portalparentingowy.pl
Smutny uczeń

fot. MarkPiovesan, canva.com

Uczniowie na naukę poświęcają nawet 50 godzin tygodniowo

30 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 12 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

"Rano płakała, że nie chce iść do szkoły", "nie mogę spędzić chwili po południu z moim dzieckiem", "w tym roku zwyczajnie brakuje jej czasu i sił" - tak doświadczenie szkolne opisują rodzice polskich uczniów. Część z nich poświęca na naukę nawet do 50-60 godzin tygodniowo. Uczniowie są przeładowani.

Rodzice nie mogą patrzeć na to jak ich pociechy męczą się w szkole. Młodzież już od podstawówki czuje ogromną presję. Nauczyciele ignorują ich potrzeby, zależy im wyłącznie na dobrze zdanych egzaminach.

Uczniowie są przemęczeni

Przepchane tornistry to codzienność polskich uczniów. Na naukę poświęcają całe dnie, a na odpoczynek brakują im czasu. Rodzice domagają się zmian. W rozmowach z portalu wloclawek.naszemiasto.pl przyznali, co dokucza ich dzieciom.

- Córka w szkole jest przez 8 godzin, później co najmniej 2 godziny uczy się w domu. W weekend nad książkami spędza przynajmniej 4 godziny, a więc mniej więcej 54 godziny w tygodniu poświęca na naukę — przyznała pani Agnieszka, mama uczennicy ósmej klasy.

- Rano płakała, że nie chce iść do szkoły. Widziałam, że jest bardzo zmęczona, bałam się, czy to nie skończy się depresją. Sama zaczęłam ją namawiać, by pewne rzeczy sobie odpuściła, bo zdrowie jest najważniejsze. Byłam też na rozmowie u dyrektora. Bywały dni, gdy córka miała codziennie coś: jak nie sprawdzian, to kartkówka. A do tego wszystkiego dochodziły jeszcze niezapowiedziane kartkówki i odpytywania — opowiedziała mama Matyldy.

- Nie mogę spędzić chwili po południu z moim dzieckiem, bo córka albo się uczy, albo odrabia lekcje, albo przygotowuje coś do szkoły na następny dzień [...]. Mam wrażenie, że dzieci są pozostawione same sobie, nauczyciele nie wykazują się troską i zrozumieniem, a uczniowie są bezsilni i nie widzą wyjścia z tej sytuacji — podsumowała mama Ani.

Ławki szkolne

Niepokojące wieści dla uczniów i rodziców. W szkołach może zrobić się tłoczno

CZYTAJ DALEJ

Uczniowie czują dużą presję

Uczniowie są przemęczeni i zestresowani. Po szkole wracają do domu i uczą się do późnych godzin wieczornych. Brakuje im czasu na odpoczynek i rozwijanie własnych zainteresowań. Często "pracują" więcej od swoich rodziców. Bywa, że na obowiązki szkolne poświęcają od 50 do 60 godzin tygodniowo. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym.

Wyścig szczurów zaczyna się już w podstawówce. Dzieci szybko zaczynają być straszone sprawdzianami, kartkówkami i egzaminami. Czują presję, aby dostać się do jak najlepszego liceum. Tam zderzają się z jeszcze większym stresem. Nauczyciele wmawiają im, że całe ich przyszłe życie zależy od wyników matury. W efekcie nastolatkowie nie wytrzymują psychicznie. Są znerwicowani i zagubieni.

Źródło: wloclawek.naszemiasto.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Wiceminister zdrowia o szczepieniach 5-latków

  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Informujemy, komu należą się pieniądze

  • Minister Edukacji i Nauki ogłosił zmiany w szkołach. Wzrośnie subwencja oświatowa

Czy zdałbyś kartkówkę z polskiego? Sprawdź swoją wiedzę na temat lektur szkolnych

Pytanie 1 z 5

Która z tych bohaterek miała rude włosy?

Błędy, których rodzice po kilku latach żałują najbardziej. Lepiej opamiętać się w porę

Slajd 1 z 7

1. Nie przytulałeś/aś dziecka wystarczająco często.

Badania pokazują, że przytulanie ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Bliski kontakt z rodzicami redukuje stres, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz samoocenę dziecka. Warto codziennie przytulać swoją pociechę, tak długo jak tylko to możliwe.Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Szkoła

Nauka zdalna wróci po feriach? Minister Zdrowia odpowiada

Czytaj więcej >

Szkoła

Przemysław Czarnek skomentował kontrowersje wokół "lex Czarnek"

Czytaj więcej >

Szkoła

Czarnek i Kowalski chcą systemowego nauczania języka polskiego za granicą

Czytaj więcej >

Szkoła

"Lex Czarnek" przeszło przez sejm. Ministerstwo Edukacji tłumaczy, co czeka uczniów

Czytaj więcej >

Szkoła

Wiceminister o Laboratoriach Przyszłości w polskich szkołach

Czytaj więcej >

Szkoła

Sejm zdecydował ws. "Lex Czarnek". Co czeka uczniów?

Czytaj więcej >