Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > W dzisiejszych czasach dzieci wiele godzin wpatrują się w ekran, jeszcze zanim nauczą się mówić
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 27.09.2021 02:00

W dzisiejszych czasach dzieci wiele godzin wpatrują się w ekran, jeszcze zanim nauczą się mówić

z misiem
Fot: NeoPhoto, canva.com

Według naukowców urządzenia mobilne i łączność bezprzewodowa mogą mieć zły wpływ na zdrowie dziecka. Zaburzenia, takie jak: opóźnienia w rozwoju mowy, kłopoty ze snem, problemy z koncentracją, pobudzenie, ADHD, a nawet autyzm to tylko niektóre z możliwych skutków korzystania ze smartfonów i tabletów przez małe dzieci.

Jak podaje portal dzidziusiowo.pl, w Polsce prawie połowa rocznych i dwuletnich dzieci korzysta z tabletów i smartfonów. Część z nich robi to codziennie albo prawie codziennie. Specjaliści ostrzegają jednak przed złym wpływem urządzeń mobilnych na rozwój dzieci.

-"Przede wszystkim pamiętajmy, że małe dzieci, szczególnie te poniżej 3 roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z elektroniką… Jeżeli zostawiamy dziecko przed tv lub z innymi urządzeniami, nie stwarzamy mu okazji do komunikacji, co niekorzystnie wpływa na jego rozwój mowy. Powinniśmy inaczej spędzać czas z dzieckiem" - mówi Weronika Syniawa, logopeda pracująca w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rudzie Śląskiej.

Dlaczego rodzice na to pozwalają?

Rodzice przyznają, że zezwalają dzieciom na spędzanie czasu ze smartfonem lub komputerem, kiedy muszą zająć się swoimi sprawami. Urządzenia elektroniczne okazują się także pomocne dla rodziców niejadków. Wykorzystywane są też, żeby dziecko zasnęło.

Jedne z najświeższych danych prezentowanych przez naukowców sugerują, że urządzenia mobilne oraz łączność bezprzewodowa mogą prowadzić do wielu zaburzeń i mieć negatywny wpływ na zdrowie dzieci.

Dzieci, które korzystają z telewizji, smartfonów lub tabletów mają mniej bezpośredniego kontaktu z rodzicami i rówieśnikami. A to właśnie w kontakcie z innymi ludźmi dzieci poznają nowe słowa i uczą się umiejętności społecznych. Dlatego, im mniej dzieci do drugiego roku życia spędzają czasu przed ekranem, tym lepiej dla ich zdrowego rozwoju.

Nie dla każdego

Eksperci ostrzegają, że nadmierne korzystanie z nowych technologii przez małe dzieci może być przyczyną zaburzeń takich jak ADHD, a nawet autyzm, a także opóźnień w rozwoju mowy i umiejętności społecznych. Zły wpływ nowych technologii przejawia się także: ubogim zasobem słownictwa, problemami z koncentracją, pobudzeniem i kłopotami ze snem.

W dzisiejszych czasach ciężko jest sobie wyobrazić życie bez komputerów i smartfonów. Są one obecne w wielu dziedzinach życia. Począwszy od rozrywki po pracę, szkołę, a nawet zdrowie, o czym mieliśmy okazję przekonać się podczas pandemii. Przez Internet można także załatwić wiele spraw, które kiedyś wymagały długiego stania w kolejkach do poszczególnych instytucji. Niewątpliwie urządzenia elektroniczne mają wiele zalet. We wszystkim jednak należy mieć umiar. Nie dla każdego też korzystanie z nich jest bezpieczne. Niestety, wiele dzieci korzysta z nich za wcześnie i za często.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: dzidziusiowo.pl, poradniaterapia.pl