Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Usypia niemowlę w 60 sekund. Każdy rodzic powinien poznać tę metodę
Marta Uler
Marta Uler 17.03.2024 12:08

Usypia niemowlę w 60 sekund. Każdy rodzic powinien poznać tę metodę

usypianie niemowlęcia
Fot. Freepik

Usypianie dziecka stanowi dla ciebie wyzwanie? Nie wyrzucaj sobie, wielu rodziców ma z tym problem. Chyba każdy wypytuje rodzinę i znajomych, czy znają jakieś sekretne sposoby w tej materii, albo przeczesuje internet w poszukiwaniu sprawdzonych metod.

I pewnie, co dziecko, to inny pomysł. W końcu różnimy się między sobą i na każdego działa co innego. Jeśli twój maluszek ma kłopoty z zasypianiem, możesz wypróbować np. tę technikę polecaną przez fizjoterapeutów.

Wyzwanie dla rodzica i trudna sztuka do opanowania

Rodzice niemowląt wiedzą o tym najlepiej, a ci, którzy mają w domach starszaki, na pewno też to pamiętają. Usypianie małego dziecka to nie jest łatwa sprawa. By zrobić to w miarę sprawnie, trzeba czasem wspiąć się na wyżyny swojej kreatywności. Ale też dobrze rozumieć swoją pociechę, by wiedzieć, co może na nią zadziałać.

Jedne niemowlaki usypiają bujane delikatnie w wózku. Inne – noszone na rękach, czasem wyłącznie przy piersi. Jeszcze inne – ściśle przytulone do rodzica w chuście albo nosidełku. Bywa też, że aby uśpić dziecko musimy je ubrać, wsadzić do samochodu, przejechać dystans 200 metrów, wrócić do domu, rozebrać malucha i dopiero położyć…

Rodzice potrafią się w tej kwestii nagimnastykować, to trzeba przyznać. A czasem los rzuca im pod nogi kolejne kłody. Bo jak już uda się dziecko uśpić, to potem jeszcze trzeba je odłożyć do łóżeczka... A wiele maluszków tego bardzo nie lubi. Budzi je sam dotyk chłodnego materacyka, skrzypnięcie podłogi, kiedy mama albo tata usiłują się bezszelestnie wymknąć. Albo strzyknięcie kostki w małym palcu u stopy...

@fizjoterapeutka_z_misja Uśpienie dziecka to połowa sukcesu 🙌 Często od was wiem że ciężko wam odłożyć dziecko do łóżeczka jak już uśnie bo się wybudza. Związane jest to z kilkoma rzeczami: 1. Nie przeszło jeszcze w fazę snu głębokiego, co następuje po różnym czasie w zależności od wieku. Będzie to około 20 minut od zaśnięcia. 2. Może być to po prostu potrzeba bliskości której maluchy, szczególnie te do 3 m.ż potrzebują więcej - 4 trymestr. ‼️DAJ MI KONIECZNIE ZNAĆ W KOMENTARZU jak to jest u was i czy macie inne sposoby na odkładanie śpiącego malucha. 💜 Moje wskazówki: 👉 odkładaj dziecko powoli, jeśli kołysała/łes je w swoich ramionach staraj się to robić dalej odkładając malucha 👉 odkładaj dziecko bokiem - dziecko z pozycji fasolki odwróć przodem do świata (fasolki bocznej), najpierw odłóż pupę dziecka potem resztę ciała. @anna.tomasz ❤️ dziękuję za możliwość publikacji #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #niemowlespi #sendziecka #odkładanieniemowlaka #noszeniemaznaczenie ♬ There She Goes - The La's

A może spróbować masażu czółka?

Wiele dzieci pozytywnie reaguje na delikatny masaż punktu pomiędzy brwiami. Tę metodę polecają nawet fizjoterapeuci. Trener snu dziecka, kryjący się pod nickiem "baby_sleep_trainer” na Instagramie, twierdzi, że wystarczy 60 sekund, by maluszek usnął.

Przygaś światło, połóż niemowlę wygodnie, zadbaj, by było nakarmione, by nie przeszkadzały mu żadne hałasy, żeby miał komfort termiczny – nie czuł, że jest mu ani za gorąco, ani za zimno. Twoje samopoczucie też jest tu ważne. Nie uśpisz dziecka, jeśli będziesz czymś zdenerwowana, albo przyjdzie ci to z większym trudem. Malutkie dzieci wyczuwają naszą energię.

Delikatnie, okrężnymi ruchami, masuj miejsce powyżej noska. Możesz je delikatnie ugniatać lub "rysować” tam słoneczko. To naprawdę działa, a potwierdzą to nawet ci, którzy znają się na masażach orientalnych.

Masaż "trzeciego oka”

Istnieje taki zabieg ajurwedyjski o nazwie Shiridhara. Uznawany jest przez niektórych za masaż systemu nerwowego, ponieważ naprawdę niezwykle i głęboko relaksuje. Polega na tym, że obszar tzw. “trzeciego oka”, a więc mniej więcej pomiędzy brwiami, a powyżej nosa, polewa się ciepłym olejem, co działa odprężająco.

Masażyści specjalizujący się w tej technice twierdzą ponadto, że stymulacja tego punktu pogłębia samoświadomość, rozwija intuicję i przynosi poczucie ukojenia. Ich zdaniem masaż "trzeciego oka” pobudza także wydzielanie hormonu serotoniny, poprawia krążenie krwi w mózgu, wzmacnia skórę głowy i włosy, a nawet podnosi odporność organizmu.

To tylko taka ciekawostka, jednak być może jest w tym wszystkim trochę prawdy. W końcu tradycyjna medycyna indyjska ma już ponad 3 tysiące lat i wciąż rzesze zwolenników, więc o czymś to świadczy. 

Zobacz także:

"AAA, kotki dwa” - zapomnij o tej kołysance. Naukowcy odkryli, co lepiej usypia dzieci

Koniec noszenia godzinami. Dzięki tej metodzie dzidziuś zaśnie ekspresowo

Pięć minut i zaśnie jak suseł. Te zabawy na wyciszenie to tajna broń rodziców