Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Wcale nie rozwiązywanie krzyżówek. Nie uwierzysz, co wpływa na sprawność mózgu seniora

Wcale nie rozwiązywanie krzyżówek. Nie uwierzysz, co wpływa na sprawność mózgu seniora

Staruszka rozmawiająca przez telefon
Fot. Freepik

Statystycznie rzecz biorąc, żyjemy coraz dłużej. Jednak nasze mózgi nie są do końca przygotowane do tego, by pracować przez tak wiele lat. A nie chodzi przecież o to, by dożyć do setnych urodzin, nie mając pojęcia, co dzieje się wokół.

Dlatego tak ważne jest, by zadbać nie tylko o ciało, lecz także o kondycję naszego mózgu i psychiki. Pierwsze oznaki starzenia mózgu można zauważyć już koło 65. roku życia. Mamy jednak ogromne możliwości, by wpłynąć na kondycję tego narządu i utrzymać go długo w pełnej sprawności.

Jak starzeje się mózg

Medycyna i farmacja świetnie radzą sobie z naprawianiem naszych ciał. Jednak nadal dużą niewiadomą pozostaje sposób działania mózgu, a leczenie go i utrzymanie go w pełnej sprawności, jest jeszcze trudniejsze. I nie chodzi o takie choroby jak Alzhaimer czy Parkinson, na które nie ma skutecznego leczenia, lecz nawet o “zwykłą” demencję.

Z biegiem czasu nasz mózg działa coraz wolniej i mniej wydajnie. Maleją zdolności poznawcze, szwankuje pamięć krótkotrwała i przyswajanie wiedzy, w końcu może pojawić się demencja. Ale nie musi tak być. Jest kilka sposobów, które pomagają utrzymać mózg na wysokim poziomie wydajności.

Kobieta na spacerze
Fot. Freepik/karlyukav

Co poprawia sprawność mózgu

Długo uważano, że sprawność mózgu najłatwiej utrzymać, robiąc zadania matematyczne, rozwiązując łamigłówki i krzyżówki czy grając w scrabble. Jest to oczywiście prawda, że zadania logiczne trenują mózg, ale to nie wszystko. Okazuje się, że na sprawność mózgu w dojrzałym wieku doskonale wpływa regularna aktywność fizyczna.

Regularny trening, a nawet spacery, mają niezwykły wpływ na wydajność mózgu i procesów poznawczych. Widać to już u dzieci. Badania wykazały, że uczniowie, którzy spacerowali przed lekcjami, lepiej radzili sobie z testem niż ci, których rodzice przywozili do szkoły samochodem.

Aktywność fizyczna w późniejszym czasie także ma znaczenie dla naszego mózgu. Nie chodzi o wyczynowe bieganie czy codzienny trening siłowy. Wystarczy kilkadziesiąt minut spokojnego spaceru czy taniec przy ulubionej muzyce. Liczy się wszystko, co przyspiesza tętno i pomaga dotlenić mózg.

Kontakty z ludźmi a sprawność mózgu

Okazuje się, że poza brakiem aktywności fizycznej, drugim powodem, który wpływa na starzenie się naszego mózgu, jest… samotność. Na łamach pisma “Aging-US” pojawił się artykuł, w którym opisano chińsko-amerykańskie badania dotyczące procesów starzenia się mózgu.

Program oparty na sztucznej inteligencji przeanalizował aż 12 tysięcy osób. Okazało się, że za proces starzenia się najbardziej wpływa właśnie poczucie osamotnienia i związane z tym trudne emocje. Jest to groźniejsze niż palenie papierosów. Dla kondycji mózgu należy więc otaczać się ludźmi. To o wiele korzystniejsze, niż samotne rozwiązywanie krzyżówek.

Zobacz także:

Mądra po mamusi? Nie uwierzysz, jakie cechy dziedziczymy po matce

Mądry tata ma mądre dzieci. Pod warunkiem że po pracy robi tę rzecz

Urodzeni w tym miesiącu to geniusze! Te dzieci mają najlepsze oceny