Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Wełniane czapki i swetry są wspaniałe, ale gryzą. Genialny patent na zmiękczenie wełny
Marta Uler
Marta Uler 25.11.2023 10:26

Wełniane czapki i swetry są wspaniałe, ale gryzą. Genialny patent na zmiękczenie wełny

Zmiękczanie wełny
Fot. Pexels/Didier Grognet

Gdy na zewnątrz jest coraz zimniej, z szaf wyciągamy kolejne ciepłe sztuki odzieży. Czapki, rękawiczki, szale i szaliki. Nasze obszerne swetry i małe dziecięce sweterki. Tym wełnianym nic innego nie dorównuje, jeśli chodzi o zapewnienie ciepła w zimne dni. Jest tylko jeden szkopuł. Gryzą.

Na szczęście są dobre, domowe sposoby na to, jak zmiękczyć wełnę. Wypróbuj nasze metody, a już nigdy nie usłyszysz narzekania dzieci, że nie chcą zakładać wełnianych sweterków.

Wełna jest idealna na jesień

Nic tak nie chroni naszych ciał przed zimnem, jak solidny wełniany sweter lub czapka. Wełniane ubrania, poza tym, prezentują się tak pięknie! Pod wpływem ich uroku, np. gdy jesteśmy górach, kupujemy te rzeczy, a potem... wrzucamy do szafy i nie chcemy nosić. No cóż, mają jedną fatalną wadę – gryzą i drapią. Swędzą od nich szyje i głowy, dzieci denerwują się i zrzucają z siebie "przeklęte” wełniaki.

Odzież ze sztucznych włókien, jak akryl, jest w przeciwieństwie do wełny, niezwykle miękka i delikatna. Oraz dużo tańsza. Jednak nie posiada żadnych właściwości termoizolacyjnych ani odprowadzających wilgoć (pocimy się w nich). W akrylowym sweterku można ładnie wyglądać i to właściwie tyle. 

Dlatego, jeśli chcemy, by naprawdę było nam ciepło, lepiej postawić na wełnę. Warto tu dodać, że wełna wełnie nie jest równa. Kaszmir, podobnie jak wełna merynosa, czy nawet alpaki, nie gryzą. Są bardzo miłe w dotyku i delikatna skóra dziecka nie cierpi w kontakcie z nimi. Niestety, są także zdecydowanie droższe niż zwykła wełna owcza. Na szczęście można coś na to zaradzić.

Jak zmiękczyć gryzącą wełnę?

Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby na to, jak poradzić sobie z szorstką wełną. Dzięki takim środkom, jak lanolina, młotek (!), soda oczyszczona, czy nawet zwykła odżywka do włosów, twoje dziecko pokocha wełniane ubranka.

  • Odżywka do włosów – wełna to włosy zwierząt. A więc... podobnie jak twoje włosy potrzebują odżywki, tak samo swetry mogą skorzystać z tego samego zabiegu. Wystarczy namoczyć sweter, czapkę czy cokolwiek innego, w letniej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości odżywki na kilka godzin. Po tym czasie ubranie trzeba wypłukać i gotowe. Będzie nie tylko bardziej miękkie, ale także pachnące.
     
  • Lanolina – to naturalny, żółtawy wosk, który uzyskuje się podczas czyszczenia wełny owczej. Ma właściwości zmiękczające (stosuje się go np. w kosmetykach do pielęgnacji skóry), więc może być tu idealnym rozwiązaniem. Należy dodać niewielką ilość lanoliny do letniej wody – 1 łyżeczkę na umywalkę – i moczyć w niej sweter przez kilka godzin. Lanolina doskonale zmiękczy włókna.
     
  • Prysznic ze swetrem – dziwnie brzmi, ale może być skuteczne! Gdy bierzesz prysznic, powieś sweter w łazience tak, aby był narażony na parę wodną. Wilgoć z pary pomoże zmiękczyć włókna, a twoje ubranie stanie się bardziej przyjemne w dotyku.
     
  • Delikatne pukanie gumowym młotkiem – ta metoda może wydawać się nietypowa, ale działa! Rozłóż sweter na płasko na twardym podłożu i delikatnie ostukaj go gumowym młotkiem takim, jak np. do składania mebli. Rozbite włókna się rozluźnią i sprawią, że sweter stanie się bardziej elastyczny i miękki.
     
  • Soda oczyszczona – dodaj pół szklanki sody oczyszczonej do prania (do płynu lub bezpośrednio do bębna) i nastaw program do wełny. Po tak wzbogaconym praniu twoje wełniane ubrania staną się mięciutkie i zyskają nową jakość.
     
  • Zamrażarka – po upraniu swetra należy odcisnąć go w ręczniku, a następnie zawinąć szczelnie w folię i umieścić w zamrażarce np. na noc. Rano trzeba sweter wyjąć, pozwolić mu się rozmrozić, a następnie rozłożyć go normalnie do wyschnięcia.

swet.jpg

Fot. Pixabay

Wełna to niezwykły materiał

Nie warto zrażać się tym, że wełna czasem gryzie. Jak widać, można pokonać tę jej wadę przy pomocy naprawdę prostych środków. A to naprawdę niezwykły materiał, który nie tylko zapewnia ciepło w zimne dnia, ale także komfort w cieplejsze. Ma wspaniałe właściwości odprowadzające wilgoć oraz termoizolujące. Nie bez powodu odzież termiczną szyje się często właśnie z wełny.

Ciekawą cechą tego materiału jest również jego naturalna zdolność do zwalczania bakterii. Dzięki temu ubrania wełniane utrzymują świeżość i zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. To oznacza, że można je nosić przez dłuższy czas bez konieczności częstego prania.

Zobacz także:

Będą jak nowe. Ten sposób na czyszczenie butów pokochają (nawet) nastolatki

Kiedy czapka? Kiedy rajstopy? Czy to już ten moment by zacząć cieplej ubierać dzieci?

Jak prać ubranka maluszka w stylu eko?