Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Wlej colę do czajnika i włącz do prądu. Szkoda, że nie wiedziałam tego wcześniej

Wlej colę do czajnika i włącz do prądu. Szkoda, że nie wiedziałam tego wcześniej

zakamieniony czajnik
Fot. Shutterstock/ReaLiia/Pexels

Osadzający się wewnątrz czajnika elektrycznego kamień jest nie tylko nieestetyczny. Jego drobinki przedostają się do gotującej się wody, a potem wraz z pyszną, gorącą herbatą do naszego organizmu.

Dlatego odkamienianie czajnika to zadanie, które powinno znaleźć się na naszej liście DO ZROBIENIA przy każdych weekendowych porządkach. Nie kupuj chemicznych środków za miliony monet. Wystarczy, że użyjesz napoju, który większość z nas ma w domu.

Kamień osadzający się w czajniku

Białe lub lekko żółte nacieki, niewielka warstwa pokrywająca spód czajnika i grzałkę oraz pływające w kawie czy herbacie drobinki — to właśnie jest kamień. Jego główną przyczyną jest twarda woda, czyli taka, która zawiera dużo jonów wapnia i magnezu. Wytrącają się w czasie gotowania w postaci węglanów.

Osiadają na ściankach i elementach czajnika. Początkowo są niewidoczne, ale po jakimś czasie zaczynają się nabudowywać i tworzą wyraźny osad. Zastosowanie filtrów i gotowanie tylko przefiltrowanej wody może nieco zmniejszyć tempo osadzania się kamienia, ale nie wyeliminuje problemu do zera, więc i tak potrzebne będzie sprzątanie.

Dlatego tak ważne jest, by regularnie czyścić czajnik. Można do tego wykorzystać domowe sposoby i triki na czyszczenie. Są o wiele skuteczniejsze niż chemia.

zakamieniony czajnik
Fot. Freepik

Wlej colę do czajnika

Ten sposób jest najbardziej skuteczny ze wszystkich. Wystarczy wlać colę do czajnika, by poradziła sobie z kamieniem. Nawet tym, który zalega od dawna i nie da się go usunąć szczoteczką.

Wystarczy wlać szklankę coli i około ⅓ szklanki wody i nastawić standardowe gotowanie. Można potem zostawić napój jeszcze na trochę, zwłaszcza jeśli ciągle widzisz musujące “bąbelki” w wodzie. Następnie wylej colę i bardzo dokładnie umyj czajnik, chyba że chcesz, by twoja następna herbata miała ten charakterystyczny, słodki posmak.

Usuwanie kamienia domowymi sposobami

Szorowanie kamienia niewiele co daje. Po pierwsze bardzo się napracujesz, po drugie skuteczne wypłukanie go z grzałki czy zakamarków czajnika będzie bardzo trudne. Jego drobinki i tak się pochowają i usunięcie ich do zera jest niemożliwe.

Lepiej sięgnąć po coś, co rozpuści kamień. Wtedy czajnik będzie lśnił jak nowy. Tak działają wszelkiego rodzaju kwasy — dlatego cola jest taka skuteczna. To działanie jest wykorzystywane w innych domowych sposobach. Ocet jest skuteczny, jednak niestety jego zapach staje się coraz silniejszy podczas podgrzewania. Inną alternatywą jest kwasek cytrynowy, który również osad.

Zobacz także:

Pachnie tak, że kleszcze będą uciekać, gdzie pieprz rośnie. Tę roślinę warto mieć w ogrodzie

Co pomaga na popękane pięty? Genialne sposoby za mniej niż 10 zł

Jak usunąć plamy z długopisu? To powinna wiedzieć każda mama

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?