portalparentingowy.pl
Wiceminister edukacji

fot. MEN - https://web.archive.org/web/20200301190611/https://www.gov.pl/web/edukacja/dariusz-piontkowski, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87602139

Wiceminister edukacji zapowiedział zmiany w programie nauczania historii

12 Października 2021

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontowski wypowiedział się w sprawie nadchodzących zmian programowych. Ogłosił, że obecnie prowadzone są prace wyłącznie nad programem lekcji historii. Jego zdaniem poza funkcją edukacyjną, wychowawczą i opiekuńczą, szkoła powinna również spełniać role patriotyczne. Miałyby za nie odpowiadać przede wszystkim lekcje historii ze zmienionym, naciskającym na znajomości historii najnowszej, programem.

- W tej chwili nie są prowadzone żadne prace zmierzające do tego, aby zmieniać podstawy programowe poza jednym wyjątkiem – programem nauczania historii. To wychowanie patriotyczne powinno w dużej mierze odbywać się m.in. na lekcjach historii i opierać się w dużej mierze także na znajomości historii najnowszej – poinformował wiceminister Dariusz Piontowski.Minister edukacji wezwany do odpowiedzi

Podczas obrad Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży posłowie podjęli dyskusję dotyczącą zmian programowych w polskich szkołach. Do zorganizowania posiedzenia miała polityków opozycji skłonić wypowiedź Przemysława Czarnka dotycząca odchudzenia podstawy programowej. Eksperci żądali szczegółów. Chcieli wiedzieć których przedmiotów mają dotknąć zmiany.

- Wielokrotnie już mówiliśmy, że szczególnie od momentu, w którym zaczęła się zdalna edukacja, najwyższy czas, żeby odchudzić podstawy programowe, dać większą autonomię nauczycielom. Wprowadzić polską szkołę w ogóle w XXI w., czyli zmienić podejście do edukacji – powiedziała wiceprzewodnicząca klubu KO Katarzyna Lubnauer.

Kobieta naciskała na odpowiedź ze strony ministra Czarnka i na jego udział w obradach komisji edukacji.

- Naprawdę nie jesteśmy aż tak groźni. Jesteśmy przekonani, że jakby przyszedł i odpowiedział na pytania posłów opozycji, to nic by się złego mu również nie stało — mówiła Lubnauer.

Konferencja prasowa

Minister zdrowia o nauce stacjonarnej

CZYTAJ DALEJ

Wiceminister zapowiedział zmiany

Wiceminister edukacji odpowiedział na żądania opozycji. Ogłosił, że jedyne zmiany w programie nauczania mają dotknąć lekcji historii. Jego zdaniem przedmiot ten powinien spełniać funkcje patriotyczne. Planowane zmiany mają kłaść nacisk na historię najnowszą. Według Dariusza Piontkowskiego wśród uczniów nie jest z nią najlepiej.

Wiceminister edukacji dodał również, że w zespole pracującym nad korektą podstawy programowej są naukowcy ośrodków akademickich z całej Polski, twórcy podręczników oraz eksperci Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Na pytania Lubnauer dotyczące oddzielenia nauczania historii Polski od historii świata odpowiedział dyrektor departamentu Programów Nauczania i Podręczników w MEiN Artur Górecki:

- W żadnym wypadku prace nie idą w stronę rozdzielenia dwuwątkowości wykładu historii na historię Polski i historię powszechną. Wydaję mi się, że z dydaktycznego punktu widzenia byłaby to pomyłka

Wierzysz w przesądy? Sprawdź swoją wiedzę o zabobonach związanych z ciążą!

Pytanie 1 z 5

Jeśli mama w ciąży zbrzydła, to jakiej płci będzie jej dziecko?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Szkoła

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co kupić nauczycielowi?

Czytaj więcej >

Szkoła

Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Ministerstwo edukacji o European Language Label 2022. Kto może wziąć udział?

Czytaj więcej >

Szkoła

Kiedy zaczynają się wakacje 2022? Za chwilę uczniowie zakończą rok szkolny

Czytaj więcej >

Szkoła

Matura 2022: czy doszło do wycieku? Prawie cały arkusz pojawił się w sieci

Czytaj więcej >

Szkoła

Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >