny fizjologiczny uśmiech przyjęło się potocznie nazywać anielskim.


dziecko się uśmiecha.pngfot. Canva

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?

Pierwszy prawdziwy uśmiech pojawia się u niemowlaka dopiero pod koniec drugiego miesiąca życia. Czasem dopiero przed 12 tygodniem. To uśmiech społeczny, odwzajemniony. Dziecko próbuje wchodzić w reakcję z rodzicem. W odpowiedzi na uśmiech mamy lub taty też się uśmiecha. 

Społeczny uśmiech niemowlaka jest szeroki, radosny. Gdy dziecko trochę podrośnie, nie tylko śmieje się, ale też podryguje całym ciałem, mocno porusza rączkami i nóżkami. I czeka, aż się do niego uśmiechniesz. 

Jeśli rodzice lub opiekunowie wejdą z maluchem w taką rozmowę, może ona trwać dość długo. Niemowlak nie śmieje się wtedy bezgłośnie, ale wydaje rozkoszne dźwięki. To radosne i bardzo wzruszające momenty. 

Taka rozmowa na uśmiechy z niemowlakiem trwa do momentu, gdy dziecko się zmęczy. Jeśli maluszek ma dość, nie próbuj go dalej zabawiać. Pozwól mu odpocząć, żeby uniknął przestymulowania, które zwykle kończy się rozdrażnieniem i płaczem.
 

Co jeszcze warto wiedzieć o pierwszych uśmiechach dziecka?

Pojawienie się świadomego uśmiechu w drugim miesiącu życia jest jednym z kamieni milowych. Świadczy o tym, że mózg niemowlęcia dobrze się rozwija. Dziecko zaczyna rozumieć, co się dzieje w jego otoczeniu i próbuje to naśladować.

Jeśli niemowlę rzadko się śmieje, albo jeszcze się nie uśmiechnęło się ani razu, możesz je do tego zachęcać. Najlepiej wybrać chwilę, gdy maluch nie jest śpiący i głodny, tylko zainteresowany światem. Weź go wtedy na ręce i zwróć tak, by widział twoją twarz. Potem uśmiechnij się i coś powiedz. Za kolejnym razem powinien odwzajemnić twój uśmiech. 

Gdy maluszek nie patrzy ci w oczy lub odwraca wzrok a czasem także główkę, to znak, że jest zmęczony. Może też senny. Kolejna okazja do uśmiechów będzie już przy następnej pobudce. Tuż po karmieniu.

Zobacz też:

Czerwone dłonie u dziecka. Co to może oznaczać?

Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Każda mama powinna to wiedzieć

Ta mama nigdy nie zapomni pierwszego razu. “Zaczął puchnąć, czuł się fatalnie”