Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > W tych krajach trwa epidemia krztuśca. Wśród pierwszych ofiar niemowlęta
Marta Uler
Marta Uler 23.04.2024 09:59

W tych krajach trwa epidemia krztuśca. Wśród pierwszych ofiar niemowlęta

niemowlę
Fot. Freepik

O tej chorobie robi się coraz głośniej. Liczna chorych na krztusiec rośnie z każdym dniem, a w niektórych miejscach mówi się już o epidemii. To ciężka choroba, a najbardziej niebezpieczna jest dla niemowląt. 

Są na szczęście szczepionki, ale jeśli dziecko zachoruje przed przyjęciem pierwszej dawki, sytuacja może przybrać niebezpieczny obrót. W ubiegłym tygodniu, w wyniku zakażenia, zmarło dwoje niemowląt.

Krztusiec zbiera żniwo – chorych jest coraz więcej

Krztusiec to niezwykle zaraźliwa choroba. Rozprzestrzenia się błyskawicznie, a w tak dużych skupiskach, jakimi są przedszkola czy szkoły, praktycznie nie sposób nad nią zapanować. W ostatnich latach krztusiec był jakby uśpiony, ale teraz mówi się o jego spektakularnym powrocie. Ma kilka ognisk w Europie, np. w Czechach liczba zakażonych jest najwyższa od 60 lat. 

W zeszłym tygodniu w Czechach odnotowano 1500 nowych przypadków (a od początku roku –7888). Najczęściej choruje młodzież szkolna i uniwersytecka, ale także małe dzieci. Od początku roku na krztusiec zachorowało 119 dzieci poniżej 1. roku.

W Wielkiej Brytanii w 2023 r. zanotowano 853 przypadki zachorowań, a tylko w lutym tego roku – 913. Kolejnym ogniskiem tej choroby jest Chorwacja. Tam do połowy marca br. zarejestrowano 6 261 chorych na krztusiec. Lawinowo rośnie liczba chorych w Hiszpanii – tam już mówi się o kryzysie zdrowotnym. W Polsce też nie jest dobrze. "Sytuacja z dnia na dzień się pogarsza” – mówi pediatra Łukasz Grzywacz na swoim profilu na Instagramie @tatapediatra.

Fot. Freepik

W Bułgarii zmarło dwoje niemowląt

Krytyczna sytuacja panuje także w Bułgarii. Tylko w zeszłym tygodniu zanotowano tam 250 nowych zachorowań na krztusiec, w tym 54 przypadki dotyczyły dzieci w wieku 8-10 lat. Niestety, na krztusiec zmarło tam także dwoje niemowląt. Dzieci pochodziły z miasta Kiustendeił położonego na zachodzie kraju i nie miały nawet 3 miesięcy.

W Bułgarii wprost mówi się już o epidemii, ludzie żyją w strachu przed zachorowaniem. Jednak tamtejszy inspektor sanitarny twierdzi, że Bułgarzy nie szczepią swoich dzieci regularnie, wielu wręcz unika szczepień i właśnie ten fakt może być przyczyną takiego rozprzestrzeniania się krztuśca. Rodzice mają dostać wezwania do uzupełnienia szczepień, jeśli ich brakuje.

Krztusiec jest najbardziej niebezpieczny dla niemowląt

Krztusiec, czy jak go dawniej nazywano, koklusz, to choroba układu oddechowego, którą wywołują pałeczki krztuśca, bakterie o nazwie Bordetella pertussis. Typowe objawy, jak:

  • katar,
  • gorączka lub stan podgorączkowy, 
  • ból gardła,
  • i w końcu charakterystyczny, męczący kaszel, nasilający się nocą,

występują po 7-14 dniach od kontaktu z osobą zarażającą, głównie u niemowląt niezaszczepionych i małych dzieci. Osoby w pełni szczepione przechodzą krztusiec zwykle łagodnie i w ogóle rzadziej chorują.

Pozytywne jest to, że im więcej zachorowań na krztuśca, tym większe zainteresowanie szczepieniami. Dostępna jest szczepionka skojarzona, przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, a która występuje w wersji pełnokomórkowej lub bezkomórkowej. To szczepienie jest w Polsce obowiązkowe. Pierwszą dawkę podaje się w 2. miesiącu życia dziecka, drugą w 3.-4. miesiącu życia, trzecią w 5.-6. miesiącu życia, a czwartą – w 16.–18. miesiącu życia. Szczepienie przypominające powinno się odbyć w 6. i 14. roku życia.

Zobacz także:

Chorwacja epicentrum groźnej choroby zakaźnej. Tysiące Polaków pojadą tam na wakacje

Epidemia odry u dzieci. Jest pierwsza ofiara tej groźnej choroby

Fakty i mity na temat ospy wietrznej. Tę wiedzę powinien posiadać każdy rodzic