Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Wakacje kredytowe 2024 - jakie warunki trzeba spełnić? Zyskają duże rodziny
Beata Łajca
Beata Łajca 31.05.2024 15:32

Wakacje kredytowe 2024 - jakie warunki trzeba spełnić? Zyskają duże rodziny

matka z dziećmi w wózku
fot. Pixabay/Suprising_SnapShots

Można już składać wnioski na wakacje kredytowe 2024. Rozwiązanie mające pomóc kredytobiorcom w ciężkiej sytuacji finansowej zostało przedłużone na kolejny rok. Ale tym razem ma całkiem inne zasady i nie będzie dostępne dla wszystkich.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać wakacje kredytowe w 2024 roku? Decyduje m.in. wysokość raty i dochodów. Ale najpierw trzeba się pospieszyć ze złożeniem wniosku. W 2024 roku harmonogram wakacji kredytowych różni się od poprzedniego, bo ustawa była procedowana ze sporym późnieniem.

Wakacje kredytowe 2024 – kryterium dochodowe

Wnioski o wakacje kredytowe można składać już od 15 maja drogą elektroniczną lub osobiście w oddziałach banków, które mają 21 dni na rozpatrzenie podania. Tegoroczne wakacje od rat dla osób spłacających kredyty hipoteczne nieco się jednak różnią od poprzednich. Wprowadzono do nich dodatkowe kryteria.

Pierwsze z nich dotyczy dochodów. Aby wniosek o wakacje kredytowe został rozpatrzony pozytywnie, rata kredytu hipotecznego musi przekroczyć 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, który wylicza się jako średnią z poprzednich 3 miesięcy.

Kryterium nie obowiązuje rodzin, które utrzymują trójkę lub więcej dzieci do 18 r.ż, lub do 25 r.ż. jeżeli nadal kontynuują naukę. Jeżeli chodzi o dzieci z niepełno sprawnościami – ich wiek nie ma znaczenia.

mama z dzieckiem przy komputerze
fot. Freepik

Wakacje kredytowe 2024 – dla kogo

Ale to nie koniec obostrzeń. Poprzedni program wakacji kredytowych był powszechny – kwalifikowało się do niego aż 98 proc. wszystkich kredytobiorców. W tym roku będzie inaczej, bo oprócz kryterium dochodowego liczy się także wysokość zadłużenia i moment podpisania umowy z bankiem.

W 2024 roku wakacje obowiązują tylko dla kredytów w złotówkach, których wartość nie przekracza 1,2 mln. Umowa kredytowa musi być też podpisana przed 1 lipca 2022. To jeszcze nie koniec. Wakacje nie będą dostępne dla kredytów, które wkrótce się kończą. Koniec spłaty musi wypadać przynajmniej pół roku po zawieszeniu rat. A w 2024 roku można zawiesić dwie raty między czerwcem i sierpniem oraz dwie kolejne od września do grudnia.

Wakacje kredytowe – jak działają

Wakacje kredytowe 2024 są dużo mniej dostępne, ale jak już uda się je uzyskać, będą działały dokładnie tak, jak w poprzednich latach. Przerwa w spłacie raty nie oznacza jej anulowania, tylko przesunięcie na koniec całego harmonogramu rat.

W czasie wakacji kredytowych nie płacimy raty kapitałowo-odsetkowej, ale możemy być zobowiązani do innych opłat, np. z tytułu ubezpieczenia kredytu. A sam okres zawieszenia sprawia, że spłata kredytu się wydłuża. W poprzednich latach Polacy masowo składali wnioski o tę formę pomocy i wygląda na to, że w 2024 roku będzie podobnie. Ale tym razem część wniosków zostanie odrzucona, ze względu na nowe kryteria.

Zobacz także:

Bon energetyczny 2024. Nawet 1200 zł może wpłynąć na twoje konto

Nawet 30 tys. z ZUS-u, wystarczy wypełnić wniosek. Po te pieniądze nikt się nie zgłasza

Bezrobotni mogą dostać nawet 15 tys. zł. To prawdziwy deszcz pieniędzy