Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > W maju rodzice się wściekną. Szkoły prawie w ogóle nie będą działać
Beata Łajca
Beata Łajca 14.04.2024 09:05

W maju rodzice się wściekną. Szkoły prawie w ogóle nie będą działać

wolne od szkoły w maju
fot. Freepik

Ten rok szkolny jest całkowicie wyjątkowy pod względem ilości dni wolnych. Dzieci nie posiadają się z radości, że mają aż tyle laby. Za to rodzice wcale się nie cieszą, bo zamknięta szkoła oznacza dla nich konieczność zorganizowania opieki nad dzieckiem. W maju będą mieli tutaj niemały problem.

W maju w roku szkolnym 2024/2025 właściwie nie będzie kiedy się uczyć. Wolnych dni w tym miesiącu będzie aż 19! Na szczęście całkiem inaczej prezentuje się czerwiec, bo z racji wyjątkowo wczesnego Bożego Ciała, w tym miesiącu wolnego nie będzie wcale.

19 dni bez szkoły w maju

Dzieci ledwo wróciły do szkół po przerwie wielkanocnej, a już zacierają ręce na myśl o kolejnych wolnych dniach. W tym roku absolutnie wyjątkowy będzie maj. Do zwyczajowych egzaminów ósmoklasisty, matur i majówki dołączy także Boże Ciało.

W maju wolnych od szkoły będzie aż 19 dni, chociaż nie wszyscy będą mogli się nimi cieszyć po równo. Od 7 do 9 maja odbywają się matury podstawowe – do szkół nie pójdą uczniowie niższych klas szkół średnich. W dniach 14-16 maja ósmoklasiści przystępują do swojego egzaminu, co oznacza wolne dla uczniów ze szkół podstawowych.

Beata - 2024-04-11T134312.031.jpg
fot. Freepik

Boże Ciało z wyjątkową datą

Maj rozpoczyna się od długiego weekendu. Szkoły będą zamknięte od środy 01.05 do piątku 03.05. Ale w tym roku to nie jedyne święta, które dadzą dzieciom wolne od szkoły w maju, ponieważ bardzo wyjątkowo przypada Boże Ciało.

To święto, podobnie jak Wielkanoc, nie ma ustalonej daty — jest ruchome. Z racji tego, że w 2024 roku święto Zmartwychwstania Pańskiego obchodziliśmy bardzo wcześnie, podobnie będzie z Bożym Ciałem. Zazwyczaj to święto wypadało w czerwcu, ale w 2024 roku przypada już na 30 maja. A zgodnie ze zwyczajem piątek po Bożym Ciele jest wolny od szkoły, w ramach tzw. dni dyrektorskich.

W czerwcu już tylko nauka

Po tak obfitym w dni wolne maju czerwiec może uczniów zaskoczyć. W 2024 roku nie będzie w tym miesiącu żadnego dnia bez szkoły. Ale mimo wszystko nie powinni za bardzo narzekać. Zakończenie roku szkolnego odbywa się już 21 czerwca.

A jak pamiętamy ze szkolnych lat, w ostatnich tygodniach czerwca zbyt wiele w szkole się nie dzieje. Pilniejsi uczniowie poprawiają jeszcze oceny końcowe, a ci mniej zaangażowani, powoli planują swoje wakacje. Jedni i drudzy na pewno zasłużyli na letni odpoczynek, nawet pomimo tylu wolnych dni w ciągu roku szkolnego.

Zobacz także:

Trzy wielkie zmiany w szkołach od września. Co czeka uczniów?

Matura 2024. Ta lektura jest pewniakiem na egzaminach. Uczniowie jej nie cierpią

Szkolny katecheta krzywdził dziewczynki prawie dwa lata. Dyrektorka go kryła