Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Twoje dziecko bije się po głowie? Powodów może być kilka
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 03.11.2021 01:00

Twoje dziecko bije się po głowie? Powodów może być kilka

Zła dziewczynka
fot. Bilanol, canva.com (zdjęcie ilustracyjne)

Nie każde dziecko rozwija się w ten sam sposób. Czasem ten proces bywa wręcz niepokojący. Idealnym przykładem jest bicie się po głowie. U maluchów występuje ono niezwykle często. Rodzice zamartwiają się wtedy o zdrowie swojej pociechy. Czy słusznie?

Bicie się po głowie w wykonaniu dorosłego to coś, co negatywnie świadczy o jego zdrowiu psychicznym. Jednak dzieci nie obejmują te same zasady, co dorosłych. Jeśli maluch bije się po głowie, może to oznaczać, że po prostu chce zwrócić na siebie czyjąś uwagę. Tylko w szczególnych przypadkach jest to objaw ciężkiej choroby.

Dziecko bije się po głowie

Dziecko bije się po głowie — czy to normalne? Według specjalistów wszystko zależy od wieku. W przypadku rocznego lub dwuletniego dziecka nie jest to nic niepokojącego. Bardzo często jest sygnałem znudzenia. Bijąc się po twarzy lub głowie, maluch chce zwrócić na siebie uwagę. Liczy, że zaczniemy się z nim bawić lub spełnimy jakąś jego zachciankę. Warto zauważyć, że dzieci nie posiadają tak bogate słownictwa, jak dorośli i nie potrafią wyrażać swoich potrzeb w inny sposób niż poprzez płacz, krzyk, agresję itp. Bicie się po głowie stanowi dla nich sposób okazania emocji. Jeśli nie powtarza się to notorycznie, nie trzeba się szczególnie niepokoić.

Zatem bicie się po głowie przez dwulatka nie jest niczym strasznym. Jednak, co w przypadku, gdy robi to siedmiolatek? Wtedy trzeba szybko reagować. Może to być jeden z objawów niezdiagnozowanego autyzmu. Jeśli dodatkowo maluch zamyka się w sobie, nie chce utrzymywać kontaktów ze światem i ludźmi, warto zgłosić się do specjalisty. Leczenie autyzmu najlepiej zacząć jak najwcześniej.

Co robić, gdy dziecko bije się po głowie?

Mimo że bicie się po głowie jest zachowaniem typowym dla maluchów, to rodzicom ciężko jest je zaakceptować. Zalecamy dokładną obserwację dziecka i zwracanie uwagi na to, w jakich sytuacjach uwalnia się autoagresja. Nie wolno jednak reagować złością czy krzykiem. Może to skończyć się zwiększeniem napięcia u dziecka i skumulowaniem złości. Malucha najlepiej najpierw uspokoić. Dopiero wtedy można odbyć z nim poważną rozmowę, dowiedzieć się czemu bije się po głowie i wytłumaczyć, że takim zachowaniem może zrobić sobie krzywdę.

Źródło: kobieta.onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy: