portalparentingowy.pl
z misiem

Fot: NeoPhoto, canva.com

W dzisiejszych czasach dzieci wiele godzin wpatrują się w ekran, jeszcze zanim nauczą się mówić

27 Września 2021

(Ostatnia zmiana: 8 Października 2021)

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Według naukowców urządzenia mobilne i łączność bezprzewodowa mogą mieć zły wpływ na zdrowie dziecka. Zaburzenia, takie jak: opóźnienia w rozwoju mowy, kłopoty ze snem, problemy z koncentracją, pobudzenie, ADHD, a nawet autyzm to tylko niektóre z możliwych skutków korzystania ze smartfonów i tabletów przez małe dzieci.

Jak podaje portal dzidziusiowo.pl, w Polsce prawie połowa rocznych i dwuletnich dzieci korzysta z tabletów i smartfonów. Część z nich robi to codziennie albo prawie codziennie. Specjaliści ostrzegają jednak przed złym wpływem urządzeń mobilnych na rozwój dzieci.

-"Przede wszystkim pamiętajmy, że małe dzieci, szczególnie te poniżej 3 roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z elektroniką… Jeżeli zostawiamy dziecko przed tv lub z innymi urządzeniami, nie stwarzamy mu okazji do komunikacji, co niekorzystnie wpływa na jego rozwój mowy. Powinniśmy inaczej spędzać czas z dzieckiem" - mówi Weronika Syniawa, logopeda pracująca w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rudzie Śląskiej.

Dlaczego rodzice na to pozwalają?

Rodzice przyznają, że zezwalają dzieciom na spędzanie czasu ze smartfonem lub komputerem, kiedy muszą zająć się swoimi sprawami. Urządzenia elektroniczne okazują się także pomocne dla rodziców niejadków. Wykorzystywane są też, żeby dziecko zasnęło.

Jedne z najświeższych danych prezentowanych przez naukowców sugerują, że urządzenia mobilne oraz łączność bezprzewodowa mogą prowadzić do wielu zaburzeń i mieć negatywny wpływ na zdrowie dzieci.

Dzieci, które korzystają z telewizji, smartfonów lub tabletów mają mniej bezpośredniego kontaktu z rodzicami i rówieśnikami. A to właśnie w kontakcie z innymi ludźmi dzieci poznają nowe słowa i uczą się umiejętności społecznych. Dlatego, im mniej dzieci do drugiego roku życia spędzają czasu przed ekranem, tym lepiej dla ich zdrowego rozwoju.

Chłopiec

Chłopiec narysował portret swojej matki. Obrazek rozbawił internautów

CZYTAJ DALEJ

Nie dla każdego

Eksperci ostrzegają, że nadmierne korzystanie z nowych technologii przez małe dzieci może być przyczyną zaburzeń takich jak ADHD, a nawet autyzm, a także opóźnień w rozwoju mowy i umiejętności społecznych. Zły wpływ nowych technologii przejawia się także: ubogim zasobem słownictwa, problemami z koncentracją, pobudzeniem i kłopotami ze snem.

W dzisiejszych czasach ciężko jest sobie wyobrazić życie bez komputerów i smartfonów. Są one obecne w wielu dziedzinach życia. Począwszy od rozrywki po pracę, szkołę, a nawet zdrowie, o czym mieliśmy okazję przekonać się podczas pandemii. Przez Internet można także załatwić wiele spraw, które kiedyś wymagały długiego stania w kolejkach do poszczególnych instytucji. Niewątpliwie urządzenia elektroniczne mają wiele zalet. We wszystkim jednak należy mieć umiar. Nie dla każdego też korzystanie z nich jest bezpieczne. Niestety, wiele dzieci korzysta z nich za wcześnie i za często.

Co wiesz o rozwoju dziecka? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 5

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?

  • Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę

  • Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan

Źródło: dzidziusiowo.pl, poradniaterapia.pl

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci? Dowiedz się, jak dbać o malucha w internecie

Czytaj więcej >

Dziecko

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2021 roku

Czytaj więcej >

Dziecko

Babcia doniosła na wnuczkę. Miała przykry powód

Czytaj więcej >
fot. studioroman, canva.com

Dziecko

Rodzinne Święta Bożego Narodzenia — włącz dziecko do przygotowań!

Czytaj więcej >

Dziecko

Mama pięciolatki dostała list z urzędu dot. nadwagi swojego dziecka

Czytaj więcej >

Dziecko

Bohemian Youngster - niezależna marka dla dziewczynek

Czytaj więcej >