Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Naukowcy odkryli "białko mądrości" . To ono odpowiada za sukcesy w szkole

Naukowcy odkryli "białko mądrości" . To ono odpowiada za sukcesy w szkole

Dziewczynka z mikroskopem
Fot. Pexels/MART PRODUCTION

Kwestia genetyki w wysokości poziomu IQ jest badania przez prawie 45 lat. Już w latach 80. naukowcy byli zgodni — inteligencję się dziedziczy. Ale jak to przebiega, i co tak naprawdę wpływa na to, że ktoś uczy się łatwiej, a ktoś z trudem?

Na te pytania nie znaleziono odpowiedzi. Nie wykryto także genu mądrości, czyli tego, który odpowiada bezpośrednio za dziedziczenie inteligencji. Najnowsze badania jednak trochę nas przybliżają do odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że dziecko uczy się lepiej i bardziej efektywnie.

Dziedziczenie inteligencji po przodkach

Dziedziczenie czy środowisko? To pytanie badacze zadają sobie od wieków. Okazuje się, że różne cechy kształtują się bardziej pod wpływem otoczenia, w którym dojrzewamy. Inne natomiast są zależne od puli genów, które dostaniemy od rodziców.

Badania potwierdzają, że inteligencję w dużej mierze dziedziczymy po rodzicach. Oczywiście to, jak żyjemy, jak się odżywiamy, jakie mamy warunki do rozwoju i jak często ćwiczymy swoje szare komórki, też ma znaczenie. Jednak to właśnie geny w około 70% odpowiadają za to, na jakim poziomie jest nasza inteligencja.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Glasgow wykazało, że za przenoszenie inteligencji odpowiada chromosom X. Mężczyźni mają zestaw chromosomów XY, kobiety — XX. Prawdopodobnie to właśnie one przekazują swoim dzieciom geny odpowiedzialne za inteligencję.

Kasia (32).jpg
Fot. Freepik/wirestock

Białko ważne w dziedziczeniu inteligencji

Naukowcy pod kierownictwem Roberta Plomina odkryli, co dokładnie decyduje o tym, czy dziecko będzie inteligentne, czy nie. Bazując na badaniach Nico Wahla, austriackiego naukowca, okryli białko SATB2, które występuje w korze mózgowej i hipokampie (części mózgu odpowiedzialnej za pamięć).

Okazało się, że ten rodzaj białka jest połączony z inteligencją i prędkością zapamiętywania się. To jego ilość odpowiada za to, że jedni zapamiętują od razu, a inni uczą się w wolniejszym tempie. Jego zadaniem jest kontrolowanie genów, które odpowiadają za proces uczenia się.

Naukowiec Robert Plomin twierdzi, że każdy uczeń powinien zostać poddany badaniom genetycznym, które zdecydowałyby, do jakiej klasy trafi dziecko. Badacz uważa, że dzięki temu będzie można lepiej dopasować poziom i prędkość podawania zagadnień do możliwości ucznia.

Łatwość uczenia się

Zapominamy jednak o tym, że dziedziczenie i genetyka to tylko 70% sukcesu. A to oznacza, że trochę mniej niż 1/3 zależy od środowiska, w którym dziecko się wychowuje. Możemy więc zrobić bardzo wiele, by stymulować jego rozwój intelektualny.

Pierwszym czynnikiem, który może sprawić, że IQ dziecka będzie większe, jest więź z matką. Naukowcy z Minnesoty odkryli, że dzieci, które mają silną relację z mamą, w wieku dwóch lat są bardziej wytrwałe, lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów logicznych.

Jest jeszcze wiele czynników, które mogą wspomóc rozwój inteligencji, a co za tym idzie poprawić prędkość uczenia się i zapamiętywania. Od najmłodszych lat warto wystawiać dziecko na kontakt z różnymi bodźcami. Angażowanie wszystkich zmysłów do zabawy jest tutaj kluczowe.

Warto stawiać także dziecku problemy do samodzielnego rozwiązania. Dla malucha nawet manipulowanie dwoma klockami jest świetnym ćwiczeniem dla mózgu. Niezwykły wpływ na rozwój inteligencji ma także czytanie książeczek.

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco

Zobacz także: 

Nawet nie wiesz, jakie to ważne! Koniecznie sprawdź, zanim zapiszesz dziecko do przedszkola

Wprowadź zasadę 9-5-2-1-0 do swojego domu. Ten trend zmienił życie wielu rodzin

Nie mama i nie tata. Pierwsze słowo dziecka brzmi zupełnie inaczej

Anna Lewandowska opowiada o córkach. Tak szczere wyznanie może zaskoczyć
Anna Lewandowska z córkami
Dzieci sławnej pary są na ustach całego świata, ale Lewandowscy starają się chronić ich prywatność. Starsza córka, Klara, ma niecałe 7 lat, a młodsza Laura skończyła już 3. Okazuje się, że dziewczynki to kompletne przeciwieństwa. "Jak to możliwe, by nasze dzieci były tak bardzo różne od siebie?" - pyta retorycznie Anna Lewandowska w rozmowie z Januszem Schwertnerem dla Goniec.pl.Spotkanie odbyło się przy okazji startu nowego projektu "Active8 with Ann", realizowanego w Polsce we współpracy z fundacją Zwolnieni z Teorii. Lewandowska zaprasza do niego osoby w wieku od 14 do 26 lat. Jak sama mówi, w obliczu coraz gorszych statystyk dotyczących zdrowia psychicznego młodzieży, chciała pokazać im, że nie są bezradni, że mają siłę i mogą działać. W czasie rozmowy Anna Lewandowska szczerze opowiedziała m.in. o swoich córeczkach.
Czytaj dalej
Kapryśna kłamczucha. Nic dziwnego, że dziewczynek o tym imieniu jest coraz mniej
dziewczynka
To imię było kiedyś bardzo popularne, ale w ostatnich latach spotyka się je coraz rzadziej. Biorąc pod uwagę cechy, jakie przypisuje się kobietom o tym imieniu, trudno się temu dziwić. W końcu nikt nie chciałby, aby jego córka była kapryśna i miała skłonność do kłamstwa.Imię Kamila, bo o nim mowa, nadano w 2023 roku zaledwie 246 razy. Rzymski odpowiednik tego imienia tłumaczy się jako "szlachetna", "zrodzona z wolnych rodziców" lub "pomocnica kapłana". Jednak Kamili daleko jest do uniżonej służebnicy. Ona jest prawdziwą femme fatale.
Czytaj dalej