Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Trzy wielkie zmiany w szkołach od września. Co czeka uczniów?
Marta Uler
Marta Uler 10.04.2024 09:59

Trzy wielkie zmiany w szkołach od września. Co czeka uczniów?

uczeń
Fot. East News/Wojciech Olkusnik

Od dłuższego czasu trwają prace nad nową podstawą programową. Zacznie ona obowiązywać już w nowym roku szkolnym. Ale w polskiej szkole szykuje się o wiele więcej zmian, a niektóre są naprawdę ważne i przełomowe. 

Jak zapowiada MEN, do końca czerwca planowane jest przyjęcie rozporządzeń, które pozwolą na wprowadzenie tych nowości od nowego roku szkolnego września.

Wielka reforma polskiej szkoły

Od początku kwietnia w szkołach, co prawda tylko podstawowych, jest już inaczej. W młodszych klasach praktycznie nie ma już prac domowych, poza sporadycznymi wyjątkami, takimi jak np. ćwiczenia usprawniające motorykę małą. W starszych klasach prace domowe są nieobowiązkowe i nieoceniane.

Ale Ministerstwo Edukacji Narodowej pilnie pracuje nad kolejnymi zmianami. Jak zapowiedziała wiceministra Katarzyna Lubnauer: "Powstały już wersje podstaw programowych, które przygotowuje ministerstwo. Od 15 kwietnia ruszą konsultacje materiałów ministerialnych tak, żeby do końca czerwca mniej więcej przyjąć rozporządzenia, które pozwolą na to, by od 1 września były już odchudzone podstawy programowe”.

Rok szkolny 2024/2025 będzie przejściowy dla nowej podstawy. Eksperci będą musieli dalej pracować nad kompleksową reformą programową. A ta ma wejść w życie 2 lata później, czyli od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, i od roku szkolnego 2028/2029 w szkłach średnich.

Co jeszcze czeka uczniów?

W nowym roku szkolnym w szkołach średnich nie będzie już przedmiotu o nazwie Historia i Teraźniejszość (skończą go tylko drugie klasy, które już zaczęły się go uczyć). Warto tu zauważyć, że HiT wytrwał w szkołach zaledwie 2 lata. "Gniota pana Roszkowskiego, po raz kolejny powtórzę, nikomu nie będziemy rekomendować” - powiedziała ministra edukacji, Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej 22 marca.

"Największym problemem z HIT-em było to, że on nie przedstawiał faktów, tylko wartościował pewne rzeczy. Nie pozwalał młodym ludziom wyrobić sobie własnego zdania na pewne fakty, ale przede wszystkim tam zniknął pierwiastek tego, co nazwalibyśmy edukacją obywatelską” – powiedziała z kolei  wiceminister. Zamiast HiT-u w szkołach będzie za to nowy przedmiot dotyczący edukacji obywatelskiej.

Trzecią nowością w nowym roku szkolnym będzie 12 godzin z pierwszej pomocy dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. 

To nie koniec zmian w szkolnictwie

Trzeba przyznać, że MEN pracuje nad reformą polskiej szkoły naprawdę intensywnie. Przygotowuje kolejną ustawę, zgodnie z którą wszystkie podręczniki mają mieć swoją wersję cyfrową. Być może będą one dostępne także już od września. Uczniowie dostaną loginy i hasła do podręczników i będą mogli korzystać z nich w szkole, a te papierowe zostawić w domu.

To mogłoby być znacznym ułatwieniem dla dzieci, bo załatwiłoby, chociażby kwestię dźwigania ciężkich plecaków. Resort nie planuje jednak wyposażać młodzieży np. w tablety, twierdząc, że wszyscy dysponują jakimś sprzętem, chociażby smartfonem, a to wystarczy. Cóż, na pewno nie wszyscy.

Zobacz także:

Nauczyciele zemszczą się na uczniach za brak prac domowych? “Będą sypać się jedynki”

Od 1 września nie będzie ocen? Zaskakująca deklaracja MEN

Matematyka zniknie z matury? “Nie przyda im się w dorosłym życiu”