Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Co to znaczy, gdy śni ci się zmarły bliski? Jest inaczej, niż dotąd sądziliśmy

Co to znaczy, gdy śni ci się zmarły bliski? Jest inaczej, niż dotąd sądziliśmy

para w żałobie
Fot. Pexels/Cottonbro studio

Sen o zmarłej bliskiej osobie jest bardzo smutnym doświadczeniem. Czasami bywa tak realny, że budzimy się z silnym przekonaniem, że był prawdą. Wracanie do rzeczywistości może być szczególnie przykre i trudne.

Czasami sny o zmarłych przynoszą tylko ból i tęsknotę. Czasami dają nam spokój i nieco koją tęsknotę. Wszystkie budzą ogromne emocje i bardzo chcemy dowiedzieć się, co mogą znaczyć.

Sny o zmarłym — znaczenie

Sny o zmarłych bliskich osobach są bardzo powszechne. Nasi ukochani śnią nam się zarówno w okresie żałoby, jak i później. Według ludowych wierzeń mają dwa znaczenia.

Mogą to być tak zwane sny uprzedzające, kiedy ktoś bliski przychodzi do nas w czasie snu, żeby ostrzec przed czymś lub przed kimś. Najczęściej dotyczy to snów o rodzicach lub dziadkach. Inne wierzenia sugerują, że zmarła osoba pojawia się we śnie, żeby poprosić o modlitwę lub wspomnienia.

To tylko ludowe przekonania. Wiele wskazuje jednak na to, że znaczenie snów o zmarłych ukochanych osobach jest zupełnie inne.

Kasia (25).jpg
Fot. Freepik

Sny o zmarłych w ujęciu psychologii

Neuropsychologia, chociaż jest prężnie rozwijającą się nauką, nie rozwikłała jeszcze tajemnicy, dlaczego pojawiają się nam się konkretne marzenia senne. Choć o samym mechanizmie śnienia wiemy już dość dużo i psychologia znajduje wiele powodów, dla których mogą nam się często śnić zmarli bliscy.

Sny o zmarłych mogą być wyrazem tęsknoty i potrzebą ukojenia. Jeśli zawsze w trudnych chwilach zwracaliśmy się do mamy czy babci, a teraz ich nie ma, nasz mózg projektuje "spotkanie" z nimi. W takich snach często otrzymujemy wsparcie, pocieszenie, możemy się przytulić czy fizycznie poczuć obecność drugiego człowieka.

Sny o bliskich, którzy odeszli, mogą być również wyrazem tanatofobii, czyli strachu przed śmiercią. I nie chodzi wcale o to, że zamartwiamy się, bo podświadomie czujemy, że coś nam dolega, a raczej o zwykłe martwienie się procesem starzenia i śmiertelnością. Swoją lub rodziny.

Nieprzepracowany smutek

Jedną z najczęstszych przyczyn snów o zmarłym jest nieprzepracowana żałoba. Czasami żałoba trwa bardzo długo, a ból i tęsknota po zmarłym nie mija mimo upływu czasu. To normalne i warto dać sobie przestrzeń do odczuwania tych emocji.

Gorzej, jeśli wyparliśmy smutek, odsunęliśmy go na bok. Załatwiamy formalności związane z dziedziczeniem, sprzątamy rzeczy zmarłego i  staramy się dalej żyć normalnie, jakby nic się nie stało. Ale emocje nigdy nie znikają.

Odepchnięte ze świadomości, wracają w snach. Jeśli często miewasz sny, w których przychodzi do ciebie zmarła osoba, zastanów się, czy nie wypierasz swoich prawdziwych uczuć i potrzeb. 

Zaopiekowanie się sobą, pozwolenie sobie na smutek, żal i tęsknotę mogą naprawdę pomóc. Można zwrócić się do bliskich, powspominać, poprosić o wsparcie. W takich sytuacjach warto także porozmawiać z terapeutą.

Zignorowane emocje potrafią odbijać się na naszym zdrowiu. Są przyczyną nerwobóli, kołatania serca, problemów z migrenami i napięciem  mięśniowym. Sen o kimś bliskim może być sygnałem, że czas zająć się sobą.

Interpretacja snów o zmarłych

Sny o zmarłych osobach mogą być bardzo różne. Czasami są kojące, spokojne i pełne ciepła. Budzimy się z nich z uśmiechem na ustach albo ze łzami wzruszenia. Po chwili ogarnia nas fala bólu, kiedy uświadamiamy sobie, jak bardzo odbiegają od rzeczywistości.

Inne mogą być bardzo trudne. Pełne złości, ciemnych kolorów, cieni, strachu. Odczuwamy je w całym ciele — oddech przyspiesza, pocimy się, a oszalałe bicie serca wyrywa nas z głębokiego snu. Cała atmosfera panująca we śnie może być kluczem do odczytania jego znaczenia.

Zobacz także:

Biskup udzielił dyspensy na Dzień Kobiet. Wydano specjalny komunikat

3 emocje dziecka, których nie możesz zignorować. Zaniedbane wrócą z podwójną siłą

Otrzymała w pamiątce po babci tajemniczy przedmiot. Wiesz co to jest? Będziesz zaskoczony

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?