Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > To miasto jak z bajki. Poznań jest idealny na majówkę z dziećmi
Beata Łajca
Beata Łajca 13.04.2024 09:51

To miasto jak z bajki. Poznań jest idealny na majówkę z dziećmi

Poznań
fot. Instagram/miastopoznan_

Poznań – tego miasta nie da się nie kochać. Przepiękny Stary Rynek z trykającymi się koziołkami, Park Cytadela czy podziemia katedry na Ostrowie Tumskim to obowiązkowe punkty na mapie Poznania dla wszystkich turystów. O ile są dorośli. Dla dzieci oglądanie zabytków może być wysoce rozczarowujące. Na szczęście Poznań ma także drugą, bardziej dziecięcą stronę.

Poznań na majówkę z dziećmi to rozwiązanie idealne. Stolica Wielkopolski aż kipi atrakcjami stworzonymi z myślą o najmłodszych turystach. Takich miejsc nie ma nigdzie w Polsce, a niektóre trudno znaleźć także i na świecie. Dlatego na długi weekend z dziećmi Poznań jest bezkonkurencyjny.

Brama Poznania

Placówka edukacyjno-muzealna nie brzmi zbyt rozrywkowo, ale ICHOT Brama Poznania wytycza w tej dziedzinie całkiem nową ścieżkę. Przy każdej sali muzeum znajdują się dodatkowe oddzielne przestrzenie przeznaczone tylko dla maluchów i trzeba przyznać, że robią wrażenie.

Beata - 2024-04-12T205255.281.jpg
fot. Instagram/bramapoznania

Oprócz tego Brama Poznania przygotowała audio przewodnik specjalnie dla dzieci. Słuchając zajmującego nagrania, mogą zwiedzać całe muzeum i poznawać historię Ostrowa Tumskiego w sposób dostosowany do swoich możliwości.

Beata - 2024-04-12T205005.261.jpg
fot. Instagram/bramapoznania

Placówka jest zlokalizowana w najstarszej części Poznania, na Śródce i Ostrowie Tumskim, tuż przy moście Jordana na rzece Cybinie. To bardzo malownicze położenie w połączeniu z docenianą na całym świecie architekturą kompleksu budynków spodoba się także dorosłym.

Beata - 2024-04-12T205458.442.jpg
fot. Pexels/Egor Komarov

Muzeum Czekolady

W tym miejscu każdy mały miłośnik czekolady oszaleje ze szczęścia i to za całkiem niewielkie pieniądze. Będzie mógł poznać historię tego smakołyku, a także wszystkie wyjątkowe właściwości kakao. Informacje są podane w takiej formie, że angażują nawet przedszkolaki. Poza tym to miejsce oferuje także wyjątkowo smaczne warsztaty.

Beata - 2024-04-12T210015.430.jpg
fot. Instagram/muzeumczekolady

W Muzeum Czekolady można wziąć udział w pokazie wytwarzania pralin połączonym z degustacją bez limitu. Każde dziecko odwiedzające to miejsce może stworzyć własną tabliczkę czekolady i zabrać ją ze sobą.

Beata - 2024-04-12T205741.688.jpg
fot. Instagram/muzeumczekolady

Raj dla łasuchów znajduje się tuż przy Starym Rynku, więc można go odwiedzić, wracając z podziwiania poznańskiego ratusza. Miejsce stało się bardzo popularne także dlatego, że ma w swojej ofercie wizyty w szkołach i przedszkolach, czyli tzw. muzeum mobilne.

Nowe ZOO w Poznaniu

Poznańskie zoo jest drugim pod względem wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce. Ma ponad 120 ha. To obowiązkowy punkt zwiedzania Poznania z dziećmi i kultowe już miejsce na mapie tego miasta. Słynie przede wszystkim z kolekcji ptaków drapieżnych. Jego największym atutem jest przepiękne położenie.

Beata - 2024-04-12T210335.949.jpg
fot. Wikimedia Commons

Nowe ZOO znajduje się na Białej Górze i rozciąga się na terenie pełnym mniejszych i większych wzniesień. Dużą część jego powierzchni pokrywa naturalny las, ale to nie wszystko. Na terenie Ogrodu znajduje się aż sześć stawów, zajmujących łącznie 13 ha.

Wybiegi zwierząt i odległości między nimi są naprawdę spore, dlatego specjalnie dla najmłodszych dzieci po poznańskim zoo kursuje ciuchcia. Oprócz słoni, tygrysów i niedźwiedzi maluchy muszą zobaczyć mini zoo, które znajduje się przy samym wejściu. Można tam karmić prosto z ręki małe koziołki czy owieczki. W poznańskim zoo dla dzieci przygotowano też plac zabaw i park linowy.

Beata - 2024-04-12T210659.407.jpg
fot. Wikimedia Commons

Termy Maltańskie

Oprócz czekolady i małych zwierzątek większość dzieci uwielbia pluskać się w wodzie. Termy Maltańskie mogą śmiało ubiegać się o tytuł najlepszego parku wodnego w Polsce. Zostały stworzone z myślą o dzieciach i to widać od razu.

Beata - 2024-04-12T210952.131.jpg
fot. Instagram/termymaltanskie

Mają obszerny brodzik z placem zabaw dla najmłodszych i basen rekreacyjny pełen zabawek dla nieco starszych. Oprócz tego także tradycyjny akwen do nauki pływania. Dorośli mogą w termach nie tylko popływać, ale także porządnie się zrelaksować, chociażby w saunie.

Beata - 2024-04-12T211504.391.jpg
fot. Instagram/termymaltanskie

Poznańskie Termy zachwycają swoim wyglądem, a jeżeli na początku maja pogoda dopisze jak na Wielkanoc, to warto skorzystać z atrakcji zewnętrznych. Można tam znaleźć więcej zjeżdżalni, kolejny plac zabaw i plażę. Park wodny znajduje się tuż przy zoo, co jest bardzo wygodne, gdy podróżujemy z dziećmi.

Zobacz także:

Ukochane miasto Kopernika. Tam tanio i aktywnie spędzisz majówkę z dzieckiem

Jedna z najpiękniejszych plaż na świecie znajduje się w Sopocie. Niewielu wie, jak ją znaleźć

Polskie Malediwy za darmo. Tu zrobisz rodzinie zdjęcia jak z rajskich wakacji