Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > To wcale nie tak, jak myślicie. Czy w czasie kolędy dziecko musi pokazać zeszyt od religii?
Marta Uler
Marta Uler 14.12.2023 09:48

To wcale nie tak, jak myślicie. Czy w czasie kolędy dziecko musi pokazać zeszyt od religii?

Zeszyt po kolędzie
Fot. Jakub Kaminski/East News

W wielu miejscach Polski wizyty duszpasterskie zaczęły się już jakiś czas temu. Podczas tych spotkań księża odwiedzają domy swoich parafian i udzielają im błogosławieństwa. To również czas na wspólną modlitwę i serdeczną rozmowę. Dzięki niej duchowni mają okazję lepiej poznać swoich wiernych.

W trakcie kolędy obowiązują pewne zwyczaje. Jednym z nich jest wykładanie na stół zeszytu od religii. Dla dzieci to stresujący moment, bo nie wiedzą, na co konkretnie może zwrócić uwagę ksiądz. A rodzice zastanawiają się, czy pokazywanie zeszytu jest obowiązkowe.

Kiedy przyjdzie ksiądz po kolędzie?

Wizyty duszpasterskie zwyczajowo zaczynają się tuż po Bożym Narodzeniu i trwają do święta Ofiarowania Pańskiego, które przypada na 2 lutego. Jednak z różnych powodów technicznych i logistycznych zdarza się, że księdza zaczynają chodzić po kolędzie wcześniej, czasem już w listopadzie, a kończą nawet pod koniec lutego. 

Termin ten zależy indywidualnie od każdej parafii, więc jeśli chcemy przyjąć księdza, powinniśmy się w tej kwestii poinformować. Warto wiedzieć np., że kościół idzie z duchem czasu i dziś, w wielu parafiach, nie wystarczy już tylko czekać w domu, aż duchowny zapuka pewnego dnia do drzwi. Czasem potrzebne jest złożenie specjalnej deklaracji w kościele, a nawet online, bo ksiądz odwiedzi tych, którzy wyrażą wcześniej taką chęć.

kole.jpg
Fot. Diabetes/commons.wikimedia.org

Jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej

Kiedy już wiemy, że przyjdzie do nas ksiądz po kolędzie, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Tak, jak dla każdego gościa, powinniśmy posprzątać ładnie dom, a w szczególności ten pokój, do którego go zaprosimy. Na stole wypada rozłożyć czysty, biały obrus, a także ustawić zapaloną świecę w świeczniku, krzyż i Pismo Święte. 

Ksiądz czasem prosi dzieci, by pokazały mu zeszyt od religii. Jak czytamy w serwisie niedziela.pl: "W krótkiej wizycie kolędowej chodzi przede wszystkim o poświęcenie naszych domów, błogosławieństwo i wspólną modlitwę, ale również o wymianę doświadczeń i informacji o praktykowaniu wiary. 

A zeszyt do religii to bardzo widoczny znak wypełniania ważnego, chrześcijańskiego obowiązku poznawania Boga. Ten obowiązek dotyczy zarówno dzieci, jak i rodziców, dlatego zeszyt od religii wystawiony na kolędzie to jednocześnie świadectwo wiary uczniów i rodziców”.

Czy zeszyt od religii to obowiązek?

Pokazywanie księdzu zeszytu od religii nie jest obowiązkiem. To nie jest tak, że jeśli dziecko nie poda go księdzu, spotka się z jakimiś przykrymi konsekwencjami, np. złą oceną z religii. Tak naprawdę, odchodzi się już od tego zwyczaju. 

Nie jest to obowiązkowe, to zależy od księdza, ale i od parafii – wyjaśnia nam Magda, opiekunka ministrantów, mama 14-letniego Filipa. – Z tego co pamiętam, Filip chyba tylko raz w życiu pokazywał księdzu swój zeszyt.

Dawniej było to natomiast bardzo popularne: "Chodząc po kolędzie, z wielką radością przeglądałem zeszyty od religii, często chwaliłem dzieci za piątki w zeszycie, czasem nawiązałem do jakiegoś tematu z katechezy lub wkładałem kolędowy obrazek na pamiątkę tego spotkania” – wspomina bp Andrzej Przybylski we wspomnianym portalu. Nie chodzi o zwykłą kontrolę, ale o wzajemną odpowiedzialność za wiarę i dzielenie się nią” – podkreśla.

Zobacz także:

Ksiądz pokazał, co się dzieje na lekcji religii. To nagranie nie pozostawia złudzeń

Ksiądz wyjaśnia: Czy dziecko, które nie chodziło na religię, będzie mogło wziąć ślub kościelny?

Niedopuszczenie dziecka do I Komunii Świętej. Istnieją określone zasady

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?