Wiceminister edukacji zapowiedział zmiany w programie nauczania historii
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontowski wypowiedział się w sprawie nadchodzących zmian programowych. Ogłosił, że obecnie prowadzone są prace wyłącznie nad programem lekcji historii. Jego zdaniem poza funkcją edukacyjną, wychowawczą i opiekuńczą, szkoła powinna również spełniać role patriotyczne. Miałyby za nie odpowiadać przede wszystkim lekcje historii ze zmienionym, naciskającym na znajomości historii najnowszej, programem.
- W tej chwili nie są prowadzone żadne prace zmierzające do tego, aby zmieniać podstawy programowe poza jednym wyjątkiem – programem nauczania historii. To wychowanie patriotyczne powinno w dużej mierze odbywać się m.in. na lekcjach historii i opierać się w dużej mierze także na znajomości historii najnowszej – poinformował wiceminister Dariusz Piontowski.
Minister edukacji wezwany do odpowiedzi
Podczas obrad Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży posłowie podjęli dyskusję dotyczącą zmian programowych w polskich szkołach. Do zorganizowania posiedzenia miała polityków opozycji skłonić wypowiedź Przemysława Czarnka dotycząca odchudzenia podstawy programowej. Eksperci żądali szczegółów. Chcieli wiedzieć których przedmiotów mają dotknąć zmiany.
- Wielokrotnie już mówiliśmy, że szczególnie od momentu, w którym zaczęła się zdalna edukacja, najwyższy czas, żeby odchudzić podstawy programowe, dać większą autonomię nauczycielom. Wprowadzić polską szkołę w ogóle w XXI w., czyli zmienić podejście do edukacji – powiedziała wiceprzewodnicząca klubu KO Katarzyna Lubnauer.
Kobieta naciskała na odpowiedź ze strony ministra Czarnka i na jego udział w obradach komisji edukacji.
- Naprawdę nie jesteśmy aż tak groźni. Jesteśmy przekonani, że jakby przyszedł i odpowiedział na pytania posłów opozycji, to nic by się złego mu również nie stało — mówiła Lubnauer.
Wiceminister zapowiedział zmiany
Wiceminister edukacji odpowiedział na żądania opozycji. Ogłosił, że jedyne zmiany w programie nauczania mają dotknąć lekcji historii. Jego zdaniem przedmiot ten powinien spełniać funkcje patriotyczne. Planowane zmiany mają kłaść nacisk na historię najnowszą. Według Dariusza Piontkowskiego wśród uczniów nie jest z nią najlepiej.
Wiceminister edukacji dodał również, że w zespole pracującym nad korektą podstawy programowej są naukowcy ośrodków akademickich z całej Polski, twórcy podręczników oraz eksperci Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Na pytania Lubnauer dotyczące oddzielenia nauczania historii Polski od historii świata odpowiedział dyrektor departamentu Programów Nauczania i Podręczników w MEiN Artur Górecki:
- W żadnym wypadku prace nie idą w stronę rozdzielenia dwuwątkowości wykładu historii na historię Polski i historię powszechną. Wydaję mi się, że z dydaktycznego punktu widzenia byłaby to pomyłka
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Źródło: wiadomosci.radiozet.pl